05 травня 2024, неділя

Травматичний досвід та психологічна підтримка переселенців на Кіровоградщині

Все більше і більше переселенців із міст, де ведуться бойові дії, приймає Кіровоградщина. Це наші українці, які бачили те, що не може приснитися в найжахливіших сновидіннях. Особливо страшно, коли це переживають діти. Звісно всім нам зараз непросто, але переселенцям особливо потрібна підтримка психологів.

Кореспондент сайту Златопіль поспілкувався з психологинею та керівником психологічної майстерні “Інсайт”, яка, спільно з колегами безкоштовно працює з переселенцями.

Кореспондент: Яка допомога потрібна людям, які виїхали з місць бойових дій?

Інга: У людини, яка перебувала у місцях бойових дій, може залишитися травматичний досвід, він фіксується на тих подіях, які пережила. Тобто вона “залипає” у минулому і не може рухатися далі, не може приймати рішення, щодо свого життя. В таких випадках потрібно опрацювати ці травматичні переживання і зосереджуватися на майбутньому та на теперішньому часі, піклуватися про себе і про родину. Є спеціальні психологічні методики, які дозволяють це зробити. Крім цього діти і дорослі, які приїжджають – підвищено збуджені, багато тривожних розладів, депресій, порушень сну, це все є предметом роботи. Треба працювати з ними методиками, які б дозволили стабілізувати їх психологічний стан. Це непроста робота і вона вимагає професіоналізму.

Кор: Ваша майстерня здійснює психологічну підтримку людям, які приїхали з місць, де ведуться бойові дії

Інга: Ми працюємо з дітьми і дорослими. Їм потрібно відволікатися і соціалізуватися у теперішньому житті. Тому для дітлахів є проєкт – «Коло друзів». Діти збираються, спілкуються, грають в ігри, відроджують нормальне життя та соціальні відносини. Також є проєкт «Школа стресостійкості», де вчать дітей тому, як переживати стрес, опрацьовувати його та справлятися з ним. Підходить для переселенців і для наших дітей, які теж зазнають певного стресу.

Кор: Які ще напрямки ви охоплюєте?

Інга: У нас є онлайн-група для дорослих «Зустрічі мам». Тут є мами, які виїхали із зони бойових дій в Україну і за кордон, є й такі, що перебувають в окупації. Члени групи надають психологічну підтримку один одному, отримують поради від психолога, опрацьовуються техніки, які допомагають усвідомити цей новий досвід, та якось інтегрувати його в життя.

Кор: Як ви займаєтеся, в які дні?

Інга: Групи для дітей – субота 11:30 і 13:00. Це «Коло друзів» для дітей 8-12 років і «Школа стресостійкості». Неділя 13:00, 14:30 – це «Коло друзів» для дітей 12-15 років. В середу «Зустрічі мам» 19:00 онлайн.

Кор: Багато за цей період було діток і дорослих переселенців?

Інга: Достатньо. Вони постійно є, звертаються за підтримкою та допомогою. Частина людей – 90%, які пережили травматичний досвід, згодом це переживуть і їхні рани загояться. А от у 10% перетворяться у посттравматичний стресовий розлад (ПСР). Щоб цього не відбулося, краще з усіма травматичними переживаннями працювати чим раніше, тим краще. Аби в психіці вони не осідали, як певні травматичні шматки, які заважають жити.

Кор: Є друзі, знайомі які живуть під загрозою окупації, потрібно наполягати, щоб вони виїхали, рятувати їх проти волі?

Інга: Кожна доросла людина сама приймає рішення, щодо свого життя. Ви можете «надавити» на людину, щоб виїхала, а дорогою її розстріляють. Те ж саме з виїздом за кордон – ніхто не знає як для людини буде краще. Є три стратегії Бий-Біжи-Замри. Комусь треба тікати, щоб почуватися в безпеці, комусь завмерти на місці, щоб не стресувати, а хтось для внутрішнього балансу бореться і діє…

Окрім занять з переселенцями в “Інсайті” надають психологічну допомогу дорослим і дітям Кропивницького з широкого кола психологічних проблем.

З питань запису на консультації і участі в будь-якій групі звертайтеся за телефоном/вайбером 0501305030 – Інга Кузнєцова.

Травматичний досвід та психологічна підтримка переселенців на Кіровоградщині
1 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований