17 травня 2024, п’ятниця

У водосховищi на Кiровоградщинi орендарi без дозволу спустили воду

У Софiївському водосховищi на Кiровоградщинi орендарi без дозволу спустили воду.

Про це повiдомляє Суспiльне, iнформує Златопiль.

Водосховище розташоване на рiчцi Сугоклiя у Компанiївськiй громадi.

Начальниця регiонального офiсу водних ресурсiв Катерина Гайдук розповiла чи позначилося обмiлiння на криницях людей.

Поряд з водосховищем розташоване село Голубiєвичi. Тут живуть 320 людей. На рiвень води у криницях та свердловинах спуск води у сховищi не вплинув, розповiв староста Сергiй Лаврусенко.

“У нас централiзоване водопостачання, двi свердловини по 100 з чимось метрiв. У лiтнiй перiод води там не вистачає, але тодi БАМ був набраний. Виходить, що вода не вiд БАМу поступає у цi свердловини”.

Мiсцевий житель Микола Дмитренко розповiв, що його криниця ранiше мала глибину 22 метри.

Як спуск води може вплинути на рибу

За пiдрахунками представника вiддiлу iхтiологiї Держагентства мелiорацiї та рибного господарства Андрiя Бiрюкова, на верхнiй частинi водосховища (бiля дамби) рiвень води впав на чотири метри.

“Вода з берегiв вiдiйшла майже на середину самого водосховища, що значно шкодить водосховищу. Держрибагентство може контролювати виключно загибель аборигенних видiв риб. На даному етапi ми їх загибелi не побачили. Оскiльки це є об’єктом аквакультури, то орендарi земель водного фонду самi зариблюють i використовують цей ставок для своїх iнтересiв”.

Згiдно з договорами земельнi дiлянки загальною площею понад 65 гектарiв пiд водосховищем у 2009 роцi передали в оренду пiдприємству “РибХозТорг-Кiровоград” для рибогосподарських потреб, розповiв голова громади Олександр Маслюков. Термiн оренди склав 25 рокiв. За словами Олександра Маслюкова, орендна плата сплачується постiйно — 25 тисяч гривень на рiк.

Зi слiв голови, про те, що у водосховищi спустили воду, дiзнався з соцмереж.

“Представники власника орендованої цiєї водойми повiдомили, що вони мають намiр спустити рiвень води, що у них офiцiйно оформленi всi дозволи вiд Держводагентства. Їхнi пояснення були — для того, щоб вiдремонтувати дамбу. Ми як орган влади маємо тiльки контролювати й доводити до вiдома жителiв, коли саме буде проводитися цей спуск. У нас поки не було офiцiйного повiдомлення”.

Орендарi повиннi були отримати дозвiл на спуск води вiд регiонального офiсу водних ресурсiв, пояснила його начальниця Катерина Гайдук.

“Цей скид води здiйснюється несанкцiоновано. Жодних дозвiльних документiв орендар чи користувач не отримував у регiональному офiсi водних ресурсiв. На сьогоднi уже скинули iз водосховища пiвтора мiльйона метрiв кубiчних води, i ми ще мiсяць тому звернулися до органiв, до повноважень яких належить контроль за дотриманням роботи водних об’єктiв, — до Компанiївської селищної ради й до державної екологiчної iнспекцiї”.

Начальник вiддiлу екоiнспекцiї Приднiпровського округу Сергiй Погребняк пояснив, що не можуть провести перевiрку наслiдкiв спуску води у водосховищi.

“Згiдно з постановою 303 Кабмiну вiд 13 березня 2022 року перевiрки будь-яких суб’єктiв господарювання забороненi. Але водночас дерева, чагарники засихають, оскiльки води не стає. Також порушується режим роботи iнших водних об’єктiв, якi розташованi нижче по рiчищу вiд цього водосховища”.

Штраф екоiнспекцiї пiдприємству за роботу без дозволу складає 136 гривень.

Як пояснюють спуск води орендарi водосховища

Воду спустили, щоб не було подальшого руйнування дамби, пояснив представник пiдприємства “РибХозТорг-Кiровоград” Олександр, який не назвав свого прiзвища.

“Це для упередження техногенної катастрофи. Ми робимо ремонт засувки, по-народному, крану дiаметром 800 мiлiметрiв i вагою десь близько чотири з половиною тонни. Цi послуги орiєнтовно становитимуть 150-200 тисяч гривень. А ремонт частини дамби — десь майже 200 тисяч гривень. Якщо не ремонтувати, то у весняний перiод, коли є опади й пiдводнi ґрунтовi води, це частково небезпечно”.

Олександр сказав, дозвiл у регiональному офiсi водних ресурсiв не взяли, бо не знали про це.

“Вони могли як органи державної влади повiдомити про те, що треба там брати дозвiл, проблема не у дозволi, проблема, як дозвiл цей видається. Було повiдомлено керiвнику Компанiївської громади, що планується скид води для проведення ремонтних робiт. Оскiльки це осiннiй перiод, флора i фауна перебувають у режимi спокою, немає там молодi риб, немає гнiздування. I до зими (термiн цементування бетону 21 день), тобто до морозiв це треба було зробити”.

Олександр каже, з приводу несанкцiонованого спуску води до пiдприємства з претензiями нiхто не звертався.

У водосховищi на Кiровоградщинi орендарi без дозволу спустили воду
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований