03 травня 2024, п’ятниця

На Кiровоградщинi рiвень онкозахворюваностi суттєво перевищує середнiй український показник (ВIДЕО)

У Кропивницькому рiвень захворюваностi на рак на 50% перевищує середнiй український показник. У Кiроворадськiй областi – на 30%.

Про це йдеться у сюжетi Суспiльного, iнформує Златопiль.

За iнформацiєю директора обласного онкоцентру Iгоря Макарука, такий рiвень онкозахворюваностi вiн пов’язує з радiацiєю – через поклади урану та його видобуток.

Суспiльне поспiлкувалось з людьми, якi вимiрювали радiацiйний фон в мiстi, щоб дiзнатись про результати цих перевiрок.

На територiї керносховища кропивничанин Вiталiй Галка знайшов радiоактивне камiння. Про це чоловiк сказав Суспiльному. В присутностi журналiстiв дозиметром вимiряв радiацiйний фон на поврхнi землi. Вiн показав 180 мiкрорентгенiв на годину. На метровiй висотi дозиметр показав 70 мiкрорентгенiв на годину:

”До цього сховища є вiльний доступ. Тут є проби гiрських порiд – швидше за все, з уранової руди”.

Керни – породи, взятi геологорозвiдувальною експедицiєю для дослiдження на вмiст урану.

За словами працiвника мiського управлiння з питань надзвичайних ситуацiй В’ячеслава Хлiвняка, радiацiйний фон в районi керносховища не нормується i є природнiм:

”Згiдно норм для житлових будинкiв, будiвель, споруд, дорiг, радiацiйний фон не має перевищувати 30 мiкрорентгенiв на годину. Для тих, що збудованi до 1 сiчня 1992 року, вiн складає до 50 мiкрорентгенiв на годину”.

Сховище на Гiрничому не огороджене. В’ячеслав Хлiвняк сказав, що для вiдновлення огорожi шукатимуть власника цiєї територiї.

Геофiзик Ганна Калашнiк брала участь в геологорозвiдувальнiй експедицiї в селищi Гiрниче у 2013 роцi. З її слiв, виявили п’ять родовищ урану. Територiю тодi огородили, радiоактивнi вiдходи вивезли. Розповiла, що для Кiровоградської областi iснує проблема радiоекологiчного стану, жителi регiону отримують понаднормовi дозовi навантаження. Вiдбувається це внаслiдок впливу радiонуклiдiв уранових i торiєвих рядiв:

”Понаднормовий вплив здiйснюється завдяки двом чинникам. Перший – на територiї нашої областi є велика кiлькiсть уранових родовищ, запаси урану складають 83% вiд загальних запасiв в Українi. Крiм того, на територiї нашої областi знаходяться урановидобувнi пiдприємства, усi iснуючi в країнi. Вони теж вносять певний вплив”.

За словами Ганни Калашнiк, при видобуваннi урану видiляється газ радон. Вiн негативно впливає на здоров’я людей:

”Всесвiтньою органiзацiєю охорони здоров’я були проведенi масштабнi дослiдження впливу радону i дочiрнiх продуктiв його розпаду на канцерогеннi ефекти i формування, наприклад, раку легень. Це, передусiм, рак легень, оскiльки значне дозове навантаження проходить внаслiдок опромiнення легень. Також це впливає на онкологiчне захворювання кровi”.

Вiдвали Iнгульсьої шахти за 600 метрiв вiд мiкрорайону Завадiвка

Вiдвали неогородженi, немає попереджувальних знакiв про небезпеку.

Вiталiй Галка вимiряв рiвень радiацiї. Дозиметр показав 740-750 мiкрорентгенiв на годину.

Iнженерка радiологiчної лабораторiї обласного лабораторного центру Iрина Телих отримала iншi показники радiацiйного фону:

”На вiдвалах показники – в межах вiд 46 до 132 мiкронетгенiв на годину. Це санiтарнозахисна зона шахти”.

Вiдвали небезпечнi та мають бути огородженi деревами – сказав керiвник аналiтично-дослiдного центру екологiчної громадської органiзацiї ”Флора” Володимир Бочаров-Туз. За його даними, показники радiацiї тут коливаються в межах вiд 164 до 230 мiкрорентгенiв на годину, на вiдвалах – близько 8 мiльйонiв тонн породи:

”Коли на вулицi спекотно, ця поверхня пiдсихає i стає легкою. Коли сильний вiтер, пiднiмається пил, який летить на мiкрорайон Завадiвка, на село Сонячне i далi на мiсто. Люди вдихають пил, вiн потрапляє в дихальнi шляхи i осiдає там. Крiм того, вiн потрапляє на продукти, разом з якими потрапляє в органiзм людини”.

У вiдповiдi Iнгульської шахти на iнформацiйний запит Суспiльного щодо огорожi вiдвалiв написали:

”Навколо промислового майданчика Iнгульської шахти встановленi попереджувальнi таблички з написом ”Ведення сiльгоспробiт та випас худоби заборонений”. Таблички оновлюються два рази на рiк з причин пошкодження або знищенням мiсцевими жителями. Оновити таблички запланували до 23 квiтня 2021 року. Також, згiдно договору з воєнiзованою охороною, наявний пересувний пост охорони, який систематично контролює межi промислового майданчика”.

Довiдка:

Директор обласного онкоцентру Iгор Макарук розповiв, що, серед iнших областей, Кiровоградська має найвищi показники захворюваностi на рак:

”Бiльшiсть спецiалiстiв схиляються до того, що це пов’язано з видобутком на територiї мiста урану i видiленням при цьому радону, який спричиняє перетворення доброякiсних утворень у злоякiснi”.

На Кiровоградщинi рiвень онкозахворюваностi суттєво перевищує середнiй український показник (ВIДЕО)
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований