19 квітня 2024, п’ятниця

Кіровоград: Вишиване диво «кримської полтавки» (Фото)

У Кіровоградському обласному художньому музеї відкрито виставку заслуженого майстра народної творчості України, Героя України Віри Роїк (1911-2010) «Вишиване диво «кримської полтавки»» до Дня Незалежності України, яка відбулась за ініціативи сина майстрині Вадима Михайловича Роїка.
Кримською полтавкою називала себе майстриня тому, що народилась вона у місті Лубни, Полтавської області, але 60 років прожила у Криму. Вишивати почала ще з дитинства. Її роботи вирізнялись серед звичайних вишивок, тому що їм характерне компонування традиційної та авторської техніки.
На виставці представлені роботи виготовлені і хрестиком, і полтавською гладдю, і рушниковими швами, й мережками. Зустрічаються рушники на весілля, з побажаннями, сюжетні роботи на кримську тематику. Цікавим є те, що Віра Сергіївна завжди вишивала, як правша, але після війни вона мала складності з правою рукою, тоді вона перевчилась вишивати і з часом почала робити це лівою, аби тільки продовжити свою творчу діяльність. Люди, які розуміються на вишивках, в роботах Віри Роїк зможуть розпізнати такі техніки вишивки, як «хрестик», «затяганка», «троянка», «ляхівка», «занизування», «гречка», «стовпчик».
 
Роботи Віри Роїк є дуже актуальними зараз, адже вони виражають красу українського рукоділля, старання, адже вишивка це завжди не лише тяжка та клопітка робота, а й щось сакральне. Часто жінки вишиваючи вкладали у свої творіння найкращі помисли, кодували їх певний результат, тому собою вишивки являють потужний енергетичний та ідейний згусток. Можливо саме завдяки насназі та силі свого заняття Віра Роїк прожила аж 100 років! 
До речі, особливо зацікавлюють роботи пов’язані з Кримом, з яких видно, що виконані вони з особливою любов’ю майстрині. 
Віра Сергіївна Роїк – Герой України (2006) та Почесний громадянин Сімферополя. Має звання Герой України з врученням ордена Держави — за визначний особистий внесок у розвиток культури України, утвердження традицій національного декоративно-прикладного мистецтва, багаторічну самовіддану творчу та педагогічну діяльність та Орден княгині Ольги III ст.— за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки.У 2006 навіть було засновано премію в галузі народного мистецтва імені Віри Роїк.
Відвідувачам запропоновані найкращі вишивки майстрині та її учнів. Це є подорожуючою виставкою, але кіровоградці мають змогу переглянути її ще декілька днів.
Кіровоград: Вишиване диво «кримської полтавки» (Фото)
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований