Якось (у телепрограмі «50 запитань Ларіну») колишній голова Кіровоградської ОДА повідомив новину, ніби область вже сьогодні, переходячи на енергозберігаючі види палива пілети, брикети, на тріску, не залишає поза увагою сонячної енергетики. У нас планується будівництво електростанції на сонячних батареях. У Криму вже побудована така електростанція, наступна буде й на Кіровоградщині. Її будівництво, казав він, розпочнеться якнайшвидше.
Не минуло й півроку, і при господарстві «Омельяненко» в Новоукраїнському районі засяяли «лампочки Ілліча», живлені струмом від новенької електростанції на сонячних батареях, збудованої там. Усе ніби добре, й інвестиції прийшли, і нові робочі місця з’явилися, збільшився енергетичний потенціал області.
Але чомусь пригадалася публікація 8 лютого 2012 року в «Комерсанті» статті, де посол Євросоюзу в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра заявив: «У вересні (2011 року) ми переказали 31 мільйон євро, які мали піти на програми енергозбереження. Однак ці кошти були витрачені не на заощадження, а на лінії електропередач, які зв’язали сонячні електростанції (СЕС) в Криму та Одеській області із загальною енергетичною мережею країни. Вам повинно бути ясно, про які СЕС йдеться, адже в Україні не так багато станцій, що не мають стосунку до Андрія Клюєва». Офіційний представник Єврокомісії Пітер Стано звинуватив видання у поширенні неправдивої інформації з вимогою її спростування. Однак «Комерсант» заявив, що оприлюднена інформація є правдивою, і що він готовий надати документальні докази її правдивості. Мовляв, плям і на сонці вистачає.
Таке нецільове використання коштів, за словами видання, стало однією з причин закриття всіх програм бюджетної підтримки України обсягом понад 160 мільйонів євро на рік. Якраз тоді Янукович перевів Клюєва до РНБО, можливо, ховаючи від скандалу.
Ощадбанк тоді виділив на ту ж таки сонячну енергетику 2,5 мільярда гривень кредитів, тобто більше, ніж на всі інвестиційні програми вітчизняних обленерго, які, до речі, швидко вертають вкладені кошти. А сонячну енергетику навіть її найвірніші лобісти не називають швидкоокупною – обіцяють прибуток аж «після 2030 року». Це за найвищого тарифу на неї серед усіх країн світу – понад п’ять гривень за кіловат. Добре, що з цього джерела генерується всього 30 млн. кВт/год, що становить менше, ніж 0,02 відсотка від усієї виробленої електроенергії.
Сказаного уже достатньо, аби насторожитись. Чому? Бо неконтрольоване витискування грошей з «маленького українця» для конкретних фірм цілком конкретними людьми стає на потік. А це значить, якщо брати Клюєви кинулися в біги, то безгоспне майно в Новоукраїнському районі обов’язково приглянеться новому власнику. Отже слід чекати рейдерських пригод в південному районі області.
Далі ще веселіше. Виготовляються сонячні електростанції фірмою Activ Solar, що має штаб-квартиру у Відні (Австрія), і займається також виробництвом полікристалічного кремнію (полікремнію) для сонячної фотоелектричної промисловості. Компанія має офіси у Відні та Вінер-Нойштадті в Австрії і в Києві, Запоріжжі, Сімферополі та Одесі в Україні.
Власники Activ Solar не розголошуються. За одними даними, 100 відсотків компанії належить зареєстрованому у Ліхтенштейні P&A Corporate Trust. А йому належить британська фірма Blythe (Europe) Ltd, яка у свою чергу, володіє 35 відсотками київської компанії «Танталіт», що була номінальним власником резиденції Віктора Януковича у Межигір’ї.
За іншими українськими джерелами, Activ Solar знаходиться під контролем братів Андрія та Сергія Клюєвих через SLAV Beteiligung GmbH і Slav AG.
Так ось, наприкінці грудня 2008 року Activ Solar придбала 74,99 відсотка акцій ВАТ «Завод напівпровідників» (Запоріжжя) у ТОВ «Сі-Інвест» (Світловодськ, Кіровоградська обл.), що зв’язане з ТОВ «Силікон» (Світловодськ, Кіровоградська обл.), яке влітку 2007 року на конкурсі Фонду Держмайна придбало ті ж 74,99 відсотка акцій ВАТ «Завод напівпровідників», запропонувавши за них 204,96 мільйона гривень при стартовій ціні 47,7 мільйона. Акції заводу потім передані під управління «Сі-Інвест», яке в березні 2008-го й викупило, розміщені Фондом державного майна на Київській міжнародній фондовій біржі залишок у 25 відсотків +1 акція.
ВАТ «Завод напівпровідників» виникло в далекому січні 2002 року шляхом виділення з комунального підприємства «Запорізький титаномагнієвий комбінат». ВАТ спеціалізується на виробництві кремнію монокристалічного, полікристалічного, трихлорсилана тощо. Мабуть марне говорити й про те, що згадані світловодські структури визріли не на порожньому місці, а на руїнах кількох місцевих підприємств військово-промислового комплексу колишнього СРСР. Отож, не виключено, що й Світловодськ може стати ареною перерозподілу власності, як це сталося з Побузьким феронікелевим комбінатом.
То чому б не розмістити штаб-квартиру Activ Solar не у Відні, а у Світловодську? Скільки б це робочих місць відкрилося у місті над Дніпром. А виготовлені тут сонячні електростанції експортувати до Австрії, Німеччини, Чехії, Греції, не забуваючи, звісно, й себе.
Леонід БАГАЦЬКИЙ