02 травня 2024, четвер

Загадкова Кіровоградщина: Ландшафтний заказник “Карпенків край”

Ландшафтний заказник “Карпенків край” знаходиться біля с. Арсенівка Новомиргородського району та с. Мар’янівки Маловисківського. Територія площею 250 га займає частину заплави та корінного берега В. Висі.

У природному відношенні територія заказника, розташованого на обох берегах Великої Висі. Це – ставки , прилеглі лучно – болотні ділянки та степові ділянки на схилі корінного берега.

Природна степова рослинність краще збереглася на правому, більш підвищеному березі. Цей схил частково був терасований та заліснений. Проте висаджені дерева майже цілком загинули, і степова рослинність почала активно відновлювати свої позиції. На основній частині Корінного берега переважають лучні степи. В складі флори переважають види сухих лук та лучних степів, такі як козельці українські, що занесені до Європейського червоного списку. Чимало в складі травостою цінних лікарських рослин. З мало поширених видів відмічений відкатник Біберштейна.

На межі Маловисківського та Новомиргородського районів, біля високовольтної лінії є невелика поперечна балочка в корінному березі Великої Висі. Вона має велику наукову цінність. Балка невелика , але різноманітна за рослинним покровом. Один схил балки має південно – західну, а другий північно – східну експозицію. На схилі південно – західної експозиції виявлені рідкісні та мало поширені види рослин степової флори – ковила волосиста, яка занесена до Червоної книги України, айстра степова, головачка уральська, барвінок трав’яний, є кущі шипшини горенківської. Це створює яскраве відчуття неповторності, яке доповнює борсук – рідкісний звір, занесений до Червоної книги України.

На правому березі зберігся будинок, пов’язаний з сім’єю І.К. Карпенка – Карого. Неподалік від нього є виходи каменю на місці колишнього кар’єра.  Ця ділянка дуже мальовнича і вдало доповнює природні комплекси заказника.

Фауна досить типова для освоєних ділянок заплав півдня Лісостепу. Найбагатшим виявився комплекс водно болотних птахів, таких як лиска, крижень та крячок чорний. На одному з ставків гніздяться сірі гуси. В незначній кількості траплялись лелека білий , чаплі сіра та велика біла, лунь болотний, курочка водяна, очеретянка болотна та вівсянка очеретяна. На луках зустрічаються чайка, бекас, кулик – фіфі та плиска жовта. З інших навколо водних тварин зустрічаються в незначній кількості ондатра та полівка водяна, досить численна жаба озерна, трапляється черепаха болотна.

Територія заказника в значній мірі зберегла природний стан і уособлює типові ландшафти цього краю.

Це мальовниче місце – батьківщина класика української літератури І.К. Карпенка – Карого. Природа цього краю сформувала його як письменника та особистість.

В селі Арсенівці встановлено пам’ятний знак І.К. Карпенку – Карому, є музейна кімната. Тут на батьківщині корифея українського театру проводиться Всеукраїнське свято театрального мистецтва “Вересневі самоцвіти”.

Джерело

Фото: tusovka.kr.ua

Загадкова Кіровоградщина: Ландшафтний заказник “Карпенків край”
2 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований