25 квітня 2024, четвер

Жителям Кiровоградщини розповiли як уберегтися вiд мобiльного шахрайства

Без мобiльного телефону важкоуявити сучасну людину. Мобiльний телефон дозволяє, не виходячи з дому, зробити замовлення в онлайн-магазинi, кафе, оплатити комунальнi платежi, оформити соцiальну допомогу, або замовити довiдку тощо. Але, крiм цього, телефон дає можливiсть шахраям ошукати громадян.

Про те, якi є види мобiльних шахрайств та як себе вiд них уберегти, розповiдає фахiвчиня Кропивницького мiсцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталiя Цуцман, iнформує Златопiль.

Перемога в акцiї. На Ваш номер приходить SMS-повiдомлення вiд мобiльного оператора або магазину, що Ви перемогли в акцiї, але для того щоб отримати виграш Ви повиннi на певний номер переказати кошти, надiслати повiдомлення, або зателефонувати.

Вашi дiї: якщо Вам прийшло дане повiдомлення, не поспiшайте виконувати вказанi в ньому дiї. Перевiрити наявнiсть акцiй мобiльних операторiв або магазинiв доволi просто. Необхiдно лише зайти на офiцiйний сайт або зателефонувати на контактний номер оператора або магазину та уточнити всi деталi.

Виготовлення дублiкату SIM-карти з метою заволодiння коштiв, якi знаходяться на картковому рахунку. На Ваш мобiльний номер телефонують з невiдомих номерiв та не дочекавшись вiдповiдi переривають дзвiнок, а Ви перетелефоновуєте. Пiсля чого шахрай телефонує Вашому оператору та блокує номер телефону у зв’язку з його втратою.

Згодом шахрай повторно телефонує мобiльному оператору, який обслуговує SIM-картку, та з метою отримання дублiката ранiше заблокованої SIM-картки вiдповiдає на питання оператора для пiдтвердження, що саме вiн є власником картки. У бiльшостi випадкiв питання стосуються останнiх номерiв абонентiв, з якими спiлкувався клiєнт, та коли в останнє поповнювався рахунок тощо.

Далi шахрай отримує дублiкат Вашої SIM-карти i доступ до мобiльних додаткiв, у тому числi й контроль над фiнансовими операцiями.

Вашi дiї:

  • не телефонувати та не вiдповiдати на дзвiнки з невiдомих номерiв;
  • не зазначати номер мобiльного телефону, закрiплений за платiжною карткою в оголошеннях;
  • не розголошувати номери мобiльних телефонiв близьких стороннiм особам;
  • не передавати стороннiм особам SMS-коди, якi Вам надходять на номер;
  • звернутися до оператора мобiльного зв’язку iз заявою про те, що дублiкат Вашої SIM-карти може бути виданий лише за наявностi паспорту з вiдповiдними реквiзитами, або перейти на контрактне обслуговування номеру.

Дзвiнок вiд працiвника банку. Найчастiше шахраї працюють за такою схемою: телефонують та повiдомляють що до спроби здiйснення атаки на Ваш картковий рахунок, викрадення з нього коштiв, або необхiдностi продовження дiї кредитної картки чи пiдвищення кредитного лiмiту на нiй. Особа, яка телефонує, представляється працiвником банку або служби охорони банку.

Для того щоб заволодiти Вашими коштами їм необхiдна наступна iнформацiя: пароль вiд банкiвської картки; секретне слово, SMS-код, який прийшов на номер мобiльного телефону, номер банкiвської картки, термiн її дiї, CVV2-код тощо.

Пiсля чого Вам надходить на номер мобiльного телефону SMS-повiдомлення про зняття коштiв з рахунку i для того, щоб уникнути атаки на картковий рахунок необхiдно пiдiйти до найближчого банкомату чи термiналу, ввести спецiальну комбiнацiю та SMS-код, який прийде Вам на номер. Однак, якщо виконати всi дiї, шахраї заволодiють коштами з Вашого рахунку.

Вашi дiї:

  • працiвник банку не має права з’ясовувати або уточнювати особистi данi клiєнта;
  • нiколи нiкому не повiдомляйте номер банкiвської картки, термiнїї дiї, CVV2-код, а також паролi, що надходять в SMS-повiдомленнi;
  • зателефонуйте на контактний номер Вашого банку та з’ясуйте чи дiйсно вiдбувалася атака на Вашу картку та чи потрiбно її перевипустити;
  • залиште заявку оператору, що з Вашим картковим рахунком намагалися вчинити шахрайськi дiї та заблокуйте картку.

З Вашим родичем стала сябiда. На Ваш номер телефонує особа, яка назвавшись знайомим Вашого родича, або представником правоохоронних органiв повiдомляє, що Ваш родич затриманий за вчинення кримiнального правопорушення, але є можливiсть вирiшити дане питання за певну суму коштiв. Данi кошти необхiдно або скинути на картковий рахунок, або пiдвезти в певне мiсце, або вiдати їх третiй особi, яка за ними приїде.

Вашi дiї:

  • не панiкуйте;
  • запитайте посаду особи, яка Вам телефонує (якщо попередньо вона зазначила, що працює в правоохоронному органi) та до якого саме вiддiлення полiцiї доставлено Вашого родича. Як правило, пiсля таких запитань шахрай намагатиметься манiпулювати Вами та здiйснювати тиск, зазначаючи що Вашому родичевi «свiтить реальний термiн та його посадять»;
  • не повiдомляйте iнформацiю про себе та своїх близьких;
  • термiново завершiть розмову i зателефонуйте тому родичевi, з приводу затримання якого повiдомили (якщо є можливiсть пiд час розмови з шахраєм, паралельно зателефонуйте Вашому родичу);
  • повiдомте Департамент кiберполiцiї Нацiональної полiцiї України (https://cyberpolice.gov.ua/contacts/) про спробу вчинення шахрайства.

Фiшинг. Такий вид шахрайство вiдбувається з використанням фiшингових сайтiв. Шахраї створюють фальшивi сайти в мережi Iнтернетi, де пропонують придбати товари або надати послуги з використанням великих знижок чи вигiдних акцiй.

Однак, замiсть сплати коштiв з використанням спецiальних програм на картковий рахунок покупця чи надавача послуг покупцевi пропонують надiслати кошти на номер мобiльного телефону − «фiнансовий номер».

Клiєнт переказує кошти на вiдповiдний номер, з якого зловмисники виводять грошi через офiцiйнi сайти на iншi рахунки i знiмають їх з банкоматiв, а покупецьзалишається без товару чи послуги та коштiв.

Вашi дiї:

  • здiйснювати покупки через перевiренiвебсайти;
  • ознайомлюватися в мережi Iнтернетi з вiдгуками на данi вебсайти;
  • користуватися пiд час купiвлi товару послугою «накладений платiж»;
  • перевiрити фальшивi вебсайти можна на сервiсi Департаменту кiберполiцiї Нацiональної полiцiї України STOP FRAUD (https://cyberpolice.gov.ua/stopfraud/) або у Чорному перелiку сайтiв-шахраїв (https://www.ema.com.ua/citizens/blacklist/).

Помилкове поповнення мобiльного телефону. На Ваш мобiльний телефон приходить SMS-повiдомлення з незнайомого номеру мобiльного телефону, що Ваш мобiльний рахунок поповнено на певну суму. Пiсля чого Вам телефонують та просять повернути кошти на банкiвський рахунок або номер мобiльний телефону, оскiльки помилково ввели не той номер.

Вашi дiї:

  • SMS-повiдомлення про поповнення рахунку може надходити лише з номеру Вашого оператора мобiльного зв’язку (як правило, вони вiдповiдно позначенi «Kyivstar», «Vodafone» тощо);
  • перевiрте стан Вашого мобiльного рахунку. Якщо грошi не зарахувалися, то вимагайте копiю квитанцiї, яка б пiдтвердила поповнення саме Вашого рахунку.

Онлайн-шопiнг. Робити покупки онлайн дуже вигiдно, а саме пiд час карантину та запровадження обмежувальних протиепiдемiчних заходiв з метою запобiгання поширенню на територiї Українигострої респiраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавiрусом SARS-CoV-2. А для шахрая це теж дуже вигiдно, оскiльки вiн може замаскуватися як пiд продавця так i покупця.

Пiд час шахрайських дiй продавець може пропонувати занижену вартiсть товару, вигiднi акцiї, просити Вас зняти лiмiт з картки для проведення оплати, адже йому про це надiйшло сповiщення вiд банку та попереджає, що зараз Вам надiйде SMS-повiдомлення для пiдтвердження замовлення, оформлення послугичи оплати товару.

Вашiдiї:

  • запитайте характеристики товару;
  • не розголошуйте вiдомостi Вашого карткового рахунку (повiдомлення 16-значного номеру Вашої картки буде достатньо для проведення платежу);
  • користуйтеся при пiд час купiвлi товару послугою «накладений платiж»
  • перевiряйте фальшивi вебсайти на сервiсi Департаменту кiберполiцiї Нацiональної полiцiї України STOP FRAUD (https://cyberpolice.gov.ua/stopfraud/) або у Чорному перелiку сайтiв-шахраїв (https://www.ema.com.ua/citizens/blacklist/).

Мобiльний телефон став для людей дуже зручним та корисним аксесуаром, але також може бути ефективним засобом вимагання шахраями грошей. Тож якщо дотримуватися основних правил безпеки при спiлкуваннi з телефонними шахраями або пiдозрiлими людьми, можна уберегти себе вiд втрати коштiв. Обов’язково перевiряйте достовiрнiсть iнформацiї, перед тим як вчиняти якiсь дiї.

Отримати юридичну консультацiю або роз’яснення з правових питань також можна у зручний для вас спосiб:

зателефонувавши на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

поставивши питання в повiдомленнi на електронну адресу центру kropyvnytskyi1.kropyvnytskyi@legalaid.kr.ua;

поставивши запитання в месенджер фейсбук-сторiнки системи БПД https://www.facebook.com/Kropyvnytskyi.1.Centre.BVPD/;

написавши на електронну пошту найближчого мiсцевого центру (адреси можна дiзнатися на сайтi системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/;

скориставшись правничою вiкiпедiєю WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;

прочитавши правову консультацiю на телеграм-каналi «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid.

Жителям Кiровоградщини розповiли як уберегтися вiд мобiльного шахрайства
2 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований