29 березня 2024, п’ятниця

Жителька Кропивницького оздоблює ялинкові іграшки петриківським розписом (ФОТО)

Фантастичні квіти, чарівні жар-птиці та янголи. Кропивницька журналістка Людмила Макей “петриківкою” оздоблює ялинкові прикраси. Самобутній розпис, який називають брендом України, освоїла лише торік. Відтоді ним прикрасила цілу колекцію новорічних іграшок. Як створюються неповторні візерунки, бачили журналісти сайту Златопіль.

“Кінчик пензлика із жовтою фарбою вмочуємо в червоний – це для того, щоб у нас вийшов перехідний мазок. Для початку визначаємо, де в нас буде центр цієї квіточки, ось ми взяли і намалювали кружечок”.

Чергову іграшку Людмила Макей прикрашає соняшником. Загалом “петриківкою” розписала більше сотні кульок. А ще п’ять років тому взагалі не вміла малювати.

“А іграшки я вперше розмалювала минулого року. Перед Новим роком подумала, що б його такого розмалювати, якраз побачила такі пластикові заготовки і втілила свою ідею”, – говорить кропивничанка і додає, що турбується про екологію, тож використовує кульки, виготовлені з переробленого пластику.

Малює майстриня акриловими фарбами. Використовує традиційно жовтий, червоний, синій та зелений. Але і від експериментів не відмовляється – розписує рожевим, фіолетовим, додає блискітки.

“Мені чомусь малюється жар-птиця – хочеться чарівності, хочеться казкових див. А ще, з огляду на те, що зараз коронавірус і пандемія, хочеться, щоб всі були здоровими, щоб у кожного з нас був янгол-охоронець, іграшки з зображенням янголів, до речі, часто замовляють останнім часом”, – розповідає Людмила Макей.

Народне малярство, що пропагує пані Людмила, зародилося в селі Петриківка на Дніпропетровщині ще у 18 столітті. Особливість техніки в тому, що кожен елемент виводиться одним мазком.

“Потрібно володіти чистим якісним гарним мазком, тоді утворюються квіти, візерунки, орнаменти і все поєднується в композицію”, – пояснює художниця-реставраторка Музею мистецтв Анна Татарова.

В неповторних малюнках наші предки закодовували побажання, – додає Людмила Макей:

“Люди хотіли бути здоровими, щасливими, тому вони малювали барвінок як символ здоров’я і чоловічої сили. Якщо жінка хотіла бути красивою, вона хотіла мати дітей – малювали кетяги червоної горобини, калини. А над ліжком незаміжньої дівчини – дві жар-птиці – аби вона в парі була”.

Самобутній розпис актуальний і сьогодні.

“Використовують “петриківку” і на ялинкових прикрасах, і на дощечках, і на магнітах, і це є розписи на одязі: на футболках, на джинсах, на взутті… Дуже цікавий стиль, дуже красивий, багатогранний”, – каже Анна Татарова.

Оздоблення кульки в середньому займає дві години , – розповідає Людмила Макей. Залежить все від складності малюнку. Символ щастя, здоров’я і миру – соняшник – один із найпростіших варіантів.

“Наша іграшка готова і нарешті можна прикрасити нею ялинку – фінальний штрих”, – каже пані Людмила і яскрава кулька займає чільне місце на ялинці.

Ще пів сотні кульок кропивничанка планує оздобити до кінця року. Намалює й бика – символ 2020-го. Зберігаються такі прикраси роками.

Замовити іграшку можна, написавши Людмилі Макей в особисті повідомлення у Facebook. Вже розписані кульки можна придбати в кав’ярні “Театральна” (у приміщенні обласного драмтеатру).

Лілія Кочерга

Жителька Кропивницького оздоблює ялинкові іграшки петриківським розписом (ФОТО)
2 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований