18 жовтня 2019, п’ятниця

Герої Крут та Делійська декларація: знакові події 29 січня в історії

Сьогодні, 29 січня, свої іменини відзначають Петро, Іван, Максим, Леоніла. Крім того, в Україні у цей день вшановують пам’ять Героїв Крут, а в світі 29 січня відзначають День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни.

День пам’яті Героїв Крут

29 січня українці вшановують події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами.

Саме тоді на Чернігівщині недалеко від залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, добровольчий Студентський Курінь, що складався із 300 юнаків: студентів Університету імені Святого Володимира, новоствореного Українського Народного Університету та гімназисти Київських гімназій, відстоюючи право українського народу жити у власній державі, вступили нерівний бій із більшовицькими військами, чисельність яких налічувала близько 5 тисяч.

Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.

Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва.

І хоч подвиг Героїв Крут згодом забули більш ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано, подвиг під Крутами увіковічнений у памяті українців. Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ “Про вшанування пам’яті героїв Крут”.

День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни

Цей День відзначається з 1985-го року, коли була підписана “Делійська декларація”. Ключовою метою декларації є заклик до припинення гонки ядерних озброєнь, скорочення і подальшої поступової ліквідації ядерних арсеналів країн світу, усунення самої загрози ядерної війни.

Делійська декларація була прийнята 29-го січня 1985-го року в Нью-Делі, столиці Індії, на нараді глав держав і урядів кількох країн – Індії, Греції, Мексики, Аргентини, Танзанії та Швеції, які стали першими країнами, які підписали цей документ.

Події:

1804 – відкриття Харківського національного університету імені Каразіна, одного з найстаріших університетів Східної Європи;

1896 – американський фізик Е. Груббе першим в світі використовував радіоактивне випромінювання для лікування раку;

1919 – в США прийнята XVIII поправка до конституції, яка забороняє виробництво, перевезення і продаж спиртних напоїв;

1927 – в Англії вперше з’явився готель з ванними кімнатами;

1960 – створена перша штучна нирка.

В цей день народилися:

 

1860 — Антон Чехов, російський письменник українського походження.

1866 — Ромен Роллан, французький письменник («Кола Брюньон», «Зачарована душа», «Робесп’єр»), мистецтвознавець, лауреат Нобелівської премії.

1872 — Шабленко Антін, український письменник, публіцист, з 1905 р. — редактор-видавець часопису «Вільна Україна» у Петербурзі (помер 24 травня 1930 р.)

1918 — Джон Форсайт, американський кіноактор (головна чоловіча роль у серіалі «Династія»).

1929 — Ірина Молостова, українська режисерка.

1930 — Оґа Норіо, японський підприємець, президент (від 1982) і голова ради директорів (1989—1995) компанії Sony.

1939 — Гузь Олександр Миколайович — український вчений у галузі механіки, дійсний член НАНУ, лауреат Державних премій СРСР і Української РСР, директор інституту механіки НАН України.

1954 — Опра Вінфрі, американська телеведуча, громадська діячка й кіноакторка («Рідний син», «Елен»).

1966 — Ромаріу, бразильський футболіст, чемпіон світу, найкращий гравець світової першості з футболу 1994 року.

1970 — Гізер Грем, американська модель, кіноактриса («Убиваючи мене ніжно», «Я люблю тебе до смерті», «Загублені в космосі», «Шість ступенів відчудження»).

Герої Крут та Делійська декларація: знакові події 29 січня в історії
Оцінити цей запис

ambit

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований