28 лютого 2020, п’ятниця

Віра в силу ворожінь, або Яка небезпека криється в магічному мисленні

Астрологічні прогнози, захисні амулети, закон карми, корінь мандрагори або лялька вуду — це лише незначна частина вірувань людей, які схильні до так званого магічного мислення. Згадайте, як у дитинстві ми плювали через ліве плече, щоб відігнати неприємності, коли жіночка з порожнім відром або (ЖАХ!) чорна кішка переходили дорогу. Або як раділи, знайшовши квіточку бузку з п’ятьма пелюстками!

З часом та набуттям досвіду ми припиняємо вірити в такі наївні нісенітниці. Але не всі. Для декого передбачення ворожки, екстрасенса або магічного шару є істиною, яка і формує лінію поведінки в різних життєвих ситуаціях.

Наче й нічого поганого в тому, що людина не мислить логічно, а перекладає відповідальність на потойбічні сили. Але насправді небезпека є. Яка саме, кореспондентові сайту Златопіль розповіли психолог-консультант психологічної майстерні «Інсайт» Яніна Данильченко та психолог Українського центру томотерапії Антон Покалюхін.

  • То ж в чому, Яніно й Антоне, полягає сутність магічного мислення?

Яніна: Магічне мислення — це сукупність вірувань людини в те, що світ може змінюватися через думки, які є матеріальними. Що за допомогою думки можна завдати людині шкоди або вилікувати, що певні ритуали або надприродні сили здатні змінити реальність.

  • Мабуть, коріння такого мислення у прадавніх часах, коли люди думали, що за допомогою якихось магічних дій можуть вплинути на сили природи…

Яніна:Так, магічне мислення існує стільки ж, скільки існує Homo sapiens. Адже на зорі цивілізації люди не знали наукового мислення, не знали, як влаштований світ, тому вони мали власні думки із цього приводу. Також таке мислення притаманне маленьким дітям, адже у них відсутній досвід. Ми всі в дитинстві фантазували, що можемо якось вплинути на довкілля. У моєму дитинстві, наприклад, був випадок, коли я звернулася до якогось «надприродного» дядька, який керує погодою, і попросила вплинути на «погану» погоду. І раптом хмари зникли, засяяло сонце — і я повірила, що хтось вміє керувати погодою. Але, на жаль, іноді дорослі люди продовжують вірити, що хтось може керувати певними явищами.

  • Чому деякі люди схиляються до магічного мислення?

Яніна: Існує думка, що такі люди погано інформовані або мають недостатній рівень інтелекту. Але це не так. Багато високоінтелектуальних людей схильні до магічного мислення. Наприклад, підприємець і винахідник Стів Джобс до останньої хвилини вірив, що рак можна вилікувати за допомогою голкотерапії та дієт.

  • Хоча в таких випадках варто піти в лікарню і пройти курси хіміотерапії або погодитися на хірургічне втручання і ймовірно жити далі…

Яніна: Магічне мислення дає людині впевненість, що проблему можна вирішити легше, не треба напружуватися, приймати якесь важке рішення. Усе має відбутися саме собою. Це знімає з людини відповідальність за прийняття важливих рішень.

  • Певно, це відгомін дитинства, коли ми звикли перекладати вирішення важких питань на дорослих?

Яніна: Є хтось, хто володіє таємним знанням, і він може підказати людині, як змінити свої думки, щоб, наприклад, вилікувати хворобу. Але це неправда, і люди таким чином мають потім більше проблем, принаймні я знаю про це зі своєї практики. Люди з тривожними розладами йшли до «бабок», астрологів, нумерологів, а поверталися потім у ще гіршому стані. Відбувалася так звана ретравматизація, і доводилося виправляти ще й похід до ворожки, який добряче вдарив по психіці.

  • Але ж є досвід друзів, знайомих, яким допомогло відвідування «спеціалістів з надприродного».

Яніна: Ефект плацебо ніхто не відміняв: якщо після шепотіння «бабок» легшало — то це самонавіювання. Але це допомагає на короткий час, адже проблема залишається і пізніше знову дається взнаки.

Антон: Я вважаю, що ефект плацебо переоцінений. Дійсно, комусь може стати легше від того, що він поспілкувався з якоюсь людиною. Але навряд чи це може зменшити симптоми захворювання або взагалі вилікувати. І ми повинні відкидати досвід знайомих, яким допомогла якась ворожка. Можливо, їм соромно визнати, що ніхто насправді їм не допоміг і що вони дарма витратили гроші, час, нерви.

Коли ми говоримо про магічне мислення, то альтернативою є щось доказове,  мають бути факти. Ми найчастіше не знаємо всієї картини, не знаємо того, як конкретно лікувався хворий. Можливо, і ефекту плацебо насправді не існує, адже ми не можемо перевірити слова людей. А якщо вони просто обманюють?

  • У тяжкохворих магічне мислення проявляється особливо гостро, адже у відчаї люди здатні повірити в будь-що.

Антон: Магічне мислення — це віра в те, як влаштований світ, який не має нічого спільного з реальністю, наукою та доказовістю. Наприклад, дуже багато онкопацієнів вірять у те, що хвороба у них виникла через образи або погані емоції. Але наукові дослідження доводять, що це точно не так. І зовнішній вплив на розвиток пухлини є переоціненим у суспільстві.

І якщо у звичайному житті немає значення, у що людина вірить, то для онкопацієнта відіграє вирішальне значення, адже саме такі пацієнти часто схиляються до альтернативної медицини. А з наукових досліджень відомо, що ці хворі часто відмовляються від традиційної медицини і, на жаль, помирають. Тому в пацієнта з магічним мисленням гірші прогноз і шанси на одужання. Буває людина з прекрасним прогнозом (адже в сучасному світі вилікуватися від раку реально), але постійно сумнівається, втрачає час. І це збиває з правильного шляху.

Яніна: Якщо говорити про психічнохворих, то їх теж прийнято водити до ворожок, виганяти бісів. Я нещодавно була на семінарі, де психіатр розповідав, що лікування людини з проявами шизофренії на початку хвороби має хороший прогноз. При своєчасному лікуванні вона має шанс повернутися практично до того стану функціонування, на якому була раніше. А якщо ходити по ворожках і екстрасенсах, то прояви, звісно, можуть на деякий час згаснути, але під час наступного рецидиву допомогти людині вже майже неможливо.

  • А якщо це розглядати як допомогу при традиційному лікуванні? Якщо людині так легше переживати хворобу, то хіба від цього може бути гірше? Наприклад, якщо людина знаходить заспокоєння в молитвах?

Антон: Релігію я б узагалі виокремив. Релігійні вірування для людини — дуже гарний ресурс не лише упродовж лікування онкології, а й протягом психотерапії. Не маю нічого проти релігії, якщо тільки духовний наставник людини не відмовляє її від лікування.  Я бачив літературу, в якій написано, щоб люди відмовлялися від хіміотерапії, бо вона вбиває. Якщо духовник підтримує їх на шляху лікування, говорить, що це просто життєві випробування, і морально підтримує — то це тільки плюс.

  • Яким чином можуть допомогти чи нашкодити рідні онкохворого пацієнта?

Антон: Трапляються ситуації, коли самі пацієнти свідомо йдуть на традиційне лікування, а рідні наполягають на альтернативному лікуванні. Правила як для пацієнта, так і для рідних однакові: варто цікавитися, які існують протоколи доказової медицини лікування. І це допоможе відрізнити істину від шарлатанства.

         То як навчитися мислити реальними поняттями? Жити «тут» і «зараз»?

 Яніна:Магічне мислення — ірраціональне, тож на противагу йому є мислення критичне. Потрібно розширювати світогляд, ставити багато питань, перевіряти інформацію, шукати докази, не вірити на слово, якщо впоратися самотужки складно — звертатися по допомогу до фахівців.

 Антон:Потрібно вчитися брати відповідальність на себе при розвитку критичного мислення, розвивати в собі толерантність до невизначеності (тобто вміння жити з невизначеністю). А ще — не надто вірити в те, що світ добрий, а наше життя має бути приємним. У світі багато як поганого, так і хорошого. Слід учитися сприймати світ таким, яким він є, якщо виникають проблеми чи хвороби — вирішувати їх у доказово-науковий спосіб. Якщо не можна вирішити, то просто прийняти це.

  Люди з магічним мисленням не можуть зупинитися. Часто таке буває в невиліковно хворих: замість того, щоб отримати нормальну паліативну допомогу, вони використовують методи, які ще більше погіршують їхній стан і якість життя в останні дні. Потрібно визнати, що ми всі, на жаль, смертні і що колись усім доведеться піти із цього світу. І варто помирати з гідністю, а не покидати цей світ у жахливому стані.

   Не можна примусити людину вірити або не вірити в якісь речі. Усі ми вільні у своєму виборі. Але коли на кону — здоров’я або життя, слід тричі подумати, перш ніж зробити вибір між тим, чи брати відповідальність за лікування на себе, чи поповнювати гаманці шарлатанам.

Спілкувалася з фахівцями Альона ШЕНДЕРОВСЬКА

Віра в силу ворожінь, або Яка небезпека криється в магічному мисленні
Оцінити цей запис

elflora

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований