Учора, 6 червня, у Кропивницькому презентували соціальний арт-проект Parasol і одноіменну ілюстровану збірку есеїв та оповідань, яка вийшла у «Видавництві Старого Лева», повідомляє Гречка.
У книзі порушено складну тему – смерті та останнього періоду життя, підтримки людини близькими та фахівцями у цей непростий період, зрештою, паліативної допомоги як такої.
Учасники літературної частини проекту стали Олександр Бойченко, Анастасія Леухіна, Галина Крук, Павло Коробчук, Зоя Казанжи, Маріанна Кіяновська, Сергій Жадан, Юрій Ярема, Юрій Строкань, Марина Єщенко, Олександр Михельсон, Юлія Ілюха, Олег Короташ.
Учасники візуальної частини – Олександр Ройтбурд, Матвій Вайсберг, Роман Мінін, Андрій Сидоренко, Борис Єгіазарян, Олекса Манн, Ігор Ільїнський, Ірина Ільїнська, Нікіта Тітов, Сергій Бурбело, Владислав Шерешевський, Тарас Бенях, Сергій Савченко, Роман Зілінко, Сергій Алієв-Ковика.
«Я дуже часто пишу на соціальну тематику. Це одна з тих тем, на які я звертаю увагу. Тому, коли мені запропонували написати про паліативну допомогу, я дуже зацікавилась, почала моніторити матеріали по темі і зрозуміла наскільки це складна тема з різних точок зору: і з юридичної, і з медичної, і з законодавчої. Дуже багато невирішених питань. Зазвичай родини залишаються з проблемою сам на сам. Адже ми знаємо, як можна спробувати допомогти тим, хто може вилікуватись – наприклад, грошима. А як працювати з пацієнтами, які помруть? З такими пацієнтами важко працювати, спілкуватися. Родина замикається, не знає як говорити з хворим на щоденні теми. Їм здається, що спитати як справи не має сенсу, а розповідати про свої справи ніби виглядатиме як знущання. Таким чином часто пацієнт опиняється полишений сам на себе. Однією з найбільших проблем є знеболення. Саме ця проблема і висвітлена в мене у тексті», – розповідає письменниця Марина Єщенко.
В рамках проекту також вийшла низка інтерв’ю у виданні TheUkrainians на тему паліативної допомоги. Зокрема на шпальти видання потрапила історія про священника із
Суботців, який намагається самотужки перетворити хатину при церкві на хоспіс.
За словами Анастасії Євдокимової, модератора проекту, основне завдання – привернути увагу до теми, яку часто оминають.«Ми не думаємо, що раптом візьмемо і вирішимо всі проблеми, які накопичились у галузі допомоги тяжкохворим за 20 років. Але проект може провести певну адвокацію теми. Тобто ми говоримо про паліативну допомогу. ЗМІ прийдуть на нашу презентацію і також напишуть про це. Тексти прочитають читачі. З кожним маленьким кроком ми піднімаємо цю тему», – пояснює Анастасія.
Окрім того в книзі не лише історії про паліативну допомогу, а й про боротьбу за життя. Наприклад, історії Павла Коробчука та Олександра Бойченка, які говорили про подолання хвороби.
В рамках проекту влітку планують видати інформаційні листівки, де пацієнти зможуть прочитати, що таке паліативна допомога із контактами установ чи інтернет-ресурсів, де люди зможуть знайти конкретну допомогу у своєму місті. Розповсюджувати листівки планують по поліклініках та соціальних центрах.
Довідка: Parasol – соціальний арт-проект, присвяченний проблемам паліативної допомоги (підходу, до дозволяє полегшити життя смертельно хворих пацієнтів та їхніх родин). Проект реалізовується у 7 містах: Харків, Вінниця, Луцьк, Ужгород, Івано-Франківськ, Дніпро, Кропивницький. Головним інструментом проекту є мистецтво, спроможне привернути увагу пересічних проблеми паліативної допомоги. У проекті поєдналися і людська емпатія, і доброта, і допомога ближньому, і необхідність почути іншого, і вміння помітити його потреби, і психологічна підтримка близьких, і – що не менш важливо – можли¬вість відкрити над іншим «парасольку» підтримки, співчуття та розуміння.
Парасолька – усесвітній символ паліативної допомоги. Кожен учасник проекту визначає для себе сам, що є його «парасолькою», тобто засобом захисту та підтримки, який образ, сюжет чи сигнал необхідно зафіксувати й донести тут і зараз в Україні зразка 2017-го року.
Соціальний арт-проект Parasol реалізовується громадською організацією «Фонд «Європа ХХІ» за підтримки програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».
Фото – Гречка