06 листопада 2024, середа

Кафедральний Собор у Кіровограді утеплюють?

Бум утеплення, схоже, дійшов і до Кіровограда. Так, нещодавно мешканці міста могли спостерігати як на будівлі Кафедрального Собору Свято-Різдва Пресвятої Богородиці в Кіровограді почали проводити роботи з утеплення фасаду. Оскільки ця будівля належить до пам’яток національної культури, такі дії суперечать пам’яткоохоронному законодавству, пише інтернет-видання «Гречка».
 
«Коли я побачила роботи на дзвіниці, я звернулась до департаменту, до Міністерства культури України, до Державної архітектурно-будівельної інспекції з питанням чи зверталась єпархія до них за погодженням. Як виявилось, жодних звернень не було і реставраційне завдання не замовлялось. Дзвіниця взагалі не потребує утеплення, оскільки має товсті стіни і не використовується функціонально в зимовий період. Навіщо робити утеплення та ще й пінопластом? Пам’ятки не утеплюються зовні взагалі! Це абсурд. Потім із розмов я дізналась, що це робиться для того, щоб було потім легше реставрувати пам’ятку», – повідомила голова обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Надія Лісняк.
На території пам’ятки знаходиться управління Кіровоградської Єпархії УПЦ МП. Дзвіниця церкви Володимирівської ікони Божої Матері – пам’ятка сакральної архітектури національного значення, що має охоронний № 258-Н/2 і входить в «Комплекс грецької церкви Володимирівської ікони Божої Матері (Кафедральний Собор Свято-Різдва Пресвятої Богородиці)» 1812 р., охоронний № 258 – Н). Собор є культовою спорудою, котра складається з церкви, дзвіниці та будинку настоятеля, – єдиний у місті, який діє з часу свого освячення. Та вистояв з років німецької окупації.
Самому собору понад 200 років: будівництво було розпочате у 1805 році, а вже у 1812-му церква була освячена. Будівництво дзвіниці було завершене у 1828 році. Спорудження храму здійснювалося на кошти грецьких поселенців, тому у народі вона мала назву Греко-Володимирівська церква.
Як розповіла "Гречці" Надія Лісняк, замовлення на реставрацію об’єкту було ще в 2011-2012 роках, але залишилось не погодженим. Попри це, будівельники розпочали роботи, та їх було призупинено. Тоді єпархія хотіла реставрувати церкву і територію біля неї. Вже тоді проглядались і нові будівлі.
В обласному департаменті культури, туризму та культурної спадщини кіровоградської ОДА ситуацію виданню прокоментували наступним чином:
«Згідно законодавства усі будівельні роботи мають погоджуватись центральним органом охорони культурної спадщини, тобто Міністерством культури України. Ми як обласний орган ніяких дозвільних документів не видаємо, але нас мають ставити до відома. Ми вчора виходили туди, зустрічались з отцем Романом, і наголошували, що про такі роботи необхідно повідомляти нам. Має бути реставраційне завдання, науково-проектна документація. Однак з якихось причин люди не з’явились, – повідомив заступник директора департаменту культури, туризму та культурної спадщини обласної державної адміністрації Вадим Колос. – Наразі ми дізнаємось чи є якась відповідна документація, ситуація вивчається. Документів ніяких ми не бачили, нам ніхто не зміг їх надати. Якщо документів не буде до завтрашнього вечора, то про порушення буде повідомлено правоохоронні органи, центральний орган і будуть вжиті відповідні дії. Ймовірно, припис».
Кафедральний Собор у Кіровограді утеплюють?
Оцінити цей запис

Магазин товарів для активного відпочинку ProTrack

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований