01 липня 2024, понеділок

Бути прийнятим, кропивницька психологиня розповіла, для чого люди надягають маски

Як би не вчили нас сучасні коучі бути байдужими до чужих думок, але людина завжди хоче справляти гарне враження на оточуючих. Люди надягають різні поведінкові маски й намагаються приховати свою справжню особистість.

Про маски, їх шкоду та користь для психологічного стану людини, кореспондентка сайту Златопіль спілкувалася з психологинею, засновницею ПС «Інсайт» Інгою Кузнєцовою.

Для чого взагалі людині маски? Я так розумію, щоб підлаштовуватися під оточення, під інших людей, на яких ти не схожий?

Інга: З одного боку так, з іншого людина часто боїться як її сприймуть інші люди. Тому вона вдягає маску наприклад житєрадісної людини яка сміється весь час, або маску «успішного успіху», щоб не відчувати себе вразливою.

Мені здається, що людина яка одягає різні маски, більше тривожиться, зайвий раз боїться розслабитися, щобпоказати себе справжньою

Інга: Так, це створює зайву напругу в відношеннях, поведінці, забирає певні ресурси. Іноді люди так звикають до масок, що самі не розуміють які вони справжні чи бояться бути справжніми. В кожної людини є якість недоліки, які часто є ознакою людяності, а образ ідеальної людини хоч і здається виграшним, але іншим з таким «ідеалом» некомфортно спілкуватись, вони почуваються неповноцінними.

З чим пов`язане таке стремління до ідеальності?

Інга: Частково з дитячими травмами – наскільки дитину приймали справжньою батьки, близькі люди. Можливо нав’язували якісь стандарти, говорили «ні ти не боїшся, ти в мене хоробрий» чи «ти дівчинка, яка не злиться» ти «успішний хлопчик» і тоді дитина одягає на себе цю маску, щоб відповідати очікуванням дорослих. Також ще є люди демонстративного типу, які хочуть виділятись, бути в соціумі головними, але вони мають слабкі вольові й аналітичні здібності і щоб вони були в центрі, їм треба одягти маску успішності.

І тут одразу згадується «інстаграмна успішність» – коли сусідка по під’їзду демонструє «лакшері» життя, але насправді вона живе так само як і інші. Але когось ця чужа ідеальність може пригнічувати

Інга: Взагалі сучасний світ – це великий симулянт і велика маска в соцмережах. Люди викладають яскраві картинки з певним образом тому, що на прості образи сучасні користувачі не так сильно реагують. Є таке явище, як залежність від інстаграмного життя – фільтри, редаговані фото-відео, навіть макіяж є маскою, в реальності люди зовсім по іншому виглядають.

Чим взагалі небезпечно постійно демонструвати себе іншими?

Інга: Кожна людина іноді одягає певну маску в соціумі. Важливе співвідношення, наскільки людина може розслабитися і бути собою та наскільки приймає себе.

Лише з друзями ми можемо дозволити собі бути щирими, а коли ми спілкуємось з малознайомими людьми чи виконуємо певні соціальні ролі, зазвичай не хочемо показувати свою вразливість. Інколи людина створює певну маску, щоб вжитись в роль, наприклад, сором`язливий хлопець вдягає образ розкутого, щоб знайомитись з дівчатами і відповідно поводиться. Завдяки цьому в нього отримуються знайомства, підвищується рівень комунікабельності, людина cтає більш відкритою і впевненою.

Якщо це професійна маска, вона теж доречна на роботі, але коли постійна, яка вже приросла, то це шкідливо як для людини і для оточення. Тут вже треба щось робити, аби не втратити себе: йти до психолога, шукати людей яким можна довіряти, вчитися приймати себе і розуміти що ми маємо право бути недосконалими.

Спілкувалася Олена Шендеровська

Бути прийнятим, кропивницька психологиня розповіла, для чого люди надягають маски
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований