02 травня 2024, четвер

В однiй з громад на Кiровоградщинi велика проблема з лiкарями (ВIДЕО)

У 12 з 25 фельдшерських пунктiв Кетрисанiвської громади у Кропивницькому районi Кiровоградської областi немає фельдшерiв, в однiй з п’яти амбулаторiй є сiмейний лiкар.

Про це йдеться у сюжетi Суспiльного, iнформує Златопiль.

До складу громади входять 73 села. Жителi бiльшостi з них, щоб потрапити на прийом до лiкаря, долають вiд 9 до 45 кiлометрiв.

У Кетрисанiвськiй амбулаторiї загальної практики сiмейної медицини працюють сiмейний лiкар, двi медсестри, одна санiтарка i один шофер. Ця амбулаторiя – єдина з п’яти у громадi, де є сiмейний лiкар. Це Анатолiй Трембовецький. Щодня, з його слiв, оглядає два десятка пацiєнтiв. Усього на облiку має понад двi тисячi людей з 8 сiл громади.

У фельдшерсько-акушерському пунктi села фельдшера немає чотири роки. У селi – понад пiв тисячi жителiв.

Староста села Валентина Денисова показала, що шiсть рокiв тому примiщення капiтально вiдремонтували. У пунктi є чотири кiмнати. Лiкарi з Бобринця двiчi на рiк проводили профiлактичнi огляди мiсцевих жителiв. Вiд початку карантину, за словами старости, не приїжджали жодного разу:

“З приводу фельдшера ми зверталися до комунального закладу неодноразово. Була пропозицiя фельдшеру з села Буховецьке, воно знаходиться вiд нас на вiдстанi 40 кiлометрiв, працювати у нас. Але у нього не було можливостi приїжджати”.

Мiсцева жителька Наталiя Шевченко розповiла, що пiсля закриття пункту їздить до лiкаря в Бобринець за 26 кiлометрiв. Для цього винаймають транспорт:

”Незручно в тому планi, що є такi хвороби, якi можна було б лiкувати, користуючись послугами свого сiльського фельдшера, а є такi, що потребують вiдвiдування районної лiкарнi. Хоча остання фельдшерка, яка тут працювала, могла поставити i крапельницi людям”.

У сiльському ФАПi 28 рокiв працює фельдшерка Олена Леба. Обслуговує понад пiв тисячi селян. Останнiй рiк працює сама, без медсестри. З її слiв, особливо важко було взимку, коли доводилося самiй опалювати примiщення, вiдкидати снiг, носити воду: ”Ремонт нам дуже потрiбний, забезпечення матерiалами, обладнання. Наприклад, нам потрiбнi i сповивальний столик, i столи, i шафи”.

Довiдка:

Два роки тому фельдшерсько-акушерськi пункти пiдпорядкували Центру первинної медико-санiтарної допомоги. До цього ними опiкувались сiльськi ради – розповiв голова Кетрисанiвської громади Вiктор Полiщук. Зiгдно аналiзу роботи у 2020-21-му роках, штатних працiвникiв в селах громади стало на 10 менше. За словами голови, звiльнили бiльшiсть санiтарок, яких одразу переводили на 0,5 або 0,75 ставки:

”Керiвництво первинки їх перевело на 0,25 ставки, а потiм i зовсiм звiльнило. Така ж ситуацiя з деякими фельдшерами. Їм також пропонують переводитися зi ставки на пiв ставки або 0,75. Звичайно, це не влаштовує працiвникiв, якi працюють в селах, i вони звiльняються”.

Понад 20 тисяч жителiв Кетрисанiвської громади пiдписали декларацiї з десятьма сiмейними лiкарями Центру первинної медико-санiтарної допомоги. З фельдшерами такi декларацiї не укладаються – сказала заступниця директорки Кетрисанiвського центру первинної медико-санiтарної допомоги Олена Антонова. За її словами, у 2019 роцi мали практику, коли працювати у ФАП, де немає фельдшера, приїжджала фельдшерка з iншої територiї. Єдине – проїзд мала оплачувати та територiя, куди приїжджала спецiалiстка. Центр платив лише заробiтну плату:

”Але не склалося, територiя не платила за виїзд фельдшерки (оплата квитка на автобус – ред.), територiального сполучення практично не було, тому дiвчина вiдмовилась, тому перестав ходити туди рейсовий автобус, яким вона доїжджала. Ми вийшли з цим до нинiшнього керiвництва, але поки питання вiдкрите”.

За словами Вiктора Полiщука, у 2021 роцi на Центр первинної медико-санiтарної допомоги з бюджету громади видiлили майже пiв мiльйона гривень. 180 тисяч – на оплату комунальних послуг. 300 тисяч – на облаштування у фельдшерських пунктах пандусiв для людей з iнвалiднiстю. Якщо грошей не вистачатиме, сказав, видiлять ще.

Олена Антонова розповiла, що жоден з 25 фельдшерсько-акушерських пунктiв не пристосований для людей з iнвалiднiстю. Якщо до 1 липня їх не обладнають, Нацiональна служба здоров’я України не пiдпише договiр з Кетрисанiвським центром первинної медико-санiтарної допомоги, якому пiдпорядковуються фельдшерськi пункти.

В однiй з громад на Кiровоградщинi велика проблема з лiкарями (ВIДЕО)
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований