05 травня 2024, неділя

Кiровоградщина звiльняється вiд тютюнового диму

З 11 липня кафе, бари та iншi примiщання ресторанного бiзнесу Кiровоградської областi повнiстю звiльняються вiд диму сигарет для нагрiвання (Айкосiв, Гло) на рiвнi зi звичайними сигаретами, а також кальянами та електронними сигаретами, iнформує Златопiль.

На порушникiв чекають санкцiї, i навiть наявнiсть попiльнички на столi є приводом для накладення штрафу. Для закладiв ресторанного господарства – це 3 000 гривень у випадку першого порушення, i 15 000 гривень у разi повторного протягом року.

Змiни набувають чинностi у вiдповiдностi до Закону 1978-IХ, згiдно з яким розширено перелiк заборонених до вживання у громадських мiсцях тютюнових виробiв та гаджетiв. Контролюватиме виконання закону Нацiональна полiцiя та Держпродспоживслужба.

Норми Закону спрямованi на захист громадян вiд впливу вторинного тютюнового диму, викидiв вiд електронних сигарет та аерозолю сигарет для нагрiвання. За даними Всесвiтньої органiзацiї охорони здоров’я будь-який вплив вторинного аерозолю як електронних сигарет, так i тютюнових виробiв для нагрiвання є шкiдливим для здоров’я.

Рестораторiв та власникiв кав’ярень Кропивницького та Кiровоградської областi просять вжити заходiв, як-то проiнформувати персонал про нововведення, прибрати попiльнички зi столiв, розмiстити графiчнi i текстовi попередження для вiдвiдувачiв про заборону курiння у примiщеннях тощо.

Крiм суб’єктiв ресторанного бiзнесу обмеження стосуються курiння у лiкарняних, спортивних, культурних i навчальних закладах; примiщеннях органiв влади та самоврядування; на пiдприємствах, в установах i органiзацiях; готелях i гуртожитках, аеропортах (крiм спецiально вiдведених для цього мiсць), вокзалах i станцiях; на дитячих майданчиках i зупинках громадського транспорту; у лiфтах i таксофонах; мiсцях загального користування житлових будинкiв; пiдземних переходах i на транспортi (у тому числi у таксi).

Для цих суб’єктiв господарювання (крiм ресторанiв) за недотримання нових антитютюнових правил загрожує штраф 1 000 гривень, у разi повторного протягом року порушення — 10 000 гривень. Примiтно, що органи мiсцевого самоврядування можуть розширити перелiк no smoking friendly локацiй на власний розсуд окремими рiшеннями.

У всiх перелiчених громадських мiсцях (закладах господарювання) має бути розмiщено графiчний знак про заборону курiння i текст: “Курiння, вживання, використання, тютюнових виробiв, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробiв без їх згоряння, кальянiв заборонено!”. Нерозмiщення цiєї iнформацiї також передбачає штраф у розмiрi 1 000 гривень.

“Абсолютна бiльшiсть громадян України пiдтримують нововведення. Згiдно з опитуванням проведеним Київським мiжнародним iнститутом соцiологiї у травнi 2022 року – 80% українцiв пiдтримують заборону курiння сигарет для нагрiвання в громадських мiсцях. При цьому двi третини українцiв готовi проактивно захищати своє право на бездимне повiтря” – прокоментував Дмитро Купира, виконавчий директор ГО “Центр громадянського представництва “Життя”

Разом з цим, внаслiдок агресивної реклами сигарет для нагрiвання та електронних пристроїв для курiння, вперше з 2006 року поширенiсть курiння, яка стабiльно зменшувалась, рiзко змiнила динамiку i поповзла вгору. У 2022 роцi порiвняно iз 2020-м поширенiсть всiх видiв курiння в Українi зросла з 23% до 28%. Що є приводом для посилення антитютюнового законодавства з боку держави, адже 85 тисяч українцiв щороку помирають вiд хвороб спричинених курiнням.

Якщо Ви страждаєте вiд курiння у громадському мiсцi – захистiть себе. Попросiть курця припинити, або звернiться до адмiнiстрацiї закладу, на територiї якого порушується Закон. У разi ж неможливостi покласти край порушенню, звернiться до полiцiї за номером 102, а стосовно закладу, адмiнiстрацiя якого створює умови для курiння, — можна подати скаргу до Держпродспоживслужби. Закон захищає вiд тютюнового диму, але й кожен з нас має слiдкувати за виконанням його норм.

“Завдяки широкiй суспiльнiй пiдтримцi антитютюнових заходiв в Українi вiдзначається високий рiвень дотримання бездимного законодавства. Держпродспоживслужба готова реагувати на скарги споживачiв щодо випадкiв курiння чи вживання у заборонених мiсцях тютюнових виробiв, електронних сигарет, кальянiв, а тепер i пристроїв для нагрiвання тютюну”, — наголошує Юрiй Сахно, головний спецiалiст вiддiлу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби України.

Фахiвець Держпродспоживслужби також зазначає, що скаргу на курiння у забороненому Законом мiсцi можна подати в електронний спосiб, навiть з мобiльного телефону. Зауважимо, що за курiння у заборонених законом мiсцях вiдповiдальнiсть несуть як курцi-порушники, так i суб’єкти господарювання, де вчиняється правопорушення.

 

Кiровоградщина звiльняється вiд тютюнового диму
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований