Сьогодні у Кіровоградській міськраді відбулась зустріч представників влади із демобілізованими військовими, дружинами вояків, представниками громади. Причиною для зустрічі став конфлікт щодо розподілу земельних ділянок для учасників АТО в районі Лелеківки. Про це пише видання Гречка.
«2 жовтня 2014 року я прийшов у 140 кабінет (кабінет в Центрі адміністративних послуг, місце прийому заяв на отримання земельної ділянки учасникам АТО – авт.) мені сказали, що є кілька районів, де можна обрати земельну ділянку. Я вибрав Лелеківку. Мене записали у список і пояснили, що далі ділянки будуть розподіляти в порядку живої черги. Заяв у нас не приймали, сказали тому, що поки немає розподілу, розмежування. Пройшло купа часу, мене, як виявилось одного із 20 військових, не з третього полку спецназу, запросили на зустріч «Спілка жінок об’єднаних війною». Там нам розказали як буде проводити жеребкування і розподіл ділянок на Лелеківці. Виявилось, що у них свій список. На яких підставах, чому – нам не зрозуміло? Далі нам просто сказали, що то їх земля. Мовляв, ви отримаєте ділянку і будьте добрі – мовчіть. Я пішов знову у 140 кабінет, кажуть заяви ще не приймаються. А сьогодні зранку заяви вже приймались, тільки від 3-го полку спецназу,» – розповідає «Гречці» Федір, боєць 17 батальйону.
У міськраду бійці та дружини вояків із МВС, 17, 42, 34-го батальйонів прийшли, щоб розібратись у ситуації.
«Поясніть, це земля 3 полку чи земля громади? Куди дівся той список із понад 300 людей, який складали у 140 кабінеті?» – питали вони чиновників.
З думкою, що міськрада хоче зіштовхнути лобами військових на зустріч прийшов і командир 3 полку спецназу Віталій Пікулін.
«Сьогодні, 23 квітня, досі не була створена жодна комісія по виділенню ділянок учасникам АТО, хоча постанова Кабміну була ще минулого року. 2 жовтня ми тут дійсно зібрались і спитали, а що ж із землею. Нам відповіли, що на той час було 3 земельні ділянки на Арнаутова, Масляниківці та Катранівці, іншої землі в місті немає. Я тоді як командир не погодився, бо знав, що в міст є проблемні ділянки, які можна залучити, якщо захоче міська влада відсудити і це не буде поруч із міським смітником,» – розповідає Пікулін.
За його словами, тоді до його пропозиції поставились скептично і сказали, що така тяганина може тривати десятками років. Зрештою представники «Спілки жінок об’єднаних війною» сказали, що вони готові приймати заяви у тих, хто готовий чекати і судитись за кращу ділянку. Серед тих, хто вирішив спробувати боротись за кращу землю виявилось 20 бійців і не зі спецназу, адже обмежень не було. Згодом, землю вдалось отримати навіть без судів – орендар пішов на мирову.
У відповідь на питання, чому людей записували у список бажаючих на ділянку, яка станом на жовтень взагалі не була у власності міста, представники влади не відповідають, а натомість виправдовуються.
«Необхідно було зробити детальний план території. Тут не можна сказати що влада сиділа і нічого не робила,» – каже заступник міського голови Григорій Литвин.
«Я не кажу, я стверджую», – обурюється командир 3 окремого полку Спн.
«У нас був позов прокуратури в інтересах Кіровоградської міськради до ТОВ «Салют» про розірвання з оренди через несплату орендної плати. В кінці грудня 2014 року фактично відбулась мирова угода, коли ТОВ «Салют» відмовився від більшої частини ділянки. Пізніше міськрада дала дозвіл на поділ земельної ділянки», – пояснює Марина Смаглюк, начальник юридичного управління міськради.
Вищевказаною роботою за дорученням міськради займався юрист, що представляв інтереси ГО «Спілка об’єднаних війною жінок». Витрати на себе також взяла громадська організація.
«Ми судились, юрвідділ допомагав чим міг. Вони надали мені, взагалі не представнику міськради довіреність представляти інтереси міськради. Така ж довіреність у мене і від «Спілки об’єднаних війною жінок». В суді ми домовились, що судитись нам немає сенсу. Пішли до орендаря ділянки. Він сказав: «Добре, я готовий надати ділянку, лише за однієї умови, щоб кожен квадратний метр був виділений конкретно учаснику АТО, щоб там не було цивільних, родичів і будь-кого іншого». Ми йому дали слово, що земельні ділянки без черги будуть виділені родинам загиблих, інвалідам. Коли стало питання розподілу решти земельних ділянок, ми приймали не просто заяви, а й повний комплект документів. Ми по кожній людині ми можемо надати особисту справу. Коли дійшла черга до розпайовки, родинам загиблих і інвалідам дали змогу вибрати ділянку. Для решти хлопців постало питання як розподіляти ділянки? Склали списки і комп’ютер шляхом випадкового випадання чисел – так ділянки і розподілили», – пояснює юрист.
Відтепер земельні ділянки, на які вже написали заяви військові, що звернулись до ГО, відповідним рішенням міськради мають передати воякам.
Залишається незрозумілим, чому міськрада переклала прийом заяв на громадську організацію, не повідомивши всіх зацікавлених, не скерувавши їх до активістів, а складаючи власний список, який не давав шансу на землю в Лелеківці.
«У нас є міськрада. При чому тут ви зі своїм списком?» – дивується Оксана, дружина працівника МВС, який одним з першим поїхав захищати від сепаратистів Краматорськ.
«А чого ж вони не займались цим питанням? Чого вони не витрачали на це гроші? Якщо на зборах у міській раді було чітко сказано, що цим питанням буде займатись спілка, для чого вони взагалі вели той список? Я не можу вам пояснити. Я не міськрада,» – так само не розуміє ситуації голова «Спілки об’єднаних війною жінок» Світлана Вольська.
У кінці зустрічі таки вдалось досягти консенсусу, адже воякам і їх дружинам немає що ділити із такими ж вояками. Обурив людей підхід міськради, яка укладала невідомо для чого списки і фактично ввела бійців в оману.
Голова «Спілки об’єднаних війною жінок” запросила присутніх до співпраці і об’єднання. Вона переконана, що таким чином і для інших хлопців вдасться віднайти гідні ділянки, наприклад ті, що зараз знаходяться у юридичній власності садових товариств, але за призначенням не використовуються.