24 квітня 2024, середа

Юлія Стась: “Хочу дожити до того часу, коли засяє в літературі зоря мого учня”

Вже п’ять років у Первозванівській  ЗШ І-ІІІ ступенів (зараз комунальний заклад “Первозванівське НВО”) на Кіровоградщині працює літературний гурток під керівництвом  вчителя української мови та літератури Юлії Стась:

Правду кажуть, що не варто ганятися за щастям, тому що воно – в нас самих – Бажаєте у цьому переконатися?  Тоді приходьте на заняття гуртка. За час його існування відбувалися зміни в назві, однак  своє завдання  він виконує сповна. На заняттях мої вихованці поглиблюють знання з української літератури, набувають навичок образно та послідовно викладати думки на письмі, намагаються вкладати у кожен рядок, кожне слово частку тебе, вчаться міркувати, аналізувати ними ж написане та прислухатися до гуртківців. Одним словом, прагнуть творити. Зі свого боку намагаюся прищепити їм літературні смаки, виховувати почуття патріотизму, любові до рідного слова, формувати бажання творити.

Кажуть подеколи, що кожен урок повинен бути для учнів святом. Але це, мабуть, нереально. Шкільне життя? як і людське життя взагалі, не може складатись із суцільних свят. А ось запитайте членів літературного гуртка про заняття в ньому – і почуєте розповіді про те, якими вони є цікавими і пізнавальними. Такими вони запам’яталися мені під час знайомства кілька років тому з Анею Мартиновою, Катею Передерій, вже колишніми випускницями школи   Іриною Рибак, та двома Валеріями – Сухий і  Скоморохою,  тодішньою старостою гуртка  Дар’єю Єгоровою. Зараз вона навчається в одинадцятому класі, а днями стала призером районної олімпіади з англійської мови.

Як і раніш щомісяця вихованці літературного гуртка оформлюють  газету “Шкільна планета” з розповідями про  життя закладу освіти, а в постійній рубриці видання  з назвою “Учнівська творчість”, можна знайти  перші проби пера кожного охочого до творчого процесу.

Юні таланти підтримує і радіє їхнім успіхам  талановитий організатор освітнього процесу Оксана Крутова, вчитель математики за фахом, людина, яка годинами  може розповідати про успіхи педагогів та школярів на різних рівнях.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Часом читаю  твори моїх вихованців,  добровільних моїх помічників, аж дивлюся – є живе слово дитяче точне, думка свіжа! Одне – єдине слово, але все одно за нього похвалити потрібно, – радіє Юлія Стась. –  Навчаю  не дбати лише про враження, яке повинен справити на читача їхній твір, бо  тоді замикатимуться в собі і думатимуть лише про себе. А потрібно міркувати про явища, які хочуть зобразити, про людей, зв’язаних із цими явищами. Ви згодні зі мною?

Звісно, погоджуюся із співрозмовницею, бо  ж з власного досвіду знаю, що початок літературної праці завжди складний і тяжкий, викликає багато сумнівів. І як добре, коли поруч виявиться досвідчена людина, фахівець своєї справи, яка підтримає, допоможе порадою. Такою для вихованців шкільного є залюблена в  літературу  Юлія Миколаївна. А ще вони  беруть  активну участь у проведенні загальношкільних заходів, тижнів безпеки життєдіяльності, буклети, стіннівки:  “Краса життя”, “Найбільше багатство ‒ здоров’я”, “Вогонь: життєдайний і небезпечний”. Видали друком кілька поетичних збірок, одна з яких має назву “Рідна Україна й омріяна Європа”. Остання добірка проб пера, підготовлена ними восени цього року, має назву “У полі зору ‒ осінь”, а трохи раніш до ювілею Василя Олександровича  Сухомлинського діти  підготували збірку власних казок “Заглядає в шибку казка”.

  –   Мабуть, є серед членів гуртка, на Вашу думку, і майбутні літературні таланти, які не один  зошит звіршували та списали прозовими творами? – цікавлюся у співрозмовниці.

Аякже! Вихованці гуртка є учасниками та переможцями різноманітних конкурсів. Зокрема,  учениця 11 класу Дар’я Британ  цьогоріч  брала участь у Всеукраїнському конкурсі авторських віршів “Золоте перо ‒  2018”, який організовував Всеукраїнський благодійний фонд “Діти – наше майбутнє”. А минулого року вона зайняла ІІІ місце в обласному конкурсі “Молодь Кіровоградщини готова долати надзвичайні ситуації” з поезією “Ода пожежному”. Крім того, Дар’я ‒ слухачка секції “Літературна творчість” Кіровоградської Малої академії наук учнівської молоді. Юна літераторка підготувала збірку творчих робіт (поезія і проза) “Погляд зі сторони”, яку представляла на обласному конкурсі-захисті дослідницьких робіт. Продовжує працювати у даній секції, готуючи добірку прозових творів.

Прізвище дівчинки на заглавному фото мені здалося знайомим. Ще б пак! Адже зовсім недавно як голова журі конкурсу  обласного етапу Всеукраїнського конкурсу для дітей та юнацтва “Літературний Всесвіт” читав її казку “Космічні фантазії”. За його результатами Дар’я стала переможцем і  нагороджена Дипломом комунального закладу “Кіровоградський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді”, а її художній твір у числі 17 кращих  з надісланих  на адресу оргкомітету  направлений для участі у Всеукраїнському конкурсі для дітей та юнацтва “Літературний Всесвіт”.

Отже, тримаймо кулачки за нашу талановиту юну літераторку!

Анатолій САРЖЕВСЬКИЙ

                                                       Фото автора та з архіву літературного гуртка

Юлія Стась: “Хочу дожити до того часу, коли засяє в літературі зоря мого учня”
2 голос[ів]

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований