14 серпня 2020, п’ятниця

Невідома Кіровоградщина: Ландшафтний заказник “Панські гори”

Заказник “Панські гори”, розташований у Новомиргородському районі між районним центром та селом Костянтинівка, за 1,5 км на південь від залізничної станції Новомиргороду в долині річки Велика Вись. Ділянка включає схил високого правого корінного берега річки та частину заплави, передає Златопіль.

Про походження назви Панських Гір існує легенда, буцімто на цьому місці стояв панський маєток, однак вона не має будь-якого археологічного підтвердження. Згідно з нею, у тутешнього пана смертельно захворіла дочка, яку згодом вилікував найнятий незадовго до того паном наймит. Швидкому одужанню дівчини сприяла вода з джерела поблизу річки, а також лікувальні грязі (ймовірно, з озера Лонго). Відтоді наймит став наближеною і довіреною особою для пана.

За деякими даними, до Жовтневого перевороту тут розташовувалася садиба з великим фруктовим садом та кам’яною огорожею. Власником маєтку нібито був пан І. Коцюба.

Територія заказника відрізняється розмаїттям рослинного покриву та екологічними умовами. На невеликих за площею стрімких схилах переважає степова рослинність: келерія гребінчаста, цмин пісковий, типчак, тимофіївка степова, пирій середній. Окрім злакових видів зустрічаються лучно-степові квітучі рослини, такі як конюшина гірська, пижмо звичайне, вероніки сиза та рання, гвоздика польова, волошка степова. Завдяки різнобарвності квітів цих рослин схили відрізняються своєю мальовничістю. На них виявлені також малопоширені в області види: азинеума сірувата, шипшина яблучна; ростуть залізняки колючий та бульбистий, дзвоники болонські, смовдь Любименка.

У заплаві переважають обводнені зарості очерету з кущами попелястої та тритичинкової верб. Лісостепова болотна рослинність представлена тут типовими видами: сідачем коноплевим, дягелем лікарським, гадючником в’язолистим, плакуном верболистим. Поблизу залізничного мосту, в прирусловій заплаві, виявлені алтея лікарська, м’яти польова та водяна, півники болотні.

В замкнутих міжгорбових зниженнях багато таких видів, як зіновать австрійська, нечуй-вітер отруйний. Серед інших лікарських рослин заказника — материнка, звіробій стрункий, буквиця лікарська, череда трироздільна. Поодиноко зростає рідкісна лікарська рослина — оман високий.

Порівняно з флористичною різноманітністю, фауна заказника досить бідна, в основному представлена птахами. У високих травах на березі річки мешкають бугайчик, курочка водяна, очеретянка велика. Трапляються також чаплі руді та сірі, лелека білий, лунь болотний. Дерева поблизу річки відвідують сороки, костогризи та щиглики.На горбах в чагарниках зустрічаються славка сіра, польовий та хатній горобці, коноплянка.

“Панські гори” дуже мальовнича і типова для регіону ділянка, яка зберігає чимало типових видів рослин і тварин. Вона є перспективною для обладнання екологічного маршруту.

Визначним місцем “Панських гір” є природне джерело, вода якого була досліджена Українським НДІ Медичної реабілітації та курортології. Використовуючи джерельну воду налагоджено виробництво мінеральної води “Новомиргородська”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Загадкова Кiровоградщина:  Загальнодержавний ландшафтний заказник “Монастирище” (ФОТО)

Джерело

Фото: mapio.net

Невідома Кіровоградщина: Ландшафтний заказник “Панські гори”
1 голос[ів]

elflora

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований