20 вересня 2024, п’ятниця

Кіровоградщину відвідала одна з найвідоміших дослідниць творчості Лесі Українки

Творча зустріч із науковою співробітницею Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка Національної академії наук України, відомою українською публіцисткою, поетесою, літературним критиком, дослідницею життя та творчості Лесі Українки Аллою Дибою відбулась в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Дмитра Чижевського.

Про це повідомляє обласна рада, інформує Златопіль.

Захід проведено з нагоди 175-річчя від дня народження Олени Пчілки (Олени Петрівни Косач), української письменниці, меценатки, громадської діячки, матері відомих діячів української літератури та науки, зокрема – поетеси Лесі Українки.

Свою розповідь про Ольгу Петрівну Косач (Драгоманову) Алла Диба побудувала навколо маловідомих широкому загалу фактів про неї. Як ця непересічна жінка одночасно поєднувала роль багатодітної матері та етнографістки, письменниці, перекладачки, журналістки, редакторки та громадської діячки? Науковиця досліджує життя та творчість Лесі Українки понад 50 років, тож їй відомо багато цікавих історій, пов’язаних із талановитими представниками родини Косач. Як зауважила Алла Диба, назва творчої зустрічі: «…я б віддала своє життя без жалю ради тебе» взята з одного з листів Лесі Українки до матері, написаного зимою 1893 року.

Довідково: Алла Георгіївна Диба закінчила філологічний факультет Київського університету імені Тараса Шевченка в 1975 році. Того ж року почала працювати у Київському музеї Лесі Українки на посаді наукового співробітника. Загалом роботі в музеї Алла Георгіївна присвятила 26 років життя. Від 2000 року – науковий співробітник Відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.

Алла Диба першою дослідила і представила широкому загалові слідчі справи родини Косачів, яка зазнала репресій у радянські роки. Стала одним з ініціаторів і авторів відповідних документів щодо найменування вулиць іменами Лесі Українки та Сергія Мержинського у Мінську. Сприяла відкриттю меморіальних дощок, присвячених перебуванню поетеси у Відні та Єгипті.

З 1999 року Алла Диба – член Національної Спілки письменників України. Бере участь у радіопередачах, читає лекції, має сотні публікацій у періодиці та наукових збірниках за тематикою власних досліджень. Зокрема, Алла Диба написала повість «Далека принцеса: Дітям про Лесю Українку» (1999), видала поетичну збірку «Заметіль яблунева» (2003) і книгу документальних есеїв «Сподвижники: Леся Українка у колі соціал-демократів» (2003).

 

Кіровоградщину відвідала одна з найвідоміших дослідниць творчості Лесі Українки
1 голос[ів]

Магазин товарів для активного відпочинку ProTrack

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований