29 березня 2024, п’ятниця

Благодійний фото-арт-проект у Кропивницькому, або Як привернути увагу до дітей з аутизмом

Формування стійкої думки про те, що в нас немає дітей з інвалідністю, відбувалося довго і систематично. Лише останні десятиріччя в українському суспільстві потроху повертаються обличчям до родин, які виховують дітей з такими діагнозами та до їхніх проблем. І слід віддати належне інклюзивній освіті, яка сприяє адаптації в суспільстві діток, які раніше сиділи б удома і не мали можливості спілкуватися.

Завдяки таким можливостям діти з інвалідністю потихеньку соціалізуються, а суспільство намагається звикнути до того, що вони існують і такі ж, як і всі ми. Але не інклюзивом єдиним… Є сила, яка здатна доносити інформацію не лише до голови, а й до серця. І це — сила мистецтва. Саме за допомогою творчості художниця Аліна Давиденко та фотограф Ольга Масаликіна розкажуть кропивничанам про дітей з аутизмом і спробують змінити ставлення до них у своєму проекті “Особливі серед нас”. Одна з його авторок, художниця Аліна Давиденко, розповіла сайту Златопіль про мету виставки, процес підготовки та багато інших цікавих речей.

Журналіст: Як саме виникла ідея створення такого незвичайного проекту і яка його мета?

Аліна: У нас люди неправильно реагують на діток з такими діагнозами. І причина такої реакції не в тому, що вони агресивні чи погано виховані, а в тому, що не знають, як саме потрібно реагувати. Адже про це не говорять, цьому не навчають, тому наша мета інформативна, але через мистецтво. Тим паче мене це стосується особисто, адже в мого молодшого брата аутизм, і я із цим болем живу 13 років. Знайома з багатьма батьками, які виховують дітей з аутизмом, маю про це багато інформації, якою й хочу поділитися. Це — живопис і фотопортрети дітей-аутистів, дітей-індиго та діток з іншими подібними діагнозами, їхні унікальні історії життя.

Ж.: Яка структура виставки, як будуть представлені дитячі історії?

А.: Буде багато цікавого: окрім того, що біля фотопортретів коротка історія про дитину, виставку супроводжуватиме відеоряд, з фото- і звуковим супроводом пісні дівчинки з аутизмом. Їй дуже подобається співати, і ми хотіли представити її унікальну творчість. Також відвідувачі матимуть можливість познайомитися із цими дітьми, виступатимуть запрошені гості, зокрема директор інклюзивно-ресурсного центру Олена Дорошенко. Ми хочемо розповісти про цей центр, його фахівців, щоб батьки зрозуміли, що аутизм сам у дитини не мине. І чим раніше звернутися по допомогу, тим більше шансів на те, що дитину правильно скорегують і допоможуть у її адаптації.

Ж.: Скільки часу ви готувалися до презентації цього проекту?

А: Півроку, і не все було просто. Багато батьків не готові афішувати проблему: хтось боїться, хтось стидається, адже є різні спектри хвороби: є інтелектуально обдаровані діти, але в них поведінкові порушення, а є з відставанням в інтелектуальному розвитку, але вони соціалізовані.  

Ж.: Мабуть, ви стикалися з такими ситуація, коли батьки соромляться говорити на загал про діагноз дитини через страх перед реакцією суспільства. І це стосується не лише аутистів.

А.: Ми контактуємо в інклюзивно-ресурсному центрі з дітками, які мають різні діагнози. І це не вони ненормальні, це ненормальне суспільство, яке реагує на таких дітей не завжди адекватно, тому що не мають усієї інформації про них. Ми наводитимемо приклади, як люди виїздять за кордон і бачать родини, в яких є діти, які  за нашими мірками «не такі», але вони там почуваються особливими, вони рівні з усіма. Адже суспільство там культурно розвинене. І всіх вчать цьому з дитинства, тому і наше суспільство потрібно виховувати. І про це слід говорити через виставки, концерти й інші подібні заходи.

Ж.: Тобто основна мета вашого заходу — окультурення нашого суспільства стосовно дітей, які живуть з аутизмом, а також підтримка їхніх родин?

А.: Так, а ще ми хочемо донести, що це зовсім не страшно, це просто потребує розуміння ситуації, терпіння й любові.

Ж: Ви півроку готували виставку, спілкувалися з родинами, з дітками і зробили великий емоційний вклад, адже доводилося пропускати все через себе. Це складно було енергетично?

А.: Ні, я із цим живу 13 років, і мені є що сказати. Відчуваю у собі багато свободи й бажання говорити про це суспільству. І навіть кричати. Я спілкуюся з батьками здорових дітей, які налаштовані агресивно, тому це питання мені дуже наболіло.

Ж: Розкажіть про хлопчика, якого зображено на афіші вашого заходу.

А.: Це — Міша, я вирішила намалювати його портрет, бо нас дуже зачепив він сам і робота з ним. Міша дуже чутливий, не міг усе висловити, брав нас за руку і показував те, що не міг розповісти. Але насправді всі діти цікаві й унікальні: є дуже розумні, які навіть вільно розмовляють двома іноземними мовами, але мають поведінкові відхилення.

Ж.: У чому благодійність заходу і кому перераховуватимете кошти?

А.: У нас буде скринька, в яку ми збиратимемо допомогу на потреби центру.

Ж.: Як до вас можна потрапити а виставку?

А.: Вхід безкоштовний, але за запрошеннями, які ми готові доставити в будь-який куток міста.

Ж: Ви не збираєтеся зупинятися на таких заходах, плануєте в майбутньому силою мистецтва інформувати та культурно виховувати людей? Що плануєте проводити в майбутньому?

А.: У рідному місті роблю вперше таку виставку, оскільки у нас нічого подібного не відбувалося, а проблема доволі актуальна. До цього були різні міста і країни, і ще багато планів попереду. Так, наступний проект, який ми плануємо провести в Кропивницькому, буде на тему екології.

Проект митців не лише яскравий, унікальний та цікавий, але й має велику просвітницьку функцію. Відкриття виставки “Особливі серед нас” відбудеться 17 квітня о 18:00 в обласний філармонії. Запрошення замовляйте за такими номерами: (066) 088 99 09 (Оля) та (095) 333 54 04 (Аліна).  

Благодійний фото-арт-проект у Кропивницькому, або Як привернути увагу до дітей з аутизмом
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований