02 травня 2024, четвер

COVID-19: Якi лiки проти вiрусу пропонують українськi вченi

Щодня в Українi та свiтi фiксуються новi випадки зараження коронавiрусом. Станом на кiнець липня у свiтi пiдтверджено понад 17 млн заражень, з них майже 69 тис. в Українi.  Медики наголошують, що вiрус вражає практично всi органи та системи i, на жаль, поки немає дiєвих методiв лiкування COVID-19.

Провiднi вченi по всьому свiту, серед iншого українськi, продовжують шукати лiки проти хвороби. В Українi чотири вiтчизнянi виробники отримали дозвiл Мiнiстерства охорони здоров’я на проведення клiнiчних дослiджень препаратiв для терапiї COVID-19. Зокрема, згiдно наказу МОЗ №1138 вiд 14 травня випробування проводиться препаратiв “Корвiтин” та “Квертин” (виробник – ПАТ НВЦ “Борщагiвський ХФЗ”). Про попереднi результати випробувань розповiли вченi-нацiональнi координатори на прес-конференцiї.

Завiдувач кафедри iнфекцiйних хвороб Нацiонального медичного унiверситету iменi О. О. Богомольця Ольга Голубовська наголошує, що всi противiруснi препарати, якi зараз використовуються у лiкарнях, мають неспецифiчну дiю на вiрус, i сумнiвається, що вони матимуть яскраво виражений ефект. За її словами, на сьогоднi головне завдання перед лiкарями – якомога ранiше фiксувати захворювання, щоб запобiгти появi тяжких форм протiкання хвороби, особливо у пацiєнтiв з серцево-судинними захворюваннями, iз зайвою вагою, цукровим дiабетом тощо.

Препарати рослинного походження “Корвiтин” та “Квертин” (дiюча речовина – кверцетин) здатнi захищати клiтини вiд загибелi i зменшувати агресивну iмунну вiдповiдь, яка спостерiгається у пацiєнтiв з коронавiрусом.

Попереднi результати випробування демонструють позитивний їх вплив на перебiг хвороби, адже всi пацiєнти, що їх отримували, одужали. Водночас дослiдження продовжаться, планується застосування лiкарських засобiв у лiкуваннi 200 пацiєнтiв в рiзних регiонах України.

“Це не препарат специфiчної терапiї, не противiрусний засiб. Це препарат, який впливає на основну ланку механiзму розвитку патологiчних змiн. Коронавiрусна хвороба є системною – виникає так зване ураження судин по-простому, або ендотелiальна дисфункцiя по-науковому. Вражаються практично всi органи i системи. Препарат, який сьогоднi обговорюється, має двi важливi властивостi для лiкування хвороби – впливає на прогресування розвитку ендотелiальної дисфункцiї i є iмуномоделюючим засобом, пригнiчуючи розвиток iмунологiчних реакцiй, якi називаються цитокiновими штормами, i якi викликають найважчi ураження”, – розповiла Ольга Голубовська.

Вона додала, що суспiльство скептично ставиться до дiї препаратiв на рослиннiй основi, хоча iснують ефективнi протипухлиннi рослиннi препарати.

За словами завiдувача кафедри клiнiчної фармакологiї та клiнiчної фармацiї Нацiонального фармацевтичного унiверситету Iгоря Зупанця лiкарськi засоби “Квертин” i “Корвiтин” зареєстрованi в Українi i мають великий досвiд клiнiчного використання при серцево-судиннiй патологiї. Вiн зауважив, що за кордоном цi препарати вважаються бiологiчно активними добавками. «Препарат добре вивчений i має протизапальну дiю… Ми побачили, що не було побiчних ефектiв, препарат безпечний, прослiдковувалася позитивна динамiка симптомiв захворювання. Пацiєнти суб’єктивно почувалися краще, i це дозволяло робити висновок про покращення їх самопочуття”, – повiдомив Iгор Зупанець.

Крiм того, вченi акцентують увагу на тому, що пiдвищення температури повiтря i спека не зменшують поширення COVID-19. Ольга Голубовська також зауважила, що поки немає чiтких даних про повторне iнфiкування на коронавiрусну хворобу через короткий промiжок часу.

Крiм того, у свiтi активно обговорюють використання препарату пiд назвою «Ремдесевiр». Лiкарський засiб був спочатку розроблений Gilead Sciences для боротьби з лихоманкою Ебола, а пiзнiше показав ефективнiсть у боротьбi з коронавiрусом. У кiнцi липня продаж препарату дозволила Європейська Комiсiя. Ранiше про придбання «Ремдесевiру» заявили Сполученi Штати Америки. Українське Мiнiстерство охорони здоров’я також пiдтвердило, що веде перемовини про можливiсть закупiвлi препарату.

Водночас, медики наголошують – поки немає дiєвих методiв лiкування COVID-19 важливими лишаються превентивнi заходи – дотримання дистанцiї та носiння захисних засобiв. Вiдповiдальнiсть за своє здоров’я та оточуючих людей лежить на кожному з нас.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Кропивницькому померлa 74-річнa жінкa, хворa нa COVID-19

COVID-19: Якi лiки проти вiрусу пропонують українськi вченi
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований