29 березня 2024, п’ятниця

Феномен Моргенштерна: ви знаєте, що слухають ваші діти?

Здавалося б, навіщо писати про репера, якого від 28 квітня 2021 року було включено до переліку осіб, які становлять загрозу національній безпеці України? Але привід є. Як виявилося, юні кропивничани просто в захваті від музики Моргенштерна.

То хто ж такий цей популярний молодик? Алішер Валєєв (справнє ім’я Моргенштерна) має епатажний вигляд – наприклад, татуювання “666” на обличчі. А у своїх піснях традиційно для сучасного російського репу використовує багато нецензурної лексики.

Чому він посідає перші місця в “топах” і чим небезпечна його музика для підростаючого покоління, кореспондентка сайту Златопіль з`ясовувала у психологині ПМ “Інсайт” Інги Кузнєцової.

Кореспондент: Феномен Моргенштерна. Нам до нього і справи б не було, але його музику слухають наші діти…

Iнга Кузнєцова: В першу чергу я хотіла б згадати про одне з призначень музики. В давньому свiтi її місією було торкатися первiсних, примiтивних слоїв психiки. Це танцi з бубном, ритмiчнi вигуки… I от така музика, як у Моргенштерна і йому подібних виконавців, зачіпає ці первiснi прошарки. Там iде простий малюнок, при чому їх декiлька, адже вони записуються в кілька доріжок. Така мелодика дає людинi енергiю i не спонукає мислити. Адже щоб сприймати бiльш складну (наприклад класичну) музику,потрiбна певна праця. А, на жаль у  сучасному свiтi, дiтей i дорослих не вчать слухати музику, але потреба в ній є у кожної людини, інша справа якою буде якість цієї музики. Це як їжа – можна запропонувати просту i людина буде їсти, бо iншої не смакувала, а можна дати щось вишукане. Щоб сприймати витончену страву, потрiбен час, аби зрозумiти цей смак. Тому щоб сприймати Моргеншерна, непотрібне розуміння музики, її нюансів та естетики, саме тому вона дiтям і “заходе”. Трагедiя нашої епохи ще в тому, що зникає дитяча музика i дiти слухають дорослу, не призначену для них.

Кор: Так, навiть на святах для дiтей вмикають пiснi з дорослими текстами.

Iнга: Ми легалiзуємо цим те, що ранiше було заборонено: ненормативна лексика, дорослi жарти, розмови про наркотики. Я думаю проблема Моргинштерна – це проблема вiдкритостi iнформацiйного простору та контенту для дiтей.

Довідка:

Згідно із щорічним рейтингом переглядів відео в Україні, який оприлюднив Google за підсумками 2020 року, інтерв’ю Моргенштерна російському журналістові й блогеру Юрію Дудю увійшло до Топ-10 найпопулярніших відео, а дві пісні – до Топ-10 музичних відео.

Стиль, у якому Алішер Валєєв виконує більшість свої треків, називається “мамблінг” (“реп-бурмотіння”). У ньому наголос робиться не на тексті, а на емоційності артиста.

Кор: Ну в його пiснях найнебезпечнiше для дитячого сприйняття – це тексти, музика в нього дуже легко запам’ятовується.

Iнга: В сучасному свiтi пiснi схиляються все частiше в сторону музики, а не в сторону текстiв. Якщо говорити про дiтей 5-7 рокiв, я категорично проти, щоб вони слухали подібних виконавців. Адже в цей перiод формуються моральнi норми i цiнностi. I вони починають розумiти рiзницю мiж хорошим i поганим. Вiршi з матами – це скорiше перiод передпубертатного перiоду, пiдлiткового, коли у дитини починається протест проти суспiльних норм. Вони протестують, але норми вже закладенi.

Кор: Що цікаво, під час iнтерв`ю Моргенштерн поводиться адекватно, не вживає ненормативної лексики, складається враження, що це досить розумний молодий чоловік. Але ці примітивні тексти…

Iнга: Така музика примiтивна, як Макдональдс. Дiтей приваблює використання заборонених слів. Вiн “бере” слухача музичними крючками, якi зачіпають, вишукує популярнi мотиви i включає їх в одну з доріжок.

Кор: Якщо дитина фанат подібних виконавців i постiйно слухає таку музику це небезпечно?

Iнга: Роль дорослих – знайомити дітей із різними взiрцями гарної музики, щоб розуміли, яка вона буває взагалі: класика, рок, дитяча музика, попса. Чим бiльше в дитинi зразків, тим бiльше її вiдкладається в пiдсвiдомостi. А пiдлiток може слухати рiзноманітну музику: i з ненормативною лексикою, i серйознi композицiї. I це в ньому iснуватиме до тих пiр, коли почне “вiдпадати” бажання протесту.

Кор: Це більше привентивні міри, а якщо дитина слухає регулярно таку музику, то як діяти?

Iнга: Якщо вже все сталося, в пiдлiтковому вiцi заборона не допоможе, слiд налагоджувати діалог з дитиною i намагатися зрозумiти, що їй в цiй музицi подобається. Але виражати своє ставлення до таких стилів музики потрібно, головне не ультимативно. А дошкiльнятам потрiбно контролювати контент, який вони слухають i дивляться. До того ж, як ми вже говорили, малюкам потрiбно давати зразки рiзної музики.

Кор: А нав`язування в Тiк-Тоцi i Ютубi?

Iнга: Звiсно, всi цi сучаснi спiваки добре розкручуються в Тік – Тоцi, Iнстаграмi, Ютубi. I дитина, гортаючи стрічку, на них натрапляє. Але тут виникає питання, чи є iнтернет єдиним джерелом, з якого дитина бере культурні зразки? Бажано, щоб це все одно вiдбувалося пiд наглядом батькiв. У людини є ділянки мозку, які відповідають за слухове сприйняття. Ми можемо їх розвивати і збагачувати новими сенсорними враженнями. Якщо її сенсорне поле заточене пiд примiтивний ритм, то людина сприймає музику лише примiтивними слоями.

Кор: Пiдлiток, в якого закладена правильна база навряд чи буде слухати таку музику.

Iнга: Вiн буде слухати, але не буде “западати”. Пiдлiтки тяжіють до “метала”, “клубняка” чи Моргенштерна, бо така музика активує їх життєвий ритм. Ранком пiдлiток встає вже втомленим, а потім вдягає навушники, вмикає ритмічну музику і отримує необхідну енергію. Головне, аби тексти цих виконавці не сприймалися серйозно і не стали закликом до дій.

Моргенштерна ми взяли за приклад, бо саме він зараз в “топах” і тут справа не стільки в геніальності його як музиканта, скільки як талановитого менеджера. Але найбільш сумним є те, що талановиті, цікаві українські музиканти чомусь губляться на тлі таких – от “молодих дарувань”. Здається в Україні є дуже велика проблема з просуванням якісного музичного контенту. Є над чим замислитися…

Спілкувалася Альона ШЕНДЕРОВСЬКА

Феномен Моргенштерна: ви знаєте, що слухають ваші діти?
1 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований