25 квітня 2024, четвер

У Кропивницькому відкрили етнолабораторію та презентували унікальні старожитності (ФОТО)

Етнолабораторію “Баба Єлька” відкрили у Кропивницькому вчора, 2 квітня, передає кореспондент сайту Златопіль.

Назвали креативний простір на честь бабусі одної зі спів засновниць проєкту. Експонують в культурному центрі скрині й одяг, рушники, килими та посуд, робочий інвентар. Колекцію зокрема зібрали під час експедицій Кіровоградщиною. Загалом – близько 700 експонатів, не враховуючи старовинних світлин.

“Один із найцікавіших наших експонатів – це скриня, яку нам подарувала Ольга Крижанівська, яка родом із села Цибулеве. Це скриня її бабусі Мотрони Трихманенко 1893 року народження. Разом зі скринею Ольга Іванівна подарувала нам черевики, в яких виходила заміж її мама, це, здається, 50-ті роки”, – показує одну з восьми старовинних скринь голова ГО “Баба Єлька” Інна Тільнова і додає, що для учасників проєкту кожна річ неповторна і цінна, про кожен предмет можна розповідати годинами.

Координаторка етнолабораторії Світлана Листюк демонструє свій улюблений експонат. Це рушник так званого балканського типу:

“Тканий рушник, єдиний в нашій колекції. Ми таких в селах Кіровоградщини ще не не зустрічали. Його вишивала Параска Лазаренко 1904 року народження або хтось із її рідних. Точних відомостей немає, але зберігався він саме в цієї жінки”.

Із останньої експедиції привезли сорочку з цікавою історією, – продовжує Інна Тільнова:

“Це сорочка з села Іванівка Новоукраїнського району. Сорочка, яку бабуся привезла з собою, коли переселялася після вибуху атомної електростанції в Іванівку. Вона в цій сорочці дівувала. Бабуся 1937 року народження”.

Збирають активісти й старовинні пісні. Їх можна почути в самому креативному просторі.

“Нашій команді за два з половиною роки роботи дуже пощастило записати величезний багаж старовинних пісень. Якщо говорити про цифри, то це 580 окремих народних творів, а також величезна кількість пісень весільних, приспівок до танців і частівок”, – розповідає спів засновниця проєкту “Баба Єлька” Світлана Буланова.

У липні 2018 року проєкт “Баба Єлька” поїхав в свою першу експедицію – в село Розсохуватка Маловисківського району. Наразі активісти об’їхали вже 62 села Кіровоградщини і зупинятися не збираються.

“Ми поїхали збирати пісні, але в перший же день нас нагодували, ми вирішили, що хочемо видати книгу кулінарних рецептів. Нам подарували килим вибитий, ми подумали, що було б непогано створити музей із цих речей. І, звісно, найголовніше – це пісня, ми продовжуємо їх збирати”, – каже Інна Тільнова.

 

Презентували кропивничанам цього дня і листівки із зображенням птахів з рушників. Надалі окрім збірки давніх кулінарних рецептів, активісти планують створити гурток “Співи з Бабою Єлькою”.

 

Етнолабораторія працює за адресою: Кропивницький, вул. Дворцова, 12. На час карантину графіка роботи немає. Для безкоштовної екскурсії необхідно зв’язатися із засновниками етнолабораторії.

За посиланням – офіційна сторінка проєкту https://www.facebook.com/FolkExpedition

Лілія КОЧЕРГА

У Кропивницькому відкрили етнолабораторію та презентували унікальні старожитності (ФОТО)
4 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований