28 березня 2024, четвер

Військовослужбовці з Кропивницького підкорили дві найвищі вершини України (ФОТО)

Військовослужбовці з Кропивницького, в межах пси-туру, з 11 по 15 липня, здійснили сходження Чорногорським хребтом, здолавши 25 кілометрів та підкоривши дві найбільші вершини України. Організаторами сходження вже вкотре стали психологи волонтерсько- ветеранського центру СМАйЛ.

Про особливості саме цього сходження сайту Златопіль розповів його організатор, співзасновник волонтерсько-ветеранського центру СМАйЛ, кризовий психолог Андрій Фоменко.

Цього разу, у зв’язку з особливостями маршруту, в мандрівці взяли участь 8 осіб. Група традиційно складалася з учасників бойових, ветеранів, діючих військових та  членів їхніх родин.

– Яка мета таких турів для військовослужбовців та членів їх родин?

“Мета пси-туру – розкрити додаткові ресурси ветеранів, військовослужбовців та членів їх родин на шляху відновлення психіки, що отримала відбиток війни. Крім того, наш вихід мав легенду, яка наповнювала сенсом маршрут. Ми хотіли принести вітання Говерлі від Петросу, й зробили це! А раз є легенда, були й ритуали, які буквально формувались по ходу руху групи. Все це – елементи творчості, що дозволяють розбудити глибинні адаптаційні можливості людської психіки. Додам лише те, що результатом творчості стало створення капища духам гори, що тепер стоїть на схилах Говерли”, – розповів Андрій Фоменко.

Слід зазначити, що такий метод психологічної корекції військових та членів їхніх родин є досить ефективним, оскільки показав себе у динаміці. Адже для психологів СМАйЛ, це четвертий пси-тур: групи поступово міняються за складом, тому наявність як постійних учасників, так  і новеньких, говорить про ефективність такої адаптаційної програми.

-Як працює такий вид психологічної адаптації військових?

“Пси-тури – це не просто похід, програма для групи складається з своєрідних етапів:  знайомство групи, злагодження взаємодії, актуалізація ресурсів адаптаційного середовища, опрацювання психологічних реактивних станів учасників за допомогою їх творчих ресурсів”, – сказав Фоменко.

На теперішній час, пси-турами СМАйЛу обхоплено 52 особи.

Цим літом було вже два тури: рафтінг на Південному Бузі і сходження Карпатах, а взимку вихід в гори здійснили на висоту 1400 м. (полонина Голочеська).

-Яким було це сходження?

“Під час підйому на Петрос, група встигла зблизитись, й учасники вже могли вільно обговорювати власні мотиви, що привели їх у гори. На вершині учасники в ігровій формі попрацювали над своїми бажаннями й звичайно ділилися враженнями.  На вечір першого дня, не дивлячись на холодну погоду й фізичну втому, група ділилась враженнями дня, що минав, будували плани на наступні дні. Першоходи – новенькі в горах, зрозуміли, що можуть на рівні з усіма брати участь в плануванні життя табору. Кожен сам знаходив собі заняття доснаги. На ранок першоходів відзначили посвятою в гірняки, одягаючи вінець з гірських рослин і квітів. Слова посвяти не розголошуються, але то було достатньо цікаве дійство. Після цього вирішили, що вінець понесемо в дар Говерлі від брата Петроса. День другий – перехід до наступного місця ночівлі під Говерлою. Чи треба говорити, що естетичний чинник Карпат був лейтмотивом усіх розмов. А головне, учасники вражали турботою один про одного. Майже сторонні люди, за добу надзвичайно зблизились і демонстрували виключну співвідповідальність. За цей день група пройшла сім кілометрів і зупинилась на висоті 1700 м, аби зранку піднятись на Говерлу. Подарунок від Петроса передали і під рясним дощем почали спуск до бази Заросляк. Потоки води з гори  і гроза стали черговою перевіркою для групи, але стихія не змогла вплинути на настрій групи. Промоклі, але в настрої переможців спустились в низину, де вже чекав транспорт для від’їзду додому. Найкращим відгуком є те, що всі учасники зійшлись на тому, що подібне треба повторити. “, -розповідає Андрій Фоменко.

Слід зазначити, що СМАйЛівці досі не мають підтримки своїх ініціатив з боку обласних програм, натомість мають підтримку голови Кіровоградської обласної ради Олександра Чорноіваненка, який вже не вперше підтримує такі тури для військових.

– А чи існують якісь державні програми для адаптації військових, які побували у зоні бойових дій?

“Ніякої державної програми соціально-психологічної адаптації ветеранів не існує. Думаю, її не варто скоро очікувати, адже це система, яка має включати безліч напрямків роботи, в тому числі проекти типу нашого. Тепер це тримається на ініціативі небайдужих, а підтримується відповідальними людьми від влади або бізнесу. Нашому проекту пощастило з патрнером, бо Олександр Анатолійович повірив в нього й нас, вже майже рік ми маємо його підтримку”, зазначив Андрій Фоменко.

За словами психолога центру СМАйЛ, вони і в місті продовжують працювати з індивідуальними запитами військових.

“Нам треба організувати усі засоби психологічної адаптації до того часу, коли з війни повернеться більшість бійців. Якщо цього не зробити, ми не зможемо надавати потрібну підтримку бійцям та членам їх родин”, – сказав Андрій Фоменко.

З початку цього року психологами центру СМАйЛ опрацьовано 287 запитів від військових, з яких 26 – пси-турами проекту. 

Військовослужбовці з Кропивницького підкорили дві найвищі вершини України (ФОТО)
1 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований