29 березня 2024, п’ятниця

У Кропивницькому презентували традиційні сорочки (ФОТОРЕПОРТАЖ)

19 червня,  поціновувачі  старожитностей зібралися в  етнолабораторії обласного Центру народної творчості для ознайомлення з  експозицією виставки унікальних зразків жіночого та чоловічого одягу з різних регіонів України та степової Кіровоградщини, інформує Златопіль.

Про організацію виставки подбала дружна команда  проєкту “Баба Єлька”. Відвідав презентацію і голова обласної ради Олександр Чорноіваненко. Очільник обласної ради  поспілкувався з членами проєкту “Баба Єлька”, які згадали багато цікавих творчих моментів.

– З давнини відомо, що вишита сорочка є символом здоров’я та краси, оберегом щасливої долі та родової пам’яті. За традицією вишита сорочка передавалася з покоління в покоління, з роду в рід як родинна реліквія. Цей український оберіг пройшов крізь віки й нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до Батьківщини, – наголосив Олександр Чорноіваненко.

Всі гості мали змогу ознайомитися із кращими зразками українських сорочок кінця ХІХ  початку ХХ століття, та особливостями цієї вишивки. Вони мають, зокрема,  рослинний легкий візерунок із вкрапленням жовтих  і помаранчевих кольорів до  традиційних чорних, червоних та сірих кольорів. Також багато цікавого дізналися про їх авторів цих мистецьких витворів – представників різних місцевостей України та Кіровоградщини.

  • У глибокому розумінні “баба Єлька” – це метафора, яка означає тісний зв’язок із своїм корінням. У широкому – намагання привернути увагу молоді до історії традиційної культури, спонукати ідентифікувати себе українцями і пишатися цим”, – інформує Інна Тільнова. – Проєкт спрямований на пошук і збереження автентичних народних пісень, які співали і співають українці Кіровоградщини, фіксацію спогадів свідків Голодомору, вивчення узорів та крою давнього одягу, кулінарних традицій кінця ХІХ  – початку ХХ століття.

Серед   тридцяти експонатів на виставці представлено вісім зразків старовинних сорочок з Кіровоградщини. Серед них  унікальна сорочка баби Єльки   Олени Рибалкіної, бабусі етновиконавиці Світлани Буланової (до слова, на спогад  про бабу Єльку і  був названий вищезгаданий  проєкт).

Відвідувачі виставки мали змогу  познайомитися з   Володимиром Нагорним  – місцевим колекціонером, автором альбому традиційного одягу,  та колишньою жителькою Кропивницького  Анною Барановою  з Харкова,   автором майбутньої книги про вишивку та її особливості, придбати  етноторбу “Баба Єлька”, попити справжнього липового чаю в очікуванні екскурсії,  поділитися свіжими враженнями після  відвідин виставки традиційних сорочок, яка відкрита у Кропивницькому за адресою: вул Гоголя, 66.

Анатолія САРЖЕВСЬКИЙ

фото автора

У Кропивницькому презентували традиційні сорочки (ФОТОРЕПОРТАЖ)
5 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований