Учора, 27 серпня, колегія облдержадміністрації розглянула питання підготовки навчальних закладів області до нового навчального року та роботи в опалювальний період. Вчора цьому питанню було присвячене засідання Уряду, в якому взяв участь голова ОДА Сергій Кузьменко, голова облради Олександр Чорноіваненко, керівники освітньої галузі регіону. Про завдання Кабміну в освітній галузі говорив очільник облдержадміністрації на початку засідання колегії. Перше, на що він звернув увагу – це проблема малокомплектних шкіл.
– Ми не повинні ховати голову в пісок і говорити, що у нас все гаразд з позицій якості освіти, – розпочав голова ОДА.
А далі Сергій Кузьменко пояснив, що саме мається на увазі: "В області є школи, які скоріше треба називати просто приміщеннями з тимчасовим перебуванням дітей поки батьки на роботі. Там навчаються не більше 20 – 25 дітей, з ними працюють з десяток вчителів. І треба говорити відверто, без політичних підтекстів, що ці діти не матимуть майбутнього, тому що не зможуть вступити до вищих навчальних закладів, адже рівень отриманих знань не дозволить їм скласти ЗНО".
– Я звертаюся і до освітян, і до керівників територій – давайте будемо патріотами не на словах, а на ділі, приймаючи потрібні рішення. Ми повинні забезпечити нашим дітям конкурентноздатне майбутнє.
Як зазначив далі голова ОДА з приводу порушеної теми, робота над поповненням автопарку шкільних автобусів повинна продовжитись, тут в нагоді мають стати регіональні програми і можливості фонду регіонального розвитку, але вагому роль має відігравати співфінансування бюджетів різних рівнів, про що говорив і Прем'єр-міністр України на засіданні Уряду.
Що стосується забезпечення паливом навчальних закладів, то цей показник, як наголосив далі Сергій Кузьменко, вже станом на 1-ше вересня не повинен бути меншим, ніж 40%.
Окрема тема, якій приділив увагу голова ОДА – харчування дітей в навчальних закладах. Харчування дітей учасників АТО в школах повинно бути безкоштовним – це чітка й однозначна позиція голови облдержадміністрації. Більше того, він наголосив, що про родини учасників АТО, які мають фінансові проблеми, або взагалі втратили годувальника, подбати має саме влада. Діти із таких родин повинні бути забезпечені усім необхідним – починаючи від підручника і ранця і закінчуючи тим, як вони харчуються.
Відповідально і системно в області також займатимуться темою військово-патріотичного виховання підростаючого покоління, про що також говорив голова облдержадміністрації
Директор департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації Володимир Таборанський доповів про стан підготовки до нового навчального року та роботи навчальних закладів в осінньо-зимовий період 2015-2016 років. Також з даного питання заслухали керівників окремих районів і міст під час колегії обласної державної адміністрації.
Він повідомив, що на проведення ремонтів у навчальних закладах області виділено понад 41 млн. грн., більша частина цих коштів, за його словами, уже освоєна. Із 35 приміщень навчальних закладів запланованих до капітального ремонту, роботи уже завершені по 27 із них, в інших вони повинні закінчитися до 1-го вересня. Поточні ремонтні роботи проведені у 539 школах.
Що стосується підготовки до опалювального періоду, Володимир Таборанський повідомив, що необхідний нормативний запас палива загалом по області сформовано на рівні 47%. Найкраще в цьому плані спрацювали Петрівський, Новоукраїнський та Кіровоградський райони, навчальні заклади яких майже повністю забезпечені паливом на увесь опалювальний сезон. А от в Голованівському, Олександрівському та Ульяновському районах, за словами Володимира Таборанського, ситуація протилежна, тут запаси палива формують минулорічні залишки, яких, зрозуміло, замало. Однак голова Голованівської райдержадміністрації Олег Голімбієвський заперечив дану інформацію, запевнивши, що район має достатньо власних ресурсів для обігріву шкіл та дитячих садочків, що не враховані департаментом. Подібна ситуація і в Олександрівському районі. Однак голова облдержадміністрації Сергій Кузьменко керівникам озвучених територій доручив це недопрацювання усунути у найкоротший термін, а якщо із запасами палива вже зараз все гаразд – виправити статистику.
Як зазначив далі Володимир Таборанський, більшість освітніх закладів області працюють на твердому паливі, багато з них користуються електроопаленням, відтак переходу на альтернативні види палива потребують не так уже й багато з них. Так, наразі уже є 58 альтернативних котелень в школах і дитячих садочках області, а нинішнього опалювального сезону запрацюють іще 12.
Єдина проблема, яку виділив Володимир Таборанський у цьому контексті, це виведення котелень і топкових із підвальних приміщень освітніх закладів, найбільше таких у Бобринецькому та Новомиргородському районах. Голова Бобринецької РДА Сергій Шевченко та Новомиргородської РДА Олександр Сенченко під час засідання колегії мали можливість поділитися своїм баченням вирішення проблеми і розповісти про кроки, що вже вживаються.
Прокоментував директор профільного департаменту і проблему з малокомплектними школами, яких в області 228, або це 43%. Найбільша кількість шкіл із низькою наповнюваністю учнями у Вільшанському, Устинівському, Бобринецькому, Онуфріївському, Компаніївському, Голованівському та Кіровоградському районах. Володимир Таборанський не приховував той факт, що доводиться вживати непопулярні, але необхідні заходи, так в процесі оптимізації у 2015 році планується закриття 3 шкіл і призупинення роботи 5 ЗНЗ.
Досить детально директор департаменту освіти і науки ОДА зупинився на питанні забезпечення харчуванням учнів шкіл області. За його словами, видатки на харчування на 1 особу по містах в середньому становить 16,4 грн., в сільській місцевості – 13,81 грн. Загалом забезпечені харчуванням 95,9% учнів області. Що стосується дітей учасників АТО, то поліпшити роботу в цьому напрямку варто Петрівському, Гайворонському та Онуфріївському районам.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Олександрії переселенці захистили власні бізнес-проекти
Прокоментував Володимир Таборанський і стан справ по дошкільній освіті. Так, в області, як і в цілому по Україні, спостерігається високе навантаження на дошкільні навчальні заклади, адже на 100 місць претендують 110 дітей (показник по Україні: на 100 місць 120 дітей). При цьому директор профільного департаменту відзначив окремі території, які працюють над розширенням можливостей місцевих ДНЗ, створюючи додаткові групи, а це Гайворонський, Компаніївський, Новомиргородський райони та міста Кіровоград і Світловодськ.
Насамкінець Володимир Таборанський розповів про кадрове забезпечення освітніх закладів області, більшість із них, за його словами, педагогічним персоналом укомплектовані на 100%. Наразі вакансії є по Маловисківському, Компаніївському Олександрійському та Світловодському районах. Вказав при цьому Володимир Таборанський на значну плинність кадрів у навчальних закладах області.
Інформацію Володимира Таборанського доповнила голова обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Світлана Скалько. Вона розповіла наскільки негативно фінансовий бік питання впливає на ставлення до професії вчителя молодих фахівців і врешті призводить до плинності кадрів.
Озвучена інформація не залишилася без реакції голови облдержадміністрації Сергія Кузьменка. Звертаючись до присутніх голів РДА він заявив: "Я звертаюсь до керівників територій – визначайтеся із пріоритетами у своїй роботі, серед яких мають бути і вчителі. Цифри нуль у надбавках для педагогів я не сприймаю. Аби виправити подібну ситуацію, маєте збільшувати доходи територій".
При цьому Сергій Кузьменко також зазначив, що Кіровоградщина сподівається на рішення Уряду про індексацію заробітних плат, але вже зараз облдержадміністрація готова ініціювати перед депутатським корпусом обласної ради підвищення фінансування видатків на освітню галузь і тих закладів, що належать до обласної комунальної власності.
Окремо Сергій Кузьменко просив директора профільного департаменту прокоментувати стан справ по шкільному автобусу. Володимир Таборанський повідомив, що підвезення до навчальних закладів потребують 7928 учнів області, всі вони ним забезпечені. Наразі в області працюють 192 шкільних автобуси, для підвезення учнів до шкіл залучається і орендований транспорт. За словами Володимира Таборанського, для придбання шкільних автобусів кошти у місцевих бюджетах поточного року не закладались, а от по державному – передбачено 3,3 млн. грн. А тому голова ОДА повторив своє завдання, озвучене і на початку колегії про необхідність відпрацювання шляхів співфінансування для придбання шкільних автобусів по районах.
Окрім того, учора, 27 серпня, пройшов педагогічний форум "Надання якісних освітніх послуг – якісна освіта майбутнього", який відбувся в обласній філармонії. Як зазначив під час форуму голова Кірооградської обласної ради Олександр Чорноіваненко, кошти від перевиконання бюджетів мають стати основю для підвищення виплат працівникам освіти.
– Завдяки вам і вашій праці ми будуємо наше майбутнє. Ви виховуєте наших дітей, починаючи з дитячого садочка і продовжуючи школою та університетом, – звернувся до присутніх голова обласної ради.
Олександр Чорноіваненко підкреслив, що в залі присутні керівники районних державних адміністрацій, районних рад і міські голови. Звернувшись до них, він зазначив, що фінансова децентралізація відбулася, проте освітяни поки що її не відчули.
– Ми говоримо про те, що на 40 відсотків є перевиконання місцевих бюджетів і ці кошти повинні бути спрямовані на виконання зобов'язань перед вчителями, стати основою для підвищення виплат працівникам освіти, – висловив власні переконання Олександр Чорноіваненко і додав, що спільними зусиллями всі зобов'язання буде виконано.
За матеріалами офіційних сайтів Кіровоградської ОДА та обласної ради