16 вересня 2024, понеділок

Як жити, коли дитина вилетіла з гнізда: поради кропивницької психологині

Розпочався навчальний рік, і, не лише школярі, а й студенти, роз’їхалися по навчальним закладам. Для першокурсників – це початок нового, яскравого та цікавого студентського життя, а для батьків нелегкий етап сепарації, коли треба вчитися жити по-іншому.

Як найменш травматично здолати цей період, кореспондентка сайту Златопіль поговорила із психологинею, засновницю та директоркою ПМ “Інсайт”,  ведучою Телеграм-каналу “Інга про підлітків” Інгою Кузнєцовою.

Чому цей етап для батьків такий травматичний?

Період, коли дитина дорослішає і йде з батьківського гнізда, вважається дуже складним, серед типових кризових періодів у житті люди й родини.

Кожен етап відділення дитини від мами й тата сприймається, як певний розрив з точки зору гормональної системи. Це нестача окситоцину: ви дитину бачили щодня, годували, піклувалася, чекали зі школи. Турбота й піклування давали відчуття щастя.

А тепер дитина далеко, вже не треба це робити і той окситоцин, що вироблявся, починає пригнічуватися. У кого окситоцинова турбота складала формулу щастя, тим найбільш важко і ця адаптація минає не швидко.

То що ж, змиритися з тим, що ці страждання надовго?

З точки зору людських стосунків, це порожнеча і її треба пережити, дати собі час побути в сумі та в спогадах про часи, коли дитина була поруч. Але з іншого боку встановлюється інший зв’язок: ми домовляємося з дорослим сином чи донькою, коли будемо розмовляти по телефону чи писати повідомлення. І за цей новий зв’язок відповідають батьки. Він не гірший, він просто інший і дуже цікавий: спостерігати як дитина вирішує сама проблеми, дорослішає, заводить нових друзів, вчиться. З іншого боку слід і батькам наповнювати своє життя. В людини багато періодів в житті і вони не обмежуються лише вихованням дитини, з цього етапу починається інша самореалізація. Але як би не було, слід приймати як є: зараз погано, почуття суму, втрати, яке треба пережити.

Як налагодити грамотну комунікацію з дитиною?

Коли діти переїжджають, то теж мають потребу в спілкуванні. Але батьки мають допомогти вибудувати певні ритуали: наприклад «в суботу ввечері буде день батьків і ми зідзвонюємося», а є родини, коли треба зідзвонюватися чи списуватися щодня. Найчастіший формат «Добрий ранок – добраніч», адже зараз інші способи пересвідчитися, чи з дитиною все гаразд і достатньо буває повідомлень.

Якщо діти вступають за кордон, то зустрічі взагалі рідкість і тоді ще важчою є розлука

Так само через відеозв`язок і всі месенджери слід тримати один одного в курсі, з приводу життєвих подій. Іноді люди живуть разом, а співучасті немає, а іноді живуть далеко, але є повне залучення в життя. Важливо відкриватися, брати участь у житті, просити поради, надсилати фото, відео, записи. «Покажи де гуляєш, запиши кружечок чи відео».

Іноді батьків пов’язує один з одним піклування про дитину, а коли вона покидає дім, між подружжям втрачається зв’язок. Як відновити стосунки?

Виховання нащадка слід розглядати як проєкт – «виростити дитину». Ось він закінчився і слід вибудовувати новий. Зміцнити відносини між собою, зробити ремонт, почати будувати будинок, розпочати бізнес, взяти домашню тварину. Робити все, що поєднає пару. Для батьків це перебудова особистих сенсів: для кого і для чого жити.

Тут кожен вирішує по-своєму. І окситоцинові зв’язки вибудовуються по-іншому, коли з’являється про кого турбуватися, наприклад про себе. А можливо щастя не в турботі, а в цікавому проводженні вільного часу. Іноді переключення відбувається на інший об’єкт турботи, а іноді на інше джерело отримання радості.

Чого не слід робити батькам по відношенню до дорослої дитини?

Ні в якому випадку не можна впадати в стан ображеної дитини. Потрібно зрозуміти, що ми дорослі, які можемо впливати й будувати стосунки з нашими дітьми. Діти в новому житті переживають новий досвід, нові емоції, вони збуджені, веселяться й іноді ніби відірвані від батьків. А ми розуміємо наскільки важливе коріння, цей зв’язок між батьками й дітьми, і, як більш досвідчені і мудрі, ми його вибудовуємо та зберігаємо і для дитини, і для себе.

Якщо ви цікавитеся психологією та хочете правильно виховувати свою дитину, в цьому вам допоможе

ТГ-канал Інги Кузнєцової, де можна знайти багато допоміжного, цікавого та необхідного для небайдужих батьків.

Спілкувалася Олена Шендеровська

Як жити, коли дитина вилетіла з гнізда: поради кропивницької психологині
1 голос[ів]

Магазин товарів для активного відпочинку ProTrack

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований