17 травня 2024, п’ятниця

Жителям Кiровоградщини розповiли де i хто може вручати повiстки

В Українi продовжили вiйськовий стан до 23 серпня 2022 року. Де i хто може вручити повiстку до вiйськкомату, чи означає її вручення мобiлiзацiю, чи мають ставати на вiйськовий облiк переселенцi та що буде, якщо повiстку проiгнорувати – на цi питання вiдповiв начальник юридичної групи обласного територiального центру комплектування та соцiальної пiдтримки Юрiй Грива.

Про це пише Суспiльне, iнформує Златопiль.

Територiальнi центри комплектування та соцiальної пiдтримки – це колишнi вiйськкомати.

Чи можуть вручити повiстку на блокпостi або на вулицi?

Так. Законодавство не визначило мiсце, де можна чи не можна вручати повiстку. Її можуть вiддати особисто в руки будь-де: на вулицi, блокпостi, вдома чи на роботi.

Людина, якiй вручають виклик, має показати свої документи. Їх в умовах воєнного стану треба завжди носити з собою, нагадав Юрiй Грива. На пiдставi цих документiв й виписують повiстку. Її мають вручити особисто. Якщо людина вiдмовляється отримати повiстку, складають акт та вручають вiйськовозобов’язаному пiд пiдпис.

В умовах вiйни представники терцентру комплектування можуть подзвонити вiйськовозобов’язаним. У такому разi треба прийти в терцентр в обговорений час.

Хто може вручити повiстку?

Вручати повiстку можуть:

керiвники пiдприємства, установи, органiзацiї, роботодавець вiйськовозобов’язаного;

вiйськовi територiальної оборони;

спiвробiтники терцентру комплектування;

працiвники мiсцевих органiв виконавчої влади, органiв мiсцевого самоврядування;

керiвники навчальних закладiв;

спiвробiтники полiцiї.

Чи обов’язково повiстки вручають особисто в руки?

За повiстку можуть розписатися батьки, дружина, родичi. Її можуть залишити у дверях чи кинути до поштової скриньки, але в такому разi повiстка буде непiдписаною.

Який вигляд має повiстка?

Мають бути вказанi:

прiзвище, iм’я та по-батьковi, рiк народження та адреса;

мiсце роботи;

вид повiстки (читайте далi)

дата, час та адреса – коли й куди необхiдно з’явитися;

уточнення щодо необхiдних документiв;

назва органу, печатка, пiдпис, прiзвище, iм’я та по батьковi керiвника центру.

Якщо прислали повiстку, значить вiдправлять на передову?

Не обов’язково. Iснують рiзнi види повiсток:

Повiстка для уточнення даних. Їх вручають для уточнення та оновлення iнформацiї про склад сiм’ї, стан здоров’я, мiсце роботи тощо. Найчастiше люди не оновлюють iнформацiю про iнвалiднiсть, чи якщо хтось iз близьких зник або загинув в зонi АТО, пояснив Юрiй Грива.

Повiстка на проходження вiйськово-лiкарської комiсiї. Ця повiстка зобов’язує пройти медичне обстеження. До неї додається картка дослiдження та медичного огляду вiйськовозобов’язаного. Пiсля медкомiсiї у нiй вкажуть висновок про придатнiсть, непридатнiсть чи обмежену придатнiсть до вiйськової служби.

Повiстка-призов на строкову службу. Ця повiстка передбачає призов на строкову службу в армiї. “Утiм, цьогорiч такi повiстки не видають. Весняний призов на строкову вiйськову службу до ЗСУ та iнших вiйськових формувань не проводиться через загальну мобiлiзацiю”.

Мобiлiзацiйне розпорядження.

Ця повiстка вручається вiйськовозобов’язаному пiсля проходження медкомiсiї, якщо його визнали придатним до служби. Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збiрний пункт протягом 24 годин пiсля оголошення мобiлiзацiї (загальної або часткової).

Що робити, якщо повiстку дали людинi з “бiлим квитком”?

Вiйськовий квиток – це документ, у якому зазначається придатнiсть або непридатнiсть людини до служби за висновками вiйськово-лiкарської комiсiї. За результатами комiсiї людину можуть визнати:

придатною;

обмежено придатною до вiйськової служби;

непридатною до вiйськової служби у мирний час, але обмежено придатною у воєнний час. Така людина пiдлягає мобiлiзацiї пiд час вiйни;

непридатною до вiйськової служби. Це означає, що людина взагалi нiколи не може бути мобiлiзована, тому її виключають з вiйськового облiку.

“Зазвичай “бiлим” називають вiйськовий квиток, у якому людину визначають непридатною або обмежено придатною до служби”, – сказав Юрiй Грива. Такi люди можуть не служити у мирний час, але в умовах воєнного стану можуть бути мобiлiзованi.

Обмежено придатнi вiйськовi не можуть потрапити до десантних вiйськ, танкових вiйськ, морської пiхоти, але можуть виконувати штабну чи тилову роботу. Вони можуть служити:

у штабах;

у пiдроздiлах забезпечення;

територiальних центрах комплектування, установах, органiзацiях;

навчальних закладах.

Також можуть виконувати завдання на передовiй, якщо їм дозволяє стан здоров’я.

“Це все дуже iндивiдуально. У положеннi про вiйськово-лiкарську експертизу йдеться, що вiйськово-лiкарська комiсiя може довiльно вказувати у висновку, якi види служби та роботи протипоказанi таким людям”.

Якщо людина не може бути мобiлiзована, вона має прийти у центр комплектування та показати документи, якi це пiдтверджують.

“Наприклад, потрiбно пiдтвердити, що у вас “бiлий квиток”, троє неповнолiтнiх дiтей чи ви самостiйно виховуєте дитину. У центрi не знають про вас нiчого. Перша повiстка – це для того, щоб ви стали на облiк”.

Чи мають ставати на вiйськовий облiк чоловiки-переселенцi?

Чоловiки-переселенцi призовного вiку зобов’язанi стати на вiйськовий облiк у центр комплектування протягом семи днiв пiсля змiни мiсця проживання, не чекаючи на повiстку.

Потiм усi призовники, вiйськовозобов’язанi та резервiсти мають знятися iз облiку не ранiше нiж за три днi до вiд’їзду.

Людина має стати на облiк, коли змiнює мiсце свого постiйного перебування на тривалий термiн. Що таке постiйний або тривалий термiн, у законодавствi чiтко не визначили.

Якщо переселенцю, який взагалi не придатний до служби, вручили повiстку, вiн має прийти у центр та показати документи, що пiдтверджують його непридатнiсть. “Якщо у вас є цi документи на мiсцi, варто вiдразу показати їх пiд час вручення повiстки”.

Хто не пiдлягає призову на вiйськову службу по мобiлiзацiї?

Загальна мобiлiзацiя – це поповнення армiї людськими та транспортними ресурсами. Пiдлягають мобiлiзацiї громадяни, здатнi виконувати вiйськовий обов’язок, вiком вiд 18 до 60 рокiв.

Список усiх, хто не пiдлягає мобiлiзацiї, дивiться у статтi 23 Закону України “Про мобiлiзацiйну пiдготовку та мобiлiзацiю”. Це, зокрема, люди з iнвалiднiстю, чоловiки та жiнки, якi виховують дитину з iнвалiднiстю, або неповнолiтню дитину самотужки, або троє i бiльше дiтей, студенти, заброньованi органами держвлади, пiдприємствами тощо.

Що буде, якщо не реагувати на повiстку?

Адмiнiстративна вiдповiдальнiсть

Якщо не прийти на виклик до центру комплектування без поважних причин – це порушення статтi 210 Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення “Порушення правил вiйськового облiку”. Санкцiя – штраф вiд 510 до 850 гривень. Повторне порушення протягом року – штраф вiд 850 до 1700 гривень.

Порушення закону про оборону, мобiлiзацiйну пiдготовку та мобiлiзацiю – це стаття 210-1 Кодексу про адмiнiстративнi правопорушення. Штраф вiд 1700 до 3400 гривень. За повторне порушення протягом року – вiд 3400 до 5100 гривень. На посадовцiв — вiд 5100 до 8500 гривень.

Якщо навмисно зiпсувати або втратити облiково-вiйськовi документи (вiйськовi квитки та посвiдчення про приписку до призовних дiльниць) – це порушення статтi 211 Кодексу України про адмiнiстративнi правопорушення. Санкцiя – штраф вiд 510 до 850 гривнi. Повторне порушення протягом року – тягне за собою накладення штрафу вiд 850 до 1700 гривень.

Кримiнальна вiдповiдальнiсть

Ухилення вiд призову за мобiлiзацiєю – порушення статтi 336 Кримiнального Кодексу України. Карається позбавленням волi вiд трьох до п’яти рокiв.

Жителям Кiровоградщини розповiли де i хто може вручати повiстки
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований