19 березня 2024, вівторок

Юридична допомога: Як жителям Кіровоградщини правильно оформити розлучення?

Несумісність характерів і поглядів, матеріальні труднощі, побутова невлаштованість, психологічна і практична неготовність до сімейного життя, подружня зрада, вчинення насильства, кожен із зазначених чинників може послугувати причиною для розлучення подружжя.

Основні підстави, строки та правові аспекти оформлення розлучення роз’яснюють фахівці Олександрійського місцевого центру з надання БВПД., інформує Златопіль.

Однією з підстав припинення шлюбу, відповідно до Сімейного кодексу України, є його розірвання. Існує декілька способів розірвання шлюбу, вибір якого залежить від певних обставин.

Статтею 104 Сімейного кодексу України чітко визначено підстави припинення шлюбу:

  • внаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим;
  • внаслідок його розірвання;
  • якщо один із подружжя помер до набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу, вважається, що шлюб припинився внаслідок його смерті;
  • якщо у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу один із подружжя помер, вважається, що шлюб припинився внаслідок його розірвання.

Оскільки шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка, розірвання шлюбу може відбутись за їхньою спільною заявою або за заявою одного з них.

Відповідно до Сімейного кодексу України, передбачено два способи припинення шлюбу:

  • в досудовому порядку – в органах державної реєстрації актів цивільного стану;
  • в судовому порядку.

Порядок розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей.

Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. У випадку, якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя. Після чого, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. В результаті, сторонам видається свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Якщо подружжя не може з’явитися  для державної реєстрації розірвання шлюбу, через поважну причину, реєстрацію може бути перенесено на інший день. У такому разі до органу державної реєстрації актів цивільного стану подружжя має подати письмове прохання про перенесення реєстрації розірвання шлюбу. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

         Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного з подружжя.

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий з подружжя:

  • визнаний безвісно відсутнім;
  • визнаний недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Порядок розірвання шлюбу за рішенням суду за спільною заявою подружжя, яке має дітей.

Відповідно до статті 109 Сімейного кодексу України, подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором. У договорі має бути зазначено  з ким із подружжя будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка. Крім того, обов’язковим є встановлення, що після розірвання шлюбу не будуть порушені особисті та майнові права подружжя, а також права їхніх дітей.

Наголошуємо, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

Право на пред’явлення позову про розірвання шлюбу.

Позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлений одним із подружжя. Даний позов не може бути пред’явленим до суду за наявності наступних обставин:

  • протягом вагітності дружини;
  • протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

Варто зауважити, що чоловік, дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою.

Також, чоловік, дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року у випадку, якщо:

  • батьківство щодо дитини визнане іншою особою;
  • або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

Опікун має право пред’явити позов про розірвання шлюбу, якщо цього вимагають інтереси того з подружжя, хто визнаний недієздатним.

Інформацію підготував Володимир Світановський, головний спеціаліст відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Олександрійського місцевого центру з надання БВПД.

Юридична допомога: Як жителям Кіровоградщини правильно оформити розлучення?
1 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований