17 травня 2024, п’ятниця

Подвійний ювілей сімейного дуету “Лебедина вірність” із Кропивницького (ФОТО)

Місцем проведення творчого вечора «Літа на зиму повернули» подружжя Борис та Валентина Притули не випадково обрали міський літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка Карого. Адже з його науковими працівниками їх пов’язує творча дружба.

Наприкінці минулого тижня до цього музею завітали колишні студенти Кіровоградського педагогічного інституту, в якому працював викладачем і завідувачем кафедри кандидат педагогічних наук доцент Борис Васильович Притула і одночасно був художнім керівником студентської академічної  хорової капели, яка не раз виступала за кордоном. А ще він – заслужений діяч мистецтв України, відомий в Україні хормейстер, очільник і член журі  Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної творчості «Червона калина». Також автор і укладач  кількох  пісенних збірок, «заселених» покладеними ним на музику поезіями місцевих поетів: двох  Вікторів – Ганоцького та Погрібного, Валерія Гончаренка, Антоніни Корінь,  Олени Надутенко, Петра Мельника.

До свого 85-го дня народження він прийшов у розвої творчих сил та новими піснями разом із дружиною Валентиною, педагогом за фахом, співачкою від природи, яка  влітку відзначила свій 80- річний ювілей.

На зустріч із добре знаним у Кропивницькому сімейним музичним дуетом «Лебедина вірність» завітали колишні студенти Бориса Притули, колеги по перу – члени творчого об’єднання «Вітрила» журналісти, надійні друзі, та батькова гордість – син  Дмитро Притула – заслужений  артист України, доцент, головний диригент академічного ансамблю української музики .пісні і танцю «Чайка» Одеської обласної філармонії.

Директорка музею Лариса Хосяїнова познайомила гостей з розгорнутою тематичною виставкою документальних матеріалів ювіляра з  розповіддю про його життєпис.

Через терни йшов до свого музичного визнання ветеран педагогічної праці  Борис Притула.   

У своїх  спогадах розповів про відступ наших військ у червні сорок першого:

«Біля нашої хати зупинився танк і бійці, дізнавшись, що мій батько танкіст, показали мені внутрішню оснастку танку.  Звичайно, я її  не запа’мятав, мені здалося, що там тісно і страшно  від невідомої механіки.  А ще перед тим, як у село зайшли німці, поповзли чутки, що нехрещених дітей будуть розстрілювати. Наша сусідка, баба Варка,  схопила мене на руки і бігом до священика. У ванній було повно холодної води і він по черзі занурював нас у цю холодну купіль. Я спробував вивернутися з рук священика, але він промовив: «І не з такими справлявся». І шубовснув мене у ванну».

Протягом двох років прожив Боря в окупації з мамою у Шимково (Одеська область) у людей на квартирі, де дочекалися визволителів. Потому навчався у Завадівській восьмирічній школі, машинобудівельному технікумі, служив в армії, де й почав співати на концертах художньої самодіяльності, освоїв ази ливарного виробництва на  заводі «Хімик», але не полишав у думках мрію про майбутню професію музиканта.

Вищу спеціальну освіту Борис Притула здобув в Одеській державній  консерваторії. Далі –  аспірантура, захист дисертації, завідування кафедрою, видання друком понад 50 науково–педагогічних праць,  п’ятирічна діяльність на посаді художнього керівника Кіровоградської обласної філармонії.

Протягом тридцяти років без відриву від основного місця роботи – художній керівник відомого в місті хорового колективу «Барвінок» заводу імені Таратути. І це не все, бо на робітничій околиці міста – Завадівці, де мешкає й зараз, подружився свого часу з колективом бібліотеки-філії № 10 міської централізованої системи, у якій заснував жіночий  вокальний колектив «Берегиня». Тоді ж познайомився зі своєю майбутньою дружиною Валентиною, назвавши її «теплим сонечком» і вірним другом. Його обраниця, 1942 року народження,  не пам’ятає страхіть війни, але залишилися спогади, почуті від матері.

«Німці поселилися у нашому дворі. З хати нас вигнали і ми жили у маленькому флігелі. Мама ходила на окопи. А один раз прибирала в комендатурі. Вона кожного вечора щільно затуляла вікна, щоб не пробивалося світло. Ми сиділи на теплій печі, розстеляли на деко насіння і, граючись, лузали його. Коли пролітали німецькі літаки, то я прикладала пальчик до ротика і казала: «Тсс… Літра летить». Так я називала Гітлера».

Вже десять років поспіль подружжя Притули дарує людям пісню, яка, за почутим колись висловом народної артистки України Антоніни Червінської,  наділена цілющою силою  виліковувати душу.

Завершився цей вечір-спогад подарунками та квітами подружжю, щирими словами побажань здоров’я, перемоги та миру в Україні, циклом нових пісень ювіляра на воєнну тематику, та відомою піснею композитора Ігоря Шамо «Осіннє золото»,  у їхньому чудовому  виконанні.

                                                                    Анатолій  Саржевський,

                                                                            фото автора

Подвійний ювілей сімейного дуету “Лебедина вірність” із Кропивницького (ФОТО)
3 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований