Завдяки принциповій позиції фракції ВО «Батьківщина» Верховна Рада не підтримала у другому читанні та в цілому законопроєкт №13574, який містив норми, що могли суттєво обмежити право молодих українців на навчання.
Документ було направлено на повторне друге читання.
Під час парламентських дебатів лідерка фракції Юлія Тимошенко наголосила, що запропонований закон фактично руйнував мотивацію молоді добровільно йти на контрактну службу та водночас перекреслював їхні освітні перспективи.
За її словами, йшлося про норму, за якою молоді люди після завершення однорічного контракту і короткого періоду відпочинку підлягали подальшій мобілізації без права вибору та без урахування особистих планів.
«Це шлях не до посилення обороноздатності, а до втрати довіри молоді до держави. Такі рішення не мотивують, а відштовхують», — заявила Юлія Тимошенко.
Окремо вона звернула увагу на правку, яка фактично унеможливлювала реалізацію права на освіту для молодих людей віком від 25 років. На переконання лідерки «Батьківщини», в умовах війни держава має не звужувати, а розширювати можливості для навчання та розвитку людського капіталу.
«Ми повинні думати наперед. Перемога — це не лише фронт, а й те, якою буде країна після війни і хто її відбудовуватиме», — підкреслила вона.
Позицію фракції підтримав голова Кіровоградської обласної організації ВО «Батьківщина» Олександр Чорноіваненко, який зазначив, що держава не має права ставити молодь перед ультиматумом.
«Молоді люди мають відчувати, що держава з ними чесна. Служба Україні й освіта не повинні бути взаємовиключними поняттями. Якщо ми сьогодні втратимо мотивовану й освічену молодь — завтра втратимо майбутнє країни», — наголосив Олександр Чорноіваненко.
У «Батьківщині» заявляють, що доопрацювання законопроєкту має відбуватися з обов’язковим урахуванням прав молоді, потреб оборони та довгострокових інтересів України, а не шляхом механічних обмежень.
