17 травня 2024, п’ятниця

На Кiровоградщинi влаштували виставку весiльних артефактiв

У мiстi Свiтловодськ Кiровоградської областi влаштували виставку весiльної атрибутики. Її можна побачити в мiському краєзнавчому музеї.

Про це пише Суспiльне, iнформує Златопiль.

Мета — показати, як змiнився весiльний обряд в Українi в другiй половинi 20 столiття.

Органiзаторка виставки— директорка музею Нiна Сокуренко. Вона зацiкавилася цiєю темою пiсля того, як прочитала радянську книгу 1985 року “Социалистическая обрядность”. Там були правила й рекомендацiї стосовно того, як влаштовувати рiзнi обряди — реєструвати дитину, проводити весiлля, органiзовувати поховання. У весiльнiй церемонiї її вразило те, як усе було регламентовано — вiд послiдовностi радянських прапорiв в РАЦСi до збiрника музики для весiлля.

“Весiльний обряд за 20 столiття дуже сильно змiнився. Якщо на початку був важливий вiночок, намисто, рушник, то в кiнцi столiття головне — щоб була бiла фата. Читаючи дослiдження 70-х рокiв, я бачила, як там критикували весiлля, де використовували багато народних традицiй. У 30-х роках у газетi “Молодой большевик” прямо писали: “Нарештi закiнчилися цi тижневi українськi весiлля, з їхнiм розгардiяшем”. Зараз ми вже розумiємо, що в СРСР це була цiлеспрямована акцiя. Треба було вирвати українськi обряди, якiсь замiнити, а якiсь перелицювати й назвати своїми. Тiшить, що зараз ми починаємо серйознiше ставитися до цього, вивчати й дослiджувати”, — сказала Нiна Сокуренко.

Щоб влаштувати виставку, оголосили збiр експонатiв. Люди почали приносити весiльнi сукнi рiзних рокiв, вiночки, фату, стрiчки бояр, рушники й прикраси. Кiлька зразкiв дав Палац культури.

Найстарiшi артефакти датованi 40-ми роками. Найновiшi — 1999 роком. Весiльнi сукнi 70-х рокiв. Один з вiночкiв — 1955 року. Вiн восковий. У людей зберiгався замотаним у хустину.

“Найбiльше, звичайно, фотографiй. Є дуже цiкавi iсторiї. Наприклад, є фото 1960 i 1976 року з музикантами, i там на ударних та сама людина, з рiзницею в 16 рокiв. Також нам принесли сервiз, який подарували на весiлля, але вiн так i простояв запакований. Я дуже рада, що є оригiнал фотографiї 1947 року. I дуже вдячна кожному, хто вiдгукнувся”, — говорить Нiна Сокуренко.

На оригiнальнiй свiтлинi 1947 року зображене сiльське весiлля. Там наречена в вишиванцi, керсетцi, намистi й з весiльним рушником. Молодий у вiйськовiй формi.

Iнша свiтлина того часу (це копiя з фото 1947-48 рокiв) показує наречених, якi укладали шлюб у мiстi. Там дiвчина має бiлу сукню й фату.

“У 40-х роках мiж сiльськими й мiськими весiллями була велика прiрва, — пояснила Нiна Сокуренко. — Мiське весiлля було з бiлою сукнею й фатою. А в селi ще одягали українське вбрання. Але вже в 50-х роках рiзниця стирається. I там, i там уже є бiленьке платтячко”.

Деякi фотографiї поступово викладатимуть в Facebook. Частина речей залишиться в музеї. Iншi повернуть їх власникам. Виставку можна оглянути у Свiтловодському краєзнавчому музеї до 18 листопада.

На Кiровоградщинi влаштували виставку весiльних артефактiв
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований