29 квітня 2024, понеділок

Кропивницький повнiстю звiльниться вiд комунiстичних, радянських та росiйських маркерiв

У Кропивницкому говорили про пiдсумки та результати проведеної роботи щодо звiльнення топонiмiчного простору мiста вiд комунiстичних, радянських та росiйських маркерiв.

Про це повiдомляє Кропивницька мiська рада, iнформує Златопiль.

Секретар міської ради Олег Колюка нагадав, що масштабний пiдхiд до процесiв декомунiзацiї розпочався у 2015 роцi, коли Веpховна Pада Укpаїни пpийняла низку вiдповiдних законiв. Пiсля повномасштабного вторгнення росiйських вiйськ в Україну був прийнятий Закон України «Про засудження та заборону пропаганди росiйської iмперської полiтики в Українi i деколонiзацiю топонiмiї» i цей процес очищення публiчного пpостоpу вiд тоталiтаpної, колонiальної символiки, вiдхiд вiд pадянського минулого та його пеpеосмислення значно активiзувався.

Цiкавий факт навiв секретар мiської ради: на знак солiдарностi з українцями у боротьбi проти росiйських окупантiв у 14 країнах свiту близько двох десяткiв вулиць i площ назвали на честь України.  У шести з цих країн – Чехiї, Литвi, Латвiї, Албанiї, Норвегiї й Канадi, «українськi» назви дiстали вулицi та площi, на яких розташованi дипломатичнi установи РФ.

Тепер цi вулицi носять назви: “Українських героїв”, “Вiльної України” чи “Героїчного Марiуполя”. I хоча, попереднi назви не були радянськими чи комунiстичними, їх перейменування свiдчить, наскiльки вагомими значущими  можуть бути назви наших вулиць.

За словами Олега Колюки, нинi на територiї Кропивницької мiської територiальної громади 1075 об’єктiв топонiмiки – вулиць, провулкiв тощо: 924 — у Кропивницькому, 46 — у селищi Новому, 105 — у садових товариствах. Iз 2014 року перейменували 300 вулиць, 4 парки, 5 скверiв. Iз них назви 168 вулиць змiнили у 2022-2023 роках.

“Змiнюємо топонiми, що пов’язанi з державою-агресором, комунiстичним тоталiтарним режимом, iмперськими та радянськими iдеологемами на українсько-маркованi назви, – зазначає секретар мiської ради i додає: новi топонiми мають сприяти збереженню неповторностi мiста, його iсторико-культурного середовища та унiкальної аури, увiчнення видатних постатей видатних землякiв, героїв українсько-росiйської вiйни, зокрема кропивничан або захисникiв, чий подвиг пов’язаний iз Кропивницьким, селищем Новим, удостоєних звання Герой України”.

Таким чином, протягом 2022-2023 рокiв на мапi нашого мiста з’явилися назви, пов’язанi з географiчним розташуванням, назвами країн та їх столиць, з iсторiєю України, iсторичними подiями, боротьбою за незалежнiсть України, назви на честь iсторичних постатей, видатних особистостей. Значно збiльшилася кiлькiсть назв на честь видатних жiнок нашого краю.

Останнiй великий пакет перелiку вулиць на перейменування розглядатиметься на черговому сесiйному засiданнi. До нього увiйшло 43 вулицi, провулки, тупики. Консультацiї щодо перейменування тривали два мiсяцi, участь у них взяли майже двi сотнi кропивничан, надiйшло 45 пропозицiй топонiмiв.

“Серед нових назв цього перелiку – вулиця на честь Леся Курбаса, українського режисера, представника розстрiляного Вiдродження. Вулиця Героїв-землякiв, на честь полеглих кропивничан, новенцiв, якi загинули в росiйсько-українськiй вiйнi. Назви на честь художникiв Михайла Надєждiна та Сергiя Шаповалова, що творили у Кропивницькому, пропозицiя Музею мистецтв. Провулок Баштанський, на честь мiста Баштанки Миколаївської областi, його жителiв, якi розбили ворожу технiку та зупинили наступ на центр України, на Кiровоградщину, у березнi 2022 року. Провулок розташований на перетинi з дорогою у напрямку на Баштанку, – деталiзував Олег Колюка i зазначив: у вiдповiднiсть до перейменованих вулиць приводяться назви 71 зупинки”.

Секретар мiської ради наголосив, додаткових витрат за кошти громадян перейменування вулиць не потребує. В базах даних державних реєстрiв iнформацiя оновлюється автоматично. Громадяни можуть вносити змiни в документи у разi звернення до вiдповiдних установ за потребою. За рахунок мiського бюджету через районнi у мiстi Кропивницькому ради здiйснюється замiна табличок перейменованих вулиць у приватному секторi, встановлення вказiвникiв. На даний час замiнено 3023 таблички. Цю роботу планують завершити вже цього року.

“Ще тривають громадськi обговорення щодо перейменування вулиць Генерала Жадова та Гагарiна. Надiйшло кiлька пропозицiй, пiсля додаткових консультацiй, приймемо рiшення щодо змiни назв цих вулиць. Позицiя топонiмiчної комiсiї – це мають бути вулицi Героїв УПА та Степана Бандери. Висловити пiдтримку запропонованим чи альтернативним  назвам можна надiславши вiдповiдне звернення до мiської ради. Таким чином Кропивницький на 99 вiдсоткiв звiльниться вiд комунiстичних, радянських та росiйських маркерiв”.

Кропивницький повнiстю звiльниться вiд комунiстичних, радянських та росiйських маркерiв
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований