02 травня 2024, четвер

Стародавня техніка гончарства у Кропивницькому

Микола Світайло – майстер гончарної справи, що вже близько 11 років створює унікальні вироби за стародавньою технологією. За цей час руками митця перероблено вже понад 10 тонн глини. Детальніше про роботу майстра читайте в матеріалі сайту Златопіль.

Пан Микола – власник гончарної майстерні, в якій знаходиться унікальна палітра кольорів, створена без краплі фарби. Секрет естетичного забарвлення полягає у використанні молока, як головного інструменту фарбування. Окрім того, за словами майстра, молоко насамперед добре закриває пори, аби посуд добре утримував рідину.

“Щоб рідина трималась усередині, пори потрібно закрити. Це методи наших предків”, – зауважує Микола Світайло.

Серед виробів у майстерні можна знайти макітри, глечики, чарки та багато інших прикладів декоративно-ужиткового мистецтва. Орієнтир йде на споживача. Найбільше попит мають кавові горнятка різноманітних форм, а також тарілки. Як зазначає майстер, люди почали повертатися до екологічного посуду, підкреслюючи його естетичність, та не кожний може дозволити собі купити ручну роботу.

 “Люди також звертаються, аби навчитися. Починають з середини процесу, тобто вже з підготовленої глини створюють бажану роботу. Діти приходять рідше, оскільки тут потрібне достатнє фізичне навантаження”, – ділиться чоловік.

Аби вийшло справжнє глиняне тісто, його потрібно спочатку добре вимішати та витіснити з нього все повітря. Вже потім його ставлять на гончарне коло й виготовляють форму будь-якого виробу. Після цього, за допомогою різного приладдя створюється особливий візерунок. Коли робота підсихає, її треба залощити, чим і допомагає молоко. 

“Після купання ми знову відправляємо виріб у піч. При запіканні, молоко закриває пори, тоді як колір – це завжди його другорядна функція. Насиченість кольору залежить від глини та тривалості самого запікання”.

Дизайном займається дружина. Вона тільки нещодавно приєдналась до процесу, але вже створює унікальні зразки. За допомогою різноманіття приладів створюються візерунки у формі квітів, пташок, тварин та просто графічних форм.

 “Коли ми їздили на фестиваль у Пирогово, нам говорили, що маємо не таке, як у всіх. Річ у тому, що ми самі вчимося та шукаємо свій стиль”.

Наразі Микола Світайло відвідує фестивалі як на Кіровоградщині, так і по всій Україні, демонструючи унікальність своїх виробів. Серед них м. Гайворон, Холодний Яр, с. Моринці. Разом з дружиною беруть участь у заходах міста, проводячи майстер-класи у благодійних акціях та сезонних виставках, як от у Дендропарку. Раніше їздили на Донеччину, звідки й брали усі матеріали для створення, в тому числі й глину.

Після початку повномасштабної війни біла глина стала частіше замінюватися червоною, яку значно легше добути. Особливої різниці немає, хіба що фарба краще “лягає” на білу.

Поділився майстер і своєю головною ціллю на найближчий час – до кінця відновити свою майстерню, аби в повну міру запустити виробництво та запрошувати охочих навчатися. Мріє майстер продемонструвати свої роботи та дати майстер-класи в Криму, де раніше ніколи не був.

Придбати будь-який виріб, або записатися до майстра на навчання можна за номером телефону, вказаним в описі на офіційній сторінці в Інстаграм. Краще дзвонити, як каже сам пан Микола, бо руки завжди в глині та процесі створення особливого зразка.

Аліна Сергійчук

Стародавня техніка гончарства у Кропивницькому
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований