Сьогодні, 20-го липня, у Кіровоградському обласному художньому музеї до річниці незалежності України відбулось відкриття виставки «Квітуча Кіровоградщина», в рамках якої відбулась презентація експозиції «Евакуйована колекція» та Всеукраїнського проекту «Скарби родоводу України», пише кореспондент Златополя.
З нагоди святкування українського народного свята Спас та до річниці Незалежності України художній музей підготував масштабний захід, приурочений українському мистецтву, як частині генетичного коду українця.
"Рукописи не горять…але переписуються. Переписуються як це потрібно комусь. Наш сусід вважає, що може переписати історію, поте Росія не має жодної причетності до того, що є Руссю. Погляньте на ці народні костюми – це і є наш головни документ із тисячолітньою історією. Ці класичні візерунки є кодом нашого народу, що передається від батька сину, це генетика, яка задокументована у нашій вишиванці," – говорить Олег Олександрович Бабенко, член правління Національної спілки краєзнавців України.
Олександра Іванівна Пренко, заслужений майстер народної творчості України, говорить, що у виставці «Квітуча Кіровоградщина» взяло участь близько 60-ти кіровоградських майстрів, представлено різні види декоративного мистецтва.
[widgetkit id=767]
Керівник громадської організації “Спільна дія”, Ірина Миколаївна Малик розповіла про те, що цей проект, можна сказати, почався рівно 2 роки тому, ще до війни, коли музей речей українського побуту у селі Захарівка потребував матеріальних вкладень. Ця необхідність створила всеукраїнський резонанс, який допоміг оперативно зібрати кошти. Наступного року, вже у воєнний час, військові з батальйону "Айдар" попросили про допомогу. Хлопці дуже хотіли піти у бій у вишиванках, які будуть вдягнені під бронежилети. Звісно, військовим було вишито, посвячено та надіслано вишиванки, також частину надіслали до нашого кіровоградського 3-го полку. Пізніше боєць "Айдару" створить виставку, яку ви зараз бачите перед собою.
"Ця виставка, – говорить Ірина Миколаївна, – це також є пострілом по ворогам"
Виставка етнічного одягу біла відкрита у селі Пирогово, Київської області, і звідти попрямувала до нас. Шлях експозиції вирішили розпочати з Кіровограда, центру України. Пізніше виставка попрямує до інших міст.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Кіровоградщині бібліотеку одягнуть у вишиванку
Керівник науково-дослідного відділу народного мистецтва та фольклору Музею народної архітектури та побуту, Олександр Босий розповів про своє знайомство із Миколою Павлюченком:
"З Миколою ми познайомились ще у мирний час на одному із свят, він був інженером, а його дружина плела ляльки-мотанки. Коли я спитав в нього, звідки він, Микола відповів: "Ми з вольних". Він дуже полюбляв козацьке минуле свого краю, цікавився історією. Коли зішкрібали землі біля Дніпра та зачепили місця поховання козаків, Микола зібрав школярів, і разом з ними врятував старовинні хрести, які були підписані іменами полеглих козаків. З першого дня повстань він стояв на майдані. Там він постійно дихав димом і отримав наполовину спалені легені. Потім він пішов на фронт. Коли від "градів" під Луганськом із кількохсот бійців живими лишилося 30, Микола зробив усе, аби їх поховали у Луганську як героїв, а також взяли ДНК, аби дізнатись особу померлого і сповістити близьких. Микола був однією людиною, яка може відкрити очі багатьом. Коли він побачив дитячу бібліотеку побиту "градом", де під заваленими полицями лежали цінні етнографічні та історичні книжки. І, не дивлячись на втому вояків піля бою, вони рятували книжки. Також Микола поставив пам'ятний знак в честь всіх лікарів та працівників першої медичної допомоги, які були на майдані та зараз разом із військовими у зоні АТО."
Колекцію етнічного одягу Микола павлюченко викупив у жінки із Старобільська, за гроші, які були надані йому на лікування у Польщі. Микола хотів показати, що весь колорит української культури побутує не тільки на західній Україні, хотів нагадати кзацьку славу Луганського краю". І навіть на сам захід військовий не зміг прийти, бо зараз перебуває у Карпатах, куди повіз дітей Луганщини, які втратили батьків. Але на днях він ще приїде до Кіровограда, аби поспілкуватись з його мешканцями та дати інтерв'ю.
Також Олександр Босий запросив всіх на величезний ярморок, який відбудеться в Пирогово на початку вересня. Він проходить там щороку і кіровоградці є частими гостями цього свята.
Окрім цього? Олександ Босий презентував свої книжки, одна з яких – "Митці степової України", які були відомими на весь світ, проте не не своїй Батьківщині. Пошуками архіві займалась його донька, документи довелось шукати у Франції Польщі, Росії.