05 травня 2024, неділя

Війна, соціалка та трохи корупції. Про що пишуть топові ЗМІ Кіровоградщини

З моменту повномасштабного наступу Росії минуло вже півтора року, однак закінчення війни все ще видається доволі далекою перспективою. Тож не дивно, що топова тематика місцевих ЗМІ лишається незмінною – війна та все, що з нею пов’язано.

Тут тобі й історії військовослужбовців, і волонтерські проєкти та ініціативи, і все нові й нові тексти про переселенців та соціальну адаптацію для тих, хто тимчасово чи назавжди втратив свій дім. 

Однак життя продовжується, і люди в тилу, попри пріоритетність навколовоєнної тематики, потребують інформації про більш приземлені речі. Власне, про що пишуть топові ЗМІ регіону,  проаналізуємо в нашому огляді. Для цього досліджувалася червнева стрічка новин 5-ти найпопулярніших онлайн-ЗМІ регіону: “Гречка”, “Dozor”, “Без купюр”, “Точка доступу” та “CBN”.

Гречані ексклюзиви

Почнемо з “Гречка”. Попри війну видання продовжує щоденно випускати близько 15 новин. Враховуючи, що значна частина текстів є авторськими ексклюзивами, це вельми хороший показник. 

Традиційно для себе “Гречка” зосереджується на проблемних тематиках та досить рідко публікує прохідний контент, аби просто заповнити стрічку новин. Звісно, не обходиться і без щоденної рутини: затримали, оголосили, анонсували, попередили. Та, все ж, такі новини не створюють негативного враження, адже на кожен десяток “буденних” матеріалів журналісти випускають що типу “Фіктивне працевлаштування для ухилянтів: колишньому керівництву “Кіровоградгазу” обрали запобіжний захід” чи “«Хочемо молитись українською»: хто на Кіровоградщині перешкоджає вірянам перейти до ПЦУ”.

Прикметно й те, що саме це видання активно висвітлює тематику навколокорупційних правопорушень та зловживань. З 75 матеріалів, що були опубліковані з 12 по 16 червня, 9 стосувались саме цих тем. Це 12% від загальної кількості публікацій видання, 

Дозорівські фоторепортажі

На відміну від колег з “Гречки“, видання “Dozor” стало менш продуктивними. Показник в 39 публікацій за 5 моніторингових днів є доволі показовим. Видання все ще спеціалізується на якісних інтев’ю та репортажах, однак їх стало суттєво менше. Як кількісно, так і у відсотковому співвідношенні до інших текстів “Dozorа”. 

А от що лишилось особливістю цього ЗМІ, так це любов до фоторепортажів та якісних фотографій власного виробництва, що з’являються чи не в половині новин. Навіть якщо новина буденна і суто подієва, журналісти саме цього онлайн-видання люблять додавати до неї кілька ексклюзивних фотографій.

Щоб зрозуміти, про що мова, достатньо проглянути новину “У Кропивницькому завершився чемпіонат України з легкої атлетики“. Тексту  – на шість речень і тридцять фотографій. 

Варто зауважити й те, що новинарі цього ЗМІ не надто багато уваги приділяють всеукраїнській тематиці. За моніторинговий тижднень в “Dozorі” майже не з’являлось згадок про війну, хіба некрологи та новина про повернення з полону військових з Кіровоградщини. Не знайшлось місця й жодному тексту щодо наслідків підриву Каховської ГЕС. Хоча навіть наша область, незважаючи на певну віддаленість від місця трагедії, відчує на собі її наслідки.

Без купюр, без сенсацій

Онлайн-видання “Без купюр” теж наразі не може похвалитись насиченою новинною стрічкою. З 12 по 16 червня журналісти опублікували лише 37 текстів. Однак саме це ЗМІ ніколи і не гналось за кількісними показниками. Тут в пошані були аналітика, розслідування та детальний аналіз резонансних ситуацій.

На жаль, за період нашого прискіпливого вивчення стрічки новин топових видань Кіровоградщини, нічого з вищевказаного журналісти “Без купюр” так і не опублікували. Досить типові побутові новини, соціалка, кілька анонсів. Загалом – стрічка новин, яка нічим особливим не відзначилась на фоні інших видань. 

Чи не єдиний матеріал з грунтовною передісторією – новина “Сергій Шульга оскаржує в суді звільнення з посади голови Кіровоградської обласної ради”. Тут журналісти не лише розписали позовні заяви ексголови, а й розповіли передісторію цього позову, надавши читачеві можливість оцінити обгрунтованість вимог Сергія Шульги.

Новинам про Каховську ГЕС на сторінках “Без купюр” також місця не згайшлось.

Підбірки “Точки доступу”

Ще одне видання з традиційно авторським фотоконтентом – “Точка доступу”. Тут його чи не більше за колег з “Dozorа”. На відміну від попередніх двох видань, стрічка новин “ТД” є вельми насиченою – 65 матеріалів за п’ять моніторингових днів.

Видання доволі активно розвивається, журналісти постійно проходять різноманітні навчання та тренінги і не бояться експериментувати з оформленням новинного контенту.

Часом це дає сплеск активності та щоденну появу ексклюзивних матеріалів, часом, як власне, й сталось в моніторинговий період, журналісти концентруються на поточних новинах і не надто радують читачів авторськими текстами. Власне, саме таких матеріалів нам і бракувало у стрічці новин “Точки доступу”.

Цікавою особливістю видання, яку журналісти підтримують от вже кілька років поспіль, є любов до новин-довідок – збірка кращих пляжів області, перелік несподіваних місць для відпочинку чи, як цього разу, список автошкіл обласного центру, з їхніми прайсами та контактами. Крім того, саме це ЗМІ, єдине серед нашої топової п’ятірки, публікує щотижневе зведення Генштабу щодо подій на фронті. Враховуючи, що зі швидкістю оновлення новин популярними телеграм-каналами традиційним онлайн-медіа, звісно, не тягатись, такий підхід є цілком виправданим та має свою стабільну читацьку аудиторію.

У пошуках несподіваних новин

“Центральноукраїнське бюро новин”, або ж “CBN”, одне з тих видань, яке завжди намагається знайти несподівану новину у загальновідомих інформприводах. І це чудово, адже навіть у знайомій за тематиками стрічці новин тут можна знайти, що почитати нового. Звісно, допомагаю виданню той факт, що контент місцевому телеканалу “Вітер” робить фактично та ж команда, тож, телевізійні історії просочуються і в новинні стрічки онлайн-видання. 

Саме з таких матеріалів як “Косулю на ім’я Херсон та чотирьох єнотів з затопленого міста вивезли до Кропивницького (відео)” та “Український південь без Каховської ГЕС | Нові правила (відео)” читачі можуть більше дізнатись про наслідки теракту, вчиненого російськими окупаційними військами. Цю тему, на жаль, топові кропивницькі ЗМІ фактично оминули, зосередившись на фактажі перших днів після підриву дамби і на тому все. 

Не цурається видання перепубліковувати й цікаві для регіону новини всеукраїнських видань. Зокрема, новина “Пособник ексголови Кіровоградської ОДА Андрія Балоня пішов на угоду з прокурором по справі у хабарництві”, яку журналісти репостнули зі стрічки аналітичного порталу «Слово і діло», принесла “СBN” кілька тисяч додаткових переглядів. 

Хороший баланс ексклюзивних та базово-рутинних новин дозволяє виданню впевнено триматись в п’ятріці топових видань регіону. 

У підсумку зауважимо – попри війну та активізацію контрнаступальних дій української армії, найрейтинговіші видання Кіровоградщини все більше приділяються уваги локальним темам регіону та не женуться за кількісними показниками в наповненні стрічки новин. Однак суто авторського контенту, на жаль, бракує. Адже поміж поточними новинами, соціалкою, ЖКГ та навіть повідомленнями про резонансні затримання хотілось би бачити більше аналітичних та розслідувальних матеріалів. Не завадили б і культурологічні нариси та інтерв’ю. Адже різноманіття породжує зацікавленість та увагу аудиторії. А це ж і є головний найцінніший ресурс будь якого медіа.

Павло Лісниченко, регіональний представник ІМІ в Кіровоградській області

Війна, соціалка та трохи корупції. Про що пишуть топові ЗМІ Кіровоградщини
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому