03 червня 2020, середа

У кропивницькій гімназії імені Олени Журливої вшанували  пам’ять випускників  – героїв (ФОТО)

У ці осінні й теплі дні, наповнені особливою ліричністю і суворим очікуванням змін і погодних перевтілень, відзначається 75 – річниця звільнення України від нацистських окупантів, інформує Златопіль.

Десять років тому на будівлі тодішньої середньої школи №3  було встановлено пам’ятну дошку з прізвищами Героїв Радянського Союзу, уродженців Кіровоградщини  –  Федора Говорова, Григорія Тарана, Миколи Литвинова, Володимира Крюченка та Петра Філоненка.  

Одному з них, старшому лейтенанту Федору Івановичу Говорову, влітку цього року виповнилося б сто років від дня народження.

Зростав майбутній звитяжець Перемоги у багатодітній родині в селі Підгайці Кіровоградського району (нині Кропивницький – авт.) разом із своїми двома сестричками – Марією і  Женею, братами Віктором, Миколою, Василем та Григорієм.

Початкову освіту здобув у сільській школі, а потому продовжив навчання в Кіровоградській школі № 3  на робітничій околиці міста – Новомиколаївка.

“Бувало, батько каже: Хвалять тебе вчителі, хоч би не перехвалили. “Батьку, я тебе ніколи не посоромлю. Я ж Говоров!”, читаю у спогадах його старшої сестри Євгенії, які зберігаються у Підгайцівській сільській бібліотеці.

Перед початком війни юнак отримав робітничу професію в школі ФЗН і працював на кіровоградському заводі сільгоспмашин “Червона зірка”. У двадцятирічному віці був призваний до лав армії.

У рідній домівці із хвилюванням і великою радістю чекали на надіслані  ним листи з фронту. У кожному Федір засвідчував неминучу перемогу над ворогом.

“Скоро, скоро війні кінець. Вір у це, сестричко. Як  вона скінчиться, в село прилечу на крилах, – писав  командир вогневого взводу 276 гвардійського артилерійського  полку  старший  лейтенант Федір  Говоров в останньому своєму листі до Євгенії, датовану  1943 роком, у якому загинув 23 жовтня в боях за утримання важливого плацдарму на правому березі Дніпра, під час його форсування нашими військами. Посмертно йому було присвоєно Указом Президіі Верховної Ради СРСР звання Героя Радянського Союзу. Вже давно стали високими дерева посаджені на  честь земляка  у Підгайцях – села, у якому народилося три Героя – Федір Говоров, Григорій Таран та Микола Литвинов.

А на території Великосеверинівської  ОТГ, до складу якої входить село Підгайці, вже  одинадцять років поспіль проводиться футбольний турнір серед збірних  шкільних команд Кропивницького району на перехідний Кубок Пам’яті Героїв Радянського Союзу – Федора Говорова, Миколи Литвинова та Григорія Тарана,  організаторами якого стали свого часу директор Великосеверинівської школи Леонід Голота та тодішній сільський голова  Петро Січкар.

Цьогорічними переможцями змагань стали юні спортсмени  із Соколівської школи Кропивницького району.

Про героїчне життя героїв – наших земляків  школярі дізналися під час проведення лінійок та уроків мужності, присвячених Дню визволення України від нацистів. 

                                                Анатолій Саржевський

                                                Фото автора

У кропивницькій гімназії імені Олени Журливої вшанували  пам’ять випускників  – героїв (ФОТО)
7 голос[ів]

elflora

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований