18 квітня 2024, четвер

На Кiровоградщинi перевiрили рiвень забруднення повiтря

Фахiвцi перевiрили рiвень забруднення атмосферного повiтря. По деяким показникам є вiдхилення.

Про це повiдомляє Держпродсплживслужба в областi, iнформує Златопiль.

Аналiз стану атмосферного повiтря на територiї найбiльших мiст областi (Кропивницький, Олександрiя, Свiтловодськ) здiйснювався на основi даних спостережень за вмiстом забруднюючих речовин по постах спостереження Кiровоградського обласного центру з гiдрометеорологiї протягом березня-квiтня поточного року:

в м. Кропивницький рiвень забруднення атмосферного повiтря у березнi-квiтнi 2022 року характеризувався збiльшенням пилу, дiоксиду азоту, оксиду азоту, незначним збiльшенням дiоксиду сiрки, сажi та зменшенням оксиду вуглецю,

в м. Олександрiя – збiльшення пилу, дiоксиду сiрки, дiоксиду азоту, сажi,

в м. Свiтловодськ – збiльшення пилу, дiоксиду сiрки та зменшення дiоксиду азоту, оксиду азоту.

Довiдка:

Пил (речовина 3 класу небезпеки) – це дрiбнi частинки рiзного походження, що знаходяться в повiтрi. У мiстi вiн з’являється внаслiдок багатьох чинникiв – посипання вулиць пiском взимку, вiдкритий ґрунт та неозелененi територiї, шкiдливi викиди транспорту та пiдприємств, вiдсутнiсть культури дотримання чистоти в населених пунктах та завантаженiсть шляхiв автотранспортом.

Дiоксид азоту (NO2, речовина 3 класу небезпеки). Газ червоно-бурого кольору, з характерним гострим запахом. Дiоксид азоту дуже отруйний при вдиханнi. В основному утворюється в промисловостi, шляхом спалювання скам’янiлого палива при високiй температурi. В побут проникає iз зовнiшнього повiтря, при палiннi будь-чого та з газових плит, також потрапляє у повiтря з автомобiльних вихлопних газiв. Газ легко виявити по запаху навiть при низьких концентрацiях.

Оксид азоту (NO, речовина 3 класу небезпеки). Оксид азоту – це неорганiчна сполука, за звичайних умов є безбарвним газом. Основними джерелами надходження оксидiв азоту (NO, NO2) в атмосферне повiтря є викиди продуктiв високотемпературного i неповного згорання палива (вихлопнi гази автотранспорту, авiацiї, викиди промислових пiдприємств i теплових електростанцiй). До природних джерел належать мiкробiологiчнi процеси, що проходять у пiдстильнiй поверхнi, фотохiмiчне окислення амiаку i закису азоту в атмосферi, а також грозова дiяльнiсть.

Дiоксид сiрки (ангiдрид сiрчистий SO2, речовина 3 класу небезпеки). Безбарвний газ з рiзким характерним подразнювальним запахом. На повiтрi димить, важчий за повiтря. Вiд промислових джерел дiоксид сiрки надходить у результатi спалювання твердого та рiдкого палива на теплових електростанцiях, рiзноманiтних котельнях та iнших опалювальних спорудах, автомобiльних шин. До природних джерел належить емiсiя сiрководню та iнших сполук сiрки з поверхнi ґрунту, де проходять процеси гниття i прибережних зон з подальшим їх окисленням до SO2 .

Сажа (речовина 3 класу небезпеки). Сажа – це пухка речовина чорного кольору, що складається з високодисперсного (що легко розсiюється) вуглецю i незначних домiшок золи, газiв i смол. Вуглець – основний компонент сажi. На його частку припадає 94-99%. Решта – леткi речовини (кисень, водень) i зола. Сажа вважається небезпечним забруднювачем повiтря, якщо вона потрапляє до дихальних шляхiв людини – може вiдкладатись у носоглотцi, трахеї, бронхах i викликати кашель. Сажа – це результат неконтрольованого спалювання рiзної сировини, в тому числi для енергопостачання, та вiдходiв.

Оксид вуглецю (чадний газ СО, речовина 4 класу небезпеки). Оксид вуглецю – безбарвний газ, без запаху та кольору, утворюється у результатi неповного згорання природного газу (також бутану або пропану з балону) у несправних пальниках (в основному, в газових колонках, у вихлопних газах автотранспорту) або в погано провiтрюваних примiщеннях, а також при згораннi вугiлля, коксу або нафти у печах (а також дров у камiнах) з несправними димоходами. Потрапляючи у кров вiн сполучається з гемоглобiном, утворюючи стiйке з’єднання – карбоксигемоглобiн та робить його нездатним розносити кисень органiзмом, i людина гине вiд задухи.

Перебiльшення середньомiсячних концентрацiй в м. Кропивницький у березнi-квiтнi 2022 року спостерiгалось по пилу в 1,1-1,3 рази, в м. Олександрiя по пилу в 1,3-1,5 рази, сажа на рiвнi гранично допустимих концентрацiй (ГДК) та в м. Свiтловодськ спостерiгались по формальдегiду та дiоксиду азоту на рiвнi ГДК.

Середньомiсячнi концентрацiї iнших визначуваних iнгредiєнтiв були нижче рiвня ГДК i не викликали загрозу для життєдiяльностi людини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Троє жителiв Кiровоградщини захворiли на СOVID-19

На Кiровоградщинi перевiрили рiвень забруднення повiтря
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований