17 травня 2024, п’ятниця

Жителям Кiровоградщини розповiли для чого iснують онкомаркери

Онкомаркери — це специфiчнi бiлки/антигени, якi утворюються в кровi. Зазвичай вони видiляються клiтинами в незначнiй кiлькостi, але їх концентрацiя може рiзко зростати, коли в органiзмi вiдбувається злоякiсний процес.

Про обстеження та як правильно пiдготуватися до здачi аналiзiв розповiла лiкар-лаборант вищої квалiфiкацiйної категорiї Кiровоградського обласного онкологiчного центру Галина Непоменко.

Пiдвищення рiвня онкомаркерiв, з одного боку, дозволяє виявити патологiчний процес задовго до появи перших проявiв захворювання, цей аналiз також допомагає встановити точний дiагноз. Однак не всi маркери використовуються самi по собi для виявлення раку.

У клiнiчнiй практицi застосовують приблизно 30 онкомаркерiв, при цьому видiв раку набагато бiльше, i один i той саме маркер може говорити про рiзнi онкопатологiї i навпаки, рiзнi маркери можуть вказувати на один i той саме вид раку.

Припустимо, раково-ембрiональний антиген може допомогти контролювати товстий кишечник, рак яєчка. Втiм, бувають i такi ситуацiї: наприклад, пацiєнтка з четвертою стадiєю раку яєчникiв може мати як високi, так i низькi онкомаркери. У першому випадку вони стають iнформативними для лiкаря, їх коливання може вказувати на ефективнiсть лiкування, у другому вони нiчого не можуть сказати.

Онкомаркери не слiд розглядати окремо вiд iнших обстежень. У разi, якщо дiагноз не визначений, низький рiвень маркерiв може дати хибний спокiй, i пацiєнт не стане обстежуватися далi, а пухлину не зможуть виявити на раннiй стадiї, коли прогноз лiкування бiльш оптимiстичний.

При вже встановленого дiагнозу маркери як правило служать непрямою ознакою ефективностi проведеного лiкування; вони також можуть служити ранньою ознакою повернення пухлини (це називається «маркерний рецидив»), в такому випадку необхiдно провести додатковi обстеження, аби зрозумiти причину такого пiдвищення.

При використаннi пухлинних маркерiв в якостi показника ефективностi лiкування слiд пам’ятати про можливiсть так званої “спалаху” – пiдвищення їх концентрацiї пiсля введення лiкарських препаратiв. Це обумовлено загибеллю клiтин пухлини i масивним викидом онкомаркерiв в кров iз загиблих клiтин, i не є ознакою неефективностi лiкування.

А незначне вiдхилення цього показника — в межах пiвтора-двох норм — не завжди є ознакою онкологiї, причиною також можуть бути запальнi процеси, травми органiв, гормональнi збої, стрес.

Як правильно пiдготуватися до здачi онкомаркерiв?

Є кiлька правил:

— аналiз кровi здають з ранку натщесерце;

— краще перед здачею пити багато води;

— не вживати медпрепарати перед здачею або повiдомити про них свого лiкаря;

— обмежити фiзичну активнiсть;

— варто утриматися вiд здачi аналiзу пiд час ГРВI або iнших гострих фаз захворювань, не пов’язаних з основним дiагнозом, тому що це вплине на показники, а для онколога вони можуть стати критичними;

— при проведеннi аналiзу у жiнок також враховують менструальний цикл.

У клiнiко-дiагностичнiй лабораторiї ( КДЛ ) Кiровоградського обласного клiнiчного онкологiчного центру визачаються такi онкомаркери:

Раково-ембрiональний антиген (РЕА, СЕА) – Загальний пухлинний маркер, що визначається при багатьох новоутвореннях: травної системи, рак шийки матки, рак легень, рак яєчникiв, рак молочої залози, медулярний рак щитоподiбної залози.

СА-15-3 – Рак молочої залози.

СА-125 – Рак яєчникiв.

НЕ-4 – Рак яєчникiв.

SСС – антиген плоскоклiтинної карциноми.

Рак шийки матки, ротової порожнини, стравоходу, голови i шиї, легенiв, анусу i шкiри.

Простата –специфiчний антиген (РSА) загальний – Рак простати, але може бути пiдвищений при аденомi простати.

Тиреоглобулiн – Пiсляоперацiйний маркер раку щитоподiбної залози, крiм медулярного.

Джерело: КНП “Обласний клiнiчний онкологiчний центр Кiровоградської обласної ради”

Жителям Кiровоградщини розповiли для чого iснують онкомаркери
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований