03 травня 2024, п’ятниця

У Кiровоградськiй областi перевiряють стан мостiв

Мости обстежують у всiх регiонах, де це можливо, на доручення РНБО вiд 23 червня.

Про це розповiдає Суспiльне, iнформує Златопiль.

З’ясовують реальний технiчний стан, сказав Суспiльному директор пiдприємства “Державний дорожнiй науково-дослiдний iнститут” Артем Безуглий.

До складу комiсiї, яка перевiряє мости, увiйшли представники двох мiнiстерств – оборони й внутрiшнiх справ, Служби безпеки України, органiзацiй, на балансi яких перебувають мости, i дорожнього науково-дослiдного iнституту. В цьому iнститутi розробляють будiвельнi норми й технiчнi стандарти для проєктування й спорудження дорiг i мостiв.

“Ми з комiсiєю визначили певнi критерiї, – каже Артем Безуглий. – Всього в Українi на балансi рiзних балансоутримувачiв понад 28 тисяч мостових споруд. Комiсiя зiбрала вже iнформацiю щодо 23 тисяч. Нараховується 10 % непрацездатних аварiйних мостiв. Найкритичнiша ситуацiя – в Києвi”.

На Кiровоградщинi працiвники державного дорожнього науково-дослiдного iнституту обстежили чотири мости. З мiркувань безпеки ми не вказуємо, де вони розташованi.

Один з них побудували 60 рокiв тому. Працiвник дорожнього науково-дослiдного iнституту Сергiй Завгороднiй вiдзначив, що на мосту є слiди iнтенсивного замокання:

“Вони на кожнiй промiжнiй опорi, це призводить до розвитку дефектiв”.

Заступник директора iнституту Володимир Каськiв побачив наскрiзну корозiю:

“Стiйки подивiться. Є наскрiзна деформацiя в багатьох стiйках. Ферма (конструкцiя – ред.), яка контактує з проїзною частиною, зовсiм перегнила”.

Бетон в опорi мосту перевiрили двома способами. У першому випадку використали перфоратор, розповiв працiвник дорожнього науково-дослiдного iнституту Максим Борисенко.

“Ми будемо дослiджувати мiцнiсть бетону методом вiдриву зi сколюванням стiйкостi нашої опори. По руйнiвному зусиллю, яке вiдбувається пiд час сколювання шматочка, ми дiзнаємося фактичний клас матерiалу”.

Також дiзнавалися характеристики бетону за допомогою приладу, який поширює звуковi хвилi.

“Ми дивимося на швидкiсть розповсюдження хвиль, – каже Максим Березенко. – Прозвучуємо бетон i записуємо данi. Потiм обробимо їх уже в iнститутi й побачимо фактичну мiцнiсть бетону нашої конструкцiї. Цей метод визначення бетону неруйнiвний. Взагалi, коли ми свердлимо бетон, це теж неруйнiвний метод, але це повнiстю неруйнiвний”.

Балансоутримувач мосту з 2009 року – селищна рада. Селищний голова з мiркувань безпеки попросив не показувати обличчя й не називати його прiзвище. Розповiв, що мiст визнали аварiйним сiм рокiв тому. Проєкт на ремонт мосту розробили у 2016 роцi. Роботи не проводили.

“Проєкт передбачав капiтальний ремонт шляхопроводу протяжнiстю 1,3 кiлометра. На той час згiдно з проєктно-кошторисною документацiєю це було понад 46 мiльйонiв. При бюджетi 15 мiльйонiв селищної ради ми не мали можливостi цього зробити”, – каже голова громади.

Капiтально вiдремонтувати мiст зможуть пiсля того, як вiзьмуть його на баланс, сказала заступниця начальника служби вiдновлення iнфраструктури в областi Жанна Петрович.

“Це питання вже не одного року, щоб передати права балансоутримувача на службу вiдновлення, оскiльки у мiсцевої влади немає i спецiалiстiв, якi безпосередньо займаються мостами, i немає достатнього фiнансування. У нас все-таки можливостi бiльшi, i ми сподiваємось, що це вирiшиться. Вiдтодi, як ми стали службою вiдновлення, у нас розширенi повноваження. Якщо буде ухвалене вiдповiдне рiшення про передачу прав замовника, ми зможемо виступати замовником”.

За словами Жанни Петрович, бiльшiсть мостiв в областi збудували в 50-60 роках i на початку 70 рокiв.

“Побудова й iнтенсивнiсть руху в них приблизно однакова, тож можна говорити, що всi вони потребують ремонту. Транспортний потiк збiльшився в рази. Останнi роки вiн з п’яти до 10 тисяч авто за добу”.

На другому мостi в областi, який перевiрила комiсiя, обсипається бетон на опорах i проiржавiла металева арматура.

Заступник мiнiстра розвитку громад, територiй та iнфраструктури Сергiй Деркач назвав технiчний стан обох мостiв “обмежено працездатним”.

“Тобто це не найбiльш критичний стан, але вже близький до того, щоб вони були визнанi аварiйними й непрацездатними повнiстю. Цi мости конкретно оглядались один у 2015, iнший у 2022 роцi. Це говорить про те, що по одному мосту провели роботу, по iншому нi. Однозначно цi мости, якi в обмежено працездатному станi, потребують ремонту”.

За словами Сергiя Деркача, встановлять, яка сума потрiбна, щоб реконструювати цi два мости, i перевiрять, чи видiлялись грошi з мiсцевих бюджетiв на реконструкцiю цих мостiв.

“Якщо нi, то чому, бо це є прiоритетним у законодавствi. До кiнця року мають запустити однозначно всi тендери для того, щоб встановити, що потрiбно ремонтувати”.

Заступник мiнiстра каже: перевiрки стану мостiв триватимуть до 30 вересня. За їхнiми результатами визначать обсяги робiт i вартiсть ремонтiв.

У Кiровоградськiй областi перевiряють стан мостiв
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований