17 травня 2024, п’ятниця

У Кропивницькому звичайнi яйця перетворювали в обереги

Майстер-клас зi створення живописної мiнiатюри – писанки – вiдбувся в обласнiй науковiй бiблiотецi iменi Дмитра Чижевського, iнформує Златопiль.

Здавалося, нас не здивуєш розписом яєць – певно, усi українки напередоднi Великодня красять яйця. Проте ця традицiя давнiша за християнство. Крашенi та орнаментованi пташинi яйця – крашанки i писанки – утвердилися в обрядах багатьох народiв свiту за кiлька тисячолiть до виникнення цiєї релiгiї. В системi вiрувань вони пов’язувалися з яйцем як джерелом життя, народженням Всесвiту. У християнствi, за однiєю з апокрифiчних легенд, коли Iсус Христос воскрес, Марiя-Магдалина зайшла до хати i побачила, що яйця стали крашанками. Вона їх узяла, роздала апостолам, кожного тричi цiлувала, радiсно вигукуючи “Христос воскрес!”.

За народними вiруваннями, знаки, що наносяться на яйце, надають йому добродiйної сили, яка допоможе в бiдi та забезпечить родинний добробут. Науковцi зазначають, що писанка вважалась святою i чудотворною вже з моменту нанесення на неї орнаментiв.

Як писав науковець, вчений, дослiдник декоративного писанкового розпису Ераст Бiняшевський, “не випадково ужиткове мистецтво українського народу має визнання одного з найбагатших i найкращих у свiтi. Поруч з гаптуванням i ткацтвом, гончарством i рiзьбярством невичерпним джерелом орнаменталiстики та декоративного розпису є українськi веснянi писанки”.

За технiкою виконання писанки подiляються на крапанки – яйця, вкритi кольоровими плямами на тлi iншого кольору, мальованки – розмальованi пензлем, дряпанки – це коли на пофарбованiй одним тоном розписанi за допомогою воску рiзними декоративними орнаментами-символами.

Для майстер-класу взяли так званi повнi, заплiдненi яйця. За словами викладачки мистецького факультету ЦДПУ iменi Винниченка Лариси Гарбузенко, щоб розписанi яйця стали обереговими, треба брати саме такi.

“Коли ми розписуємо таке яйце, треба бути дуже обережними i концентруватися лише на ньому. Таким чином ми в нього вкладаємо бiльше енергiї, сили, позитиву. Коли ми покриваємо яйце воском, воно нiби герметично закривається. При довгому збереженнi бiлок висихає, а жовток кам’янiє, стає схожим на матовий бурштин. Впродовж зберiгання яйце потрiбно брати в руки, повертати iншою стороною, щоб жовток не приклеївся до однiєї сторони. Якщо писанка трiснула чи протухла, в народi вважають, що вона забрала з домiвки увесь негатив”, – розповiла викладачка.

Пiд час майстер-класу вiдвiдувачки бiблiотеки малювали на яйцi берегиню та включили у розпис елемент крапання для створення символу Всесвiту.

У Кропивницькому звичайнi яйця перетворювали в обереги
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований