24 січня 2022, понеділок

Що потрібно знати жителям Кіровоградщини про католицьке Різдво?

Увесь римо-католицький світ, а також протестанти відзначають Різдво за Григоріанським календарем – 25 грудня, однак в Україні вже декілька років немає однозначності у датах. Більшість і досі святкують Різдво Христове 7 січня, а католицькі традиції для наших людей досі залишаються загадкою.

Раніше, ми розповідали, чому склалося так, що у нас в країні для християн дві дати святкування Різдва, та як до цього ставляться люди.

Однак мало розповіли про традиції, тож зараз як раз для цього час.

Чому 25 грудня?

Точна дата народження Ісуса Христа невідома. День коли потрібно відзначати Різдво просто призначили: у Римській імперії у IV столітті його почали відзначати 25 грудня, і тоді ця дата співпадала з язичницьким святом Сонця та днем ​​зимового сонцестояння.

До XVI століття весь світ жив за Юліанським календарем. Але він не зовсім відповідав астрономічному часу, через що накопичувалася “зайва” доба, і святкування Різдва та Великодня все більше зміщувалося, як і день весняного рівнодення. Ця невідповідність між астрономічним та “фактичним” календарями ставала все більшою.

І аж у 1582 році Папа Римський Григорій XIII оголосив “календарну” реформу, аби скасувати різницю в часі. Нею пропонувалося пропустити одразу 10 днів: тобто, після 4 жовтня настало 15 жовтня. На честь Папи Римського календар назвали Григоріанським.

Уся Європа перейшла на цей календар. Україна приєдналася до нього лише 1918 року. Інша ж справа з православною церквою. Вони вирішили залишитися у Юліанському календарі, тож Різдво свткується і досі за так званим “старим стилем”.

Адвент

На відміну від православних, у католиків немає як такого Різдвяного посту. Замість обмеження себе у їжі, віруючі присвячують місяць перед святом походам до церкви, молитвам та очищенню душі.

Цей період називається Адвент – очікування Різдва.

З кожним роком адвент-календарі стають все популярнішими в Україні не лише серед католиків, а й для звичайних людей.

Зазвичай їх дарують за місяць до Нового року. Кожного дня потрібно відкривати одну комірку, в якій знаходиться маленький подарунок, або ж записка з побажанням. Підсумок Адвента – Святвечір.

Прикраси

Напередодні католики прикрашають будинок і готують святкову вечерю. Святковий декор дещо відрізняється від православних традицій.

Наприклад, до Різдва в будинку або на газоні перед будинком прийнято встановлювати скульптури, що зображують сцену народження Христа в Назареті.

Католики України вдома ставлять невеликий вертеп, який ще називають шопкою. Унікальність їх у тому, що у кожному регіоні шопки відрізняються національними та релігійними елементами.

Вхідні двері обов’язково прикрашають вінком з ялинових гілок, його ставлять і на різдвяний стіл, але в нього вплетено чотири свічки, кожна з яких має своє символічне значення. Три тижні поспіль у неділю запалюють по одній свічці, а останній – на Святвечір.

Зрозуміло, важливий атрибут свята – святково прикрашена ялинка, під якою різдвяним ранком усі знаходять подарунки. Але подарунки від Санти можна знайти не лише під ялинкою, а також у спеціальних святкових панчохах, заздалегідь розвішаних над каміном, адже католики вірять, що Санта приходить у будинок через димохід. А прилітає він до димаря на санях, запряжених упряжкою чарівних оленів, що літають.

Святкова Вечеря

Перш ніж приступити до святкової трапези, всі члени сім’ї моляться і за старшинством заломлюють прісний хліб.

Різдвяна вечеря складається традиційно тільки з пісних страв: овочеві салати, яблука, мед, горіхи, родзинки, різні овочі – все це символи здоров’я, удачі та достатку. Завжди на столі є і риба.

М’ясні страви можна їсти лише в другу різдвяну трапезу, 25 грудня. Обов’язковим частуванням на Різдво є імбирне печиво, пряникові будиночки та кекси з цукатами. Причому для кожної країни рецепти різдвяної випічки дуже різні і вибір їх величезний.

Ще одна цікава традиція – за різдвяним столом завжди залишають одне вільне місце для випадкового гостя: хто б не прийшов, йому завжди будуть раді.

Колядки в католицьких сім’ях співають і за різдвяним столом, і наступного дня. Ряджені ходять по хатах, співаючи пісні з побажанням добра та щастя. Щоправда, католицька церква вважає цей обряд відлунням язичництва, тому гучні забави у країнах Європи далеко не такі популярні, як у православних.

Що потрібно знати жителям Кіровоградщини про католицьке Різдво?
1 голос[ів]

Суши-бар Джан представляет! 💥  Самые большие и вкусные роллы в Кропивницком!

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований