28 березня 2024, четвер

На Кіровоградщині  польські експерти допомагають розбудовувати ОТГ (ФОТО)

Як нещодавно повідомляв “Златопіль”, Смолінська об’єднана територіальна громада, що на Маловисківщині, здобула перемогу в конкурсному відборі на участь у програмі DOBRE і стала її Почесним партнером.

В рамках цієї програми на території громади буде реалізовано низку заходів, спрямованих на розвиток громади. Допомагатимуть  смоленцям  у  цій  справі  польські  фахівці, які   нещодавно побували у Смоліному  уже  вдруге.Зокрема, це експерти Фундації Розвитку Місцевої Демократії (Республіка Польща) Радослав Шарлея та Андрій Кавунець.

За результатами першого етапу зустрічі та обговорення, який відбувся у листопаді 2018 року, експерти підготували проект звіту з діагностики умов розвитку ОТГ, сформували SWOT- аналіз, який і представили робочій групі для чергового обговорення. В ході розмови, члени робочої групи розглянули сильні та слабкі сторони Смолінської ОТГ, а їх виявилося чимало, доповнили їх новими пунктами та внесли до них зміни.

Серед сильних сторін експерти та члени робочої групи відзначили покращення соціальної інфраструктури, наявність на території громади вторинної ланки охорони здоров’я (лікарня, поліклініка), що дає змогу жителям території вирішувати  свої проблеми на місці, не їдучи до районної лікарні; практично стовідсоткова газифікація території громади; високий ступінь покриття території водно-каналізаційною мережею з великими вільними потужностями.

До “плюсів” віднесено і те, що: за 2 км від адміністративного центру ОТГ проходить автомобільна дорога міжнародного значення М12; на території  громади є залізнична лінія; довкола – родючі грунти (аграрний потенціал, в надрах – корисні копалини (поклади урану і торію, пісок і глина ); наявні і відповідно облаштовані ділянки й об’єкти для промислової діяльності; значні водні ресурси, кваліфікована робоча сила.

У той же час експерти з Польщі помітили і чимало слабких сторін території. Це перш за все – нестача робочих рук в деяких професіях (лікарів і інших медичних працівників, вихователів у дошкільних закладах, працівників комунальних підприємств);  зменшення кількості дітей у дошкільних закладах і школах; зношена інженерно-технічна інфраструктура (дороги, водно-каналізаційна мережа); зношена соціальна інфраструктура (заклади освіти, культури, охорони здоров’я); надто “скромна” матеріально-технічна база у сфері спорту і відпочинку.

Не менш важливою проблемою для жителів громади є відсутність велосипедних доріжок, ролер-дрому, скейт парку; погане пішохідне сполучення між мікрорайонами Геолог та центром смт. Смоліне; поганий стан тротуарів в  мікрорайоні Геолог; відсутність парку відпочинку біля річки.

В економічному плані також є свої слабкі сторони. Найперше, це небажання мешканців працювати на існуючих робочих місцях, невідповідність ринку праці і пропозиції; низький рівень зацікавленості започаткуванням власного бізнесу – мала кількість малих і середніх підприємств; низький попит на товари  та послуги місцевих підприємств та підприємців, а також ментальність мешканців, які віддають перевагу соціальній допомозі або неофіційній роботі.

 Проблемним, на  думку  експертів,  є і сільське господарство, оскільки на території громади вирощують тільки традиційні культури, зовсім відсутня переробна галузь, незначний і такий, що  дедалі зменшується обсяг тваринництва, а також наявність на території сільгоспземель, що не використовуються (приватизовані та занедбані).

Є свої мінуси і стосовно навколишнього середовища. Це, перш за все, низький рівень культури мешканців, щодо поводження з сміттям, стихійні сміттєзвалища, недостатня кількість баків та урн для сміття, немає туристично привабливих місць.

Важливою проблемою на території ОТГ є і безпека (відсутність достатніх формувань  поліції та території, багато дрібних правопорушень, бездомні тварини).

Однак, незважаючи на зазначені слабкі сторони, Смолінська ОТГ, на думку експертів, все ж таки має і чимало можливостей, які в майбутньому можуть стати сильними сторонами. Це, зокрема, відкриття нових шахт та кар’єрів поблизу громади; зростання інтересу інвесторів до вкладення коштів у регіон. Є перспектива приєднання до ОТГ інших  територій, тобто – поєднання потенціалів, повернення заробітчан з набутими професійними навичками, поступове покращення економічної ситуації і, внаслідок цього, соціально-побутового становища мешканців та розвиток громадянського суспільства, зростання активності мешканців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Минулoріч у Крoпивицькoму з’явилoсь ще 44 OСББ

У цих  напрямках  і  триватиме  співпраця   смолінців з  польськими  експертами.

На Кіровоградщині  польські експерти допомагають розбудовувати ОТГ (ФОТО)
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований