19 квітня 2024, п’ятниця

Два Різдва: Яке з них святкують жителі Кіровоградщини?

Здебільшого світ живе за Григоріанським календарем, що є офіційно визнаним у більшості країн, зокрема це стосується і України. Однак більшість українців вже звикли святкувати свята за старим календарем – юліанським.

Редакція сайту Златопіль вирішила з’ясувати, чому склалося так, що у нас в країні для християн дві дати святкування Різдва, та як до цього ставляться люди.

Для того, аби краще зрозуміти, як так сталося, що між західною та східною моделями святкування стався розрив у  майже два тижні, слід розібратисья з тим, що таке Григоріанський та Юліанський календарі.

Юліанський календар був запроваджений у 46 році до н.е. за ініціативи Юлія Цезаря, який був першим консулом в Римі. Він звернувся до астронома Созігена, щоб той адаптував римську календарну систему до єгипетського сонячного календаря. Римський календар був дуже невпорядкований і до того ж, Цезар був змушений кожного разу призначати початок нового року.

У римлян новий рік починався з першого мартіуса (березень). Але Цезар дав розпорядження перенести початок нового року на січень, адже  якраз у цей час сенат затверджував бюджет і військові походи. І тому вирішили, що саме цей місяць буде набагато доречнішим.

Так запровадили першу календарну систему. В ній існувало 12 місяців. Тривалість звичайного року була 365 днів, а подовженого – 366. – Юлій Цезар, очевидно не знав, про похибку у тому, що астрономічний сонячний рік тривав 365 діб, 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд, але більшість дослідників не зважили на цю особливість, яка для них була недостатньо серйозною, і тому просто округлили тривалість року до 366 діб високосного року.

Вже у 325 році н. е. було прийняте рішення всім християнам взяти за основу Юліанський календар і тільки в середині 16 сторіччя Папою Римським Григорієм XIII було  помічено неспівпадіння, а точніше відставання Юліанського календаря від астрономічних явищ на 10 днів. Кожен з цих додаткових 10 днів набігав за 128 років за рахунок додавання хвилин і секунд, які ігнорувалися при визначенні високосних років. Саме завдяки Папі в католицькій церкві вирішили ліквідувати цю різницю ось яким чином: одразу ж після четвертого жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Тож 10 діб, які накопичилися, були ліквідовані.

Запровадження Григоріанського  календаря, ухваленого римськими католіками, протестанти прийняли у 18 сторіччі: Англія, Норвегія, ряд інших країн протестантської віри теж перейшли на нову систему літочислення. А от православна церква – ні.

В України Григоріанський календар почав діяти в період УНР з 16 лютого 1918 року, відтоді цей день стали вважати 1 березня 1918 року. Українські ж православні і греко-католицька церкви живуть за Юліанським стилем.

І от саме через різницю між календарями українці, на відміну від решти світу, за традиціями звикли святкувати Різдво вже після, а не до Нового року. Така ж історія і зі святкуванням Нового року, що  відзначають двічі – за новим і старим стилями.

Як зазначає сайт Релігійно-інформаційної служби України, традиційно у  ніч із 24 на 25 грудня в римо-католицьких храмах України відбуваються урочисті богослужіння.

Головна церемонія проходить у Ватиканському соборі Святого Петра. Цю службу, яку транслюють телевізійні канали світу, очолює Папа Римський Франциск.

25 грудня, Різдво святкує Римо-Католицька Церква, більшість протестантських Церков, а також частина православних – включаючи Константинопольську (крім Афону), Антиохійську, Олександрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську, Польську, Албанську, Грецьку.

За даними дослідження Соціологічної групи Рейтинг, 25% опитаних українців підтримують ідею перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня. 64% респондентів проти такої ідеї. Ще 7% зазначили, що їм байдуже це питання і 4% – не змогли відповісти.

Проте у динаміці зросла кількість тих, хто висловлюється на підтримку перенесення дати святкування Різдва (у 2016 році  лише 15% підтримували цю ідею, 69% – були проти).

Найбільше прихильників ідеї перенесення Різдва на Заході: 43% підтримують і майже стільки ж не підтримують. У інших макрорегіонах опитані скоріше проти перенесення: у Центрі 23% – за і 66% – проти, на Півдні – 15% і 74% відповідно, на Сході – 14% і 74%. Дещо більше підтримують цю ініціативу більш забезпечені та опитані середнього й старшого віку.

Також ми провели власне опитування на сторінці у Facebook, і дізнались, що більшість жителів Кіровоградщини все ж планує святкувати Різдво у січні, і лише декілька респондентів згодні з західною традицією святкування, проте вистачає і тих кому байдуже.

Опісля, вирішили дізнатись думку священнослужителів з приводу даного питання.

“У тому, щоб святкувати Різдво 25 грудня немає нічого поганого, особливо дітлахам. Дорослі ж у багатьох випадках не розуміють, що історично різниця між датами була зумовлена тим, що одні святкували за Григоріанським календарем, а інші за Юліанським”,- зазначає пастор Олег.

“У нас в країні зараз перехідний період коли дійсно треба йти до однієї дати, і слід розуміти, що ми більше святкуємо подію а не просто дату, і для того, щоб ми стали єдині такі кроки потрібні. Адже навіть православні у Константинополі святкують Різдво 25 грудня за Григоріанським календарем”, – говорить православний священик отець Володимир.

На останок хочеться зазначити, що кожен сам вирішує яка дата для нього є важливішою, адже дійсно ми відзначаємо не дату, а важливу для християн подію, а саме Різдво Ісуса Христа.

Підготував: Владислав РАТУШНЮК

Два Різдва: Яке з них святкують жителі Кіровоградщини?
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований