03 травня 2024, п’ятниця

На Кiровоградщинi штрафують за рекламу росiйською мовою

В Олександрiї склали 10 протоколiв на порушникiв закону “Про рекламу”. У мiстi перевiряли рекламнi банери й вивiски, написанi росiйською мовою.

Про це повiдомляє Суспiльне, iнформує Златопiль.

За iнформацiєю начальницi управлiння захисту прав споживачiв та контролю за регульованими цiнами Держпродспоживслужби Вiри Сухопарової, пiд час монiторингу в Олександрiї виявили найбiльшу кiлькiсть порушникiв.

Реклама в Українi має бути українською мовою. Ця норма закрiплена в законi України “Про рекламу” вiд 1996 року. I саме на її дотримання перевiряють пiдприємцiв, якi її розмiщують.

Iнша мова, окрiм державної, може використовуватися лише в торговельних марках, каже Вiра Сухопарова.

“Це об’єкти права iнтелектуальної власностi. Вони використовуються лише тiєю мовою, якою їм наданий правовий захист. Це може бути англiйська або якась iнша мова”.

Монiторять рекламу й щодо застосування iнших норм. Дивляться, чи немає рекламування алкогольних напоїв або тютюнопалiння (це в Українi заборонено). Також реклама не повинна мiстити дискримiнацiї – стосовно вiку, статi, раси, кольору шкiри. Не можна рекламувати зброю, у тому числi й iграшкову, й вибуховi пристрої. “Рекламу зброї дозволяють розмiщувати лише в спецiалiзованих магазинах”, – каже Вiра Сухопарова.

Окремо вiдстежують, чи використовують у рекламi державнi символи.

“Якщо ранiше прапор i тризуб узагалi було заборонено використовувати, то зараз можна, але не принижуючи гiднiсть державних символiв. Тобто має бути розумне поєднання в сюжетi державного символу й реклами”

Сам монiторинг вiдбувається довiльно.

“Ми тут не кажемо про перевiрки бiзнесу. Йдеться лише контроль дотримання законодавства про рекламу”, – говорить Вiра Сухопарова. За її словами, фахiвцi управлiння виїжджають на мiсце, вивчають рекламу, фотографують порушення й складають протокол. Потiм шукають рекламодавця й розповсюджувача реклами (тобто власника постера, бiлборда чи сiтi-лайта) й упродовж мiсяця (максимум трьох) порушують рiшення про початок розгляду справи. Пiдприємцям про це повiдомляють рекомендованим листом. Їх запрошують прибути на засiдання в обласне управлiння Держпродспоживслужби з усiма документами.

Зi слiв Вiри Сухопарової, порушення Закону “Про рекламу” за змiстом завжди обертається штрафом для пiдприємця. Тут не буває попередження. Штраф уп’ятеро перевищує вартiсть виготовлення й поширення реклами. Документи про витрати має надати сам пiдприємець.

“Це i сам макет реклами, i друк постера, i його розклеювання, й розмiщення. Якщо таких документiв пiдприємець не надає, то щодо нього застосовують два iншi штрафи. Один – 100 неоподатковуваних мiнiмумiв за неподання iнформацiї вiдносно вартостi розповсюдженої реклами (1700 гривень). Другий – 299 неоподатковуваних мiнiмумiв (5083 гривнi) – за неможливiсть контролювальним органам встановити вартiсть реклами”.

Про те, хто рекламодавець, запитують у власникiв сiтi-лайтiв й бiлбордiв.

“Якщо власник бiлборда не надасть iнформацiї про рекламодавця, то його самого притягнуть до вiдповiдальностi”, – каже Вiра Сухопарова.

Якщо пiдприємцi не хочуть прибирати рекламу з порушеннями й не йдуть на контакт, справу передають до суду.

“На сьогоднi у судовому провадженнi перебуває 37 справ. Ще 16 у державнiй виконавчiй службi. За 2018-2022 роки 160 справ перебували у розглядi в судах. 90 вiдсоткiв вирiшується на користь головного управлiння”, – каже Вiра Сухопарова.

За її словами, монiторинги зовнiшньої реклами тривають.

Що думають олександрiйцi про рекламу росiйською мовою

Олександрiйська журналiстка Тамара Аноко розповiла Суспiльному, що має негативне ставлення до реклами росiйською мовою.

“Я не розумiю, як може бути iнше ставлення до такої реклами. Вона повинна бути лише українською мовою. Я з 2017 року з усiма пересварилася щодо чужого, не свого. На рекламу я завжди звертаю увагу. Де б я не проходила, що б я не читала, мене нервують реклама й вивiски росiйською. Я завжди розмовляю з тими, хто це розмiщує”.

Жителька Алiна Бiлоконенко – викладачка курсу “Українська без меж”. Вона знає про те, якими саме нормами закону закрiплюються права державної мови в Українi.

“В умовах повномасштабного вторгнення Росiї вважаю просто недопустимим вживання росiйської мови не тiльки в рекламi, а й у повсякденному життi. Тому цiлком правомiрними є штрафи за порушення законiв “Про мову” й “Про рекламу”. Усi власники великих i малих пiдприємств повиннi вiдповiдати за те, що використовують рекламну продукцiю росiйською мовою. Стосовно нашого мiста, то рекламнi оголошення росiйською мовою я взагалi не бачу й не читаю. Сприймаю лише українську. Їх я помiчаю. Iнколи якiсь помилки фiксую – все ж таки маю фiлологiчну освiту. Але бачила, що вивiску “Мир обоев” уже демонтують. Скажу, що я давно вже вiдмовилася як вiд росiйської розмовної мови, так i вiд книжок та перiодичних видань”.

На Кiровоградщинi штрафують за рекламу росiйською мовою
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований