19 квітня 2024, п’ятниця

Голодна кутя та Переяславська рада: знакові події 18 січня в історії

Сьогодні,18-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 347 днів (348 днів — у високосні роки).

Свої іменини відзначають Аполлінарія, Григорій, Євгенія, Йосип, Лук’ян, Матвій, Поліна, Роман, Семен, Сергій, Тетяна.

Крім того, саме в цей день добігають кінця тривалі зимові свята українців. Напередодні Водохреща – 18 січня за новим стилем – в Україні святкують “Голодну кутю” або другий Свят-Вечір.

Голодна кутя

Свою назву це свято отримали через суворий піст у цей день – весь день напередодні Водохреща не можна їсти до моменту сходження вечірньої зорі.

У святковому меню пісні страви, такі як вареники з капустою, гречані млинці, пампушки, рибні страви, пісний борщ і т.д., з напоїв узвар, ну і звичайно ж сама кутя заправлена медом, маком та горіхами. Сідати за стіл прийнято із першою зіркою на вечірньому небі. Помолившись, починають трапезу трьома ложками куті; нею ж і завершують.

З голодною кутею пов’язані цікаві обряди “закликання морозу”, адже здавна вважали, що морози на Водохреща є найміцнішими.

Перед тим як сісти за вечерю, господар брав ложку куті, підходив до вікна (іноді прочиняв квартирку) і тричі казав: “Морозе, морозе, йди до нас кутю їсти!”. Після паузи знову звертався: “Не йдеш? То не йди ні на жито, ні на пшеницю, ні на всяку пашницю! Не морозь ні нас, ні наших коней, не морозь ні худобу ні птицю!”. Особливою забавою було закликати мороз для дітвори. Вона припадала до вікон і на весь голос запрошувала його до

Цього дня прийнято святити в церкві воду, причому посуд, призначений для свяченої води, прикрашають квітами, щоб Бог оберігав від різних негараздів.

Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям — щедрувати. Кожна дитина з ватаги щедрувальників носять із собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки господарю вручити гілочку. Господар же має обдаровувати щедрувальників пригорщею вівса, намоченого у воді.

Уже геть ввечері, як стемніє, виносять з хати “дідуха”, несуть його на вигін або в садок — як де ведеться — і палять: пускають на “теплий дух”. Це — символічне палення зими, щоб “покинути кожух” — накликати весну.

Події:

1654 – відбулася Переяславська рада, на якій було прийнято рішення про приєднання території Війська Запорізького до Російського царства;

1778 – англійський мореплавець Джеймс Кук відкрив Гавайські острови і назвав їх Сандвічеві острови;

1886 — у випуск надійшов перший автомобіль.

1918 — на зборах студентів Київського університету Святого Володимира та Українського національного університету ухвалено рішення створити Студентський курінь імені Січових стрільців.

1944 — на Волині відбулися перші серйозні сутички Української повстанської армії з військами НКВС.

1963 — засновано футбольний клуб «Карпати» (Львів).

2012 – Вікіпедія на одну добу закрила доступ до свого англомовного сайту в знак протесту проти обговорюваного в США законопроекту про боротьбу з інтернет-піратством.

В цей день народились:

1882 — Алан Мілн, англійський письменник, батько Вінні Пуха

1882 — Олександра Екстер, видатна українська художниця-авангардистка (кубофутуризм, супрематизм, конструктивізм).

1955 — Кевін Костнер, американський актор («Послання в пляшці», «Охоронець», «Джон Ф. Кеннеді. Постріли в Далласі»), режисер і продюсер, лауреат премії «Оскар» («Той, що танцює з вовками»)

1962 — Тамара Гвердцителі, грузинська співачка

1979 — Руслан Федотенко, український хокеїст

1986 — Валя і Віта Семеренко, українські біатлоністки, олімпійські чемпіонки.

Голодна кутя та Переяславська рада: знакові події 18 січня в історії
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований