28 квітня 2024, неділя

Фахiвцi розповiли про версiї пожежi iсторичної пам’ятки на Кiровоградщинi

Мiсяць тому в селi Бiрки Олександрiвської громади згорiв храм – iсторiчна пам’ятка нашої областi.

Про версiї причин пожежi та де зараз вiдбувається служба розповiдає Суспiльне, передає Златопiль.

Згарище посеред двору замiсть храму, який згорiв мiсяць тому, в селi Бiрки Кропивницького району не прибрали. Зробити це, поки, не дозволяє полiцiя, тривають слiдчi дiї, пояснив член парафiяльної ради Євген Сiмуков.

“Ми планували органiзувати толоку i прибрати згарище. Оскiльки це є мiсцем злочину i нинi триває слiдство, то ми наразi не можемо тут нiчого робити. Нам дозволили прибрати бiля входу i криницi, щоб було як вiдправити службу на Водохреще”.

“Сподiваємось пiд метровим шаром попелу вцiлiли цiннi речi”.

Євген Сiмуков сподiвається, що пiд завалами є речi з храму, якi можна вiдновити.

“Є впевнений, що пiд метровим шаром попелу знайдемо вцiлiлi залишки. Нещодавно ми побачили i дiстали центральне панiкадило”.

Дерев’яний Свято-Миколаївський храм був пам’яткою архiтектури ХIХ столiття. Мiсяць тому вiн згорiв вщент. Рятувальники визначили, що займання сталось:

“Через занесення стороннього джерела опалювання”. Остаточну причину пожежi мають встановити полiцейськi.

Пiсля пожежi богослужiнь не припиняли. Нинi парафiяни збираються у прихрамовiй будiвлi. Називають її малою церквою, говорить настоятель храму Миколая-Чудотворця Петро Скiцка.

“В переддень пожежi в цiй будiвлi хрестили дитину. Жодної свiчки в церквi не запалювали, свiтло не вмикали”.

Облаштовувати кiмнату, крiм мiсцевих, допомагають священики з Черкаської областi.

“Це пожертва Свято-Покровської церкви мiста Кам’янка i Рiздва Пресвятої Богородицi села Ревiвка. Чашу вiдреставрували мiсцевi жителi Бiрок. Але найцiннiший подарунок ми отримали вiд села Ревiвка – це iкона святого Миколая, якiй близько 300 рокiв”.

Зi слiв Євгена Сiмукова, замiсть дзвонiв, якi згорiли, повiсили з кисневих балонiв. Почали збирати грошi на вiдновлення храму.

“Ми розпочали процедури будiвництва нового храму: надали зап запити в державнi органи, щоб отримати поради i вказiвки, де потрiбно отримувати дозволи”.

Скiльки треба грошей на вiдновлення храму, ще не рахували. На проєкт щонайменше – 200 тисяч гривень, говорить староста села Михайло Сергiєнко.

“Думаю, цього року ми маємо виготовити документи та навести лад на мiсцi згарища, на якому плануємо вiдбудувати новий храм”.

Церква була однiєю з 880 пам’яток архiтектури областi. Документи для її вiдновлення необхiдно готувати з залученням архiтекторiв, iсторикiв та працiвникiв архiвiв, розповiла директорка обласного департаменту культури Ул’яна Соколенко.

“Кожен об’єкт повинен мати облiкову документацiю, паспорт та охоронний договiр. Реставрацiя передбачає вiдновлення храму саме з таких матерiалiв, якi були зруйнованi. Пiдготовлена проєктно-кошторисна документацiя має бути погоджена з Координацiйною радою по спадщинi при обласнiй вiйськовiй адмiнiстрацiї. Оскiльки бiркiвська церква – це пам’ятка архiтектури мiсцевого значення, то Мiнiстерство культури ми не долучаємо”.

Полiцейськi продовжують розслiдувати кримiнальне провадження за фактом навмисного пошкодження майна. Про це Суспiльному розповiла речниця полiцiї областi Вiталiна Бевзенко. “Проводяться слiдчi дiї з метою виявлення осiб, причетних до вказаного кримiнального правопорушення”. Якщо встановлять, що церкву пiдпалили, винним загрожує покарання вiд трьох до 10 рокiв позбавлення волi.

Що вiдомо

Церква у Бiрках згорiла 11 грудня 2022 року. Зi слiв речницi Служби з надзвичайних ситуацiй областi Оксани Мачак, про пожежу рятувальникам повiдомили о 05:16. Вогонь поширився на площу понад 200 квадратних метрiв. Травмованих та загиблих не виявили. О 9:29 вогонь загасили.

Торiк громада перейшла до Кропивницької єпархiї Православної церкви України з Олександрiйської єпархiї УПЦ Московського патрiархату.

Фахiвцi розповiли про версiї пожежi iсторичної пам’ятки на Кiровоградщинi
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований