Фракція «Батьківщина» проголосувала за пакет законопроектів щодо реструктуризації державного боргу, аби не допустити дефолту України. Проце Златополю повідомили в прес-службі політичної сили.
Зокрема, «Батьківщина» підтримала:
– проект закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо реструктуризації державного та гарантованого державою боргу та його часткового списання);
– проект закону про внесення змін до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» стосовно державних деривативів (щодо реструктуризації державного та гарантованого державою боргу та його часткового списання);
– проект закону про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування під час реструктуризації державного і гарантованого державою боргу та його часткового списання;
– постанову про забезпечення фінансової стабілізації в рамках виконання програми МВФ «Механізм розширеного фінансування».
Втім, виступаючи з парламентської трибуни, Юлія Тимошенко застерегла, що голосування за ці документи нашою фракцією є вимушеним, щоб не допустити дефолту та повного краху фінансової системи держави. «Нас загнали в пастку, нам сказали з одного боку: от така реструктуризація, а з другого боку – дефолт!» – зазначила лідер «Батьківщини».
Насправді, йдеться не про списання частини державного боргу (20% заборгованості), як заявляють в уряді, а лише про відстрочку виплат на кілька років.
Виплата основної частини держборгу (80% розміру заборгованості за єврооблігаціями – $14,4 млрд.) відтерміновується лише на 4 роки – з 2015-2023 років на 2019-2027 роки.
В той же час, на цей 80-ти відсотковий залишок боргу суттєво збільшується відсоток по його обслуговуванню – із середніх 7,22% до фіксованих 7,75%, що призведе до збільшення відсоткових платежів. Приміром, євробонди 2005 року (600 млн. євро) з прибутковістю 4,95% зростуть до 7,75%.
Тільки 20% боргу відтерміновано на 20 років, але у разі відновлення росту економіки більше 3% реального ВВП на рік, погашення цих відтермінованих боргів (3,6 – 3,8 млрд. $) буде здійснюватися достроково і Україна буде змушена віддати від приросту ВВП 15 відсотків. Якщо зростання ВВП буде на рівні 4%, то відсоток від його приросту збільшиться до 40. Тобто прибуток від росту економіки буде витрачено на прискорене погашення боргів, а не на реформування соціальної сфери чи інвестиції в реальний сектор.
Виходячи з цього, фракція наполягає на створенні суттєвих запобіжників, аби не загнати Україну у ще більший «борговий зашморг».
Крім того, Батьківщина пропонує:
– Додатково провести переговори із МВФ та Світовим Банком про надання дешевих (не більше 2% річних) та довгострокових (не менше 25 років) кредитів із пільговим періодом погашення не менше 5 років (без сплати відсотків) для погашення дорогих (7,22%) євробондів.
– Домогтися від Спеціального комітету кредиторів списання 20% заборгованості без будь-яких умов.
– Провести за участю МВФ та Європейського співтовариства переговори із Росією про приєднання до Спеціального комітету кредиторів із погодженням на наведені умови реструктуризації заборгованості.
Фракція також одностайно підтримала проект Закону «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік», який передбачає підвищення мінімальних соціальних стандартів: виплат, допомог, пенсій, компенсацій, стипендій, тощо.
Згідно цього документу, з 1 вересня 2015 року прожитковий мінімум зросте на одну особу в розрахунку на місяць з 1 176 гривень до 1 330 гривень, а розмір мінімальної пенсії зросте до 1 074 гривень. Загалом, понад 80 видів соціальних виплат для більш ніж 12,5 мільйона громадян зростуть у середньому на 13%.