03 травня 2024, п’ятниця

Річниця деокупації: як захисники з Кіровоградщини звільняли жителів Херсонщини

Несподіваному, але дуже очікуваному звільненню правобережної Херсонщини рік тому радів мабуть кожен свідомий українець. Здається, це було нещодавно, але вже минув цілий рік. Кореспондентка сайту Златопіль, завітала на Херсонщину та поспілкувалася з безпосередніми учасниками тих подій.

В минулорічних боях на цих теренах приймав участь і батальйон, створений у Кропивницькому. Ми поспілкувались з одним з воїнів, з позивним  “Володимирович”.

“Операцiя була блискуче спланованою, чiтко визначенi ролi в кожного пiдроздiла. Ми були пiдготовленi. Спочатку вiдпрацювали хлопцi з ГУРа, вони виявили всi опорнi пункти, всi склади, боєкомплекти, все важливе для вiйськової логiстики. Операцiя готувалася тривалий час, хлопцi з Кропивницького також брали участь в підготовці. А потiм своє слово сказали «Боги війни» — артилерiя, починаючи з «дальнобоїв» i «хаймарсів» та авiацiя. Ми почали наступати під час великих злив, було важко i технiцi й людям, особливо вночi у лiсосмугах. Але усі витримали. Росiянцi залишили укрiпленi позицiї i ми просувалися вперед. І за тиждень ми вже вийшли до Днiпра”, – згадує воїн.

Почалося все в кінці літа 2022-го. Мотивації йти вперед вистачало, але найголовніше — наші бійці знали, що по той бік на них чекають люди…

В Хрещенiвський старостинський округ входять три села: Петрiвка, Хрещенiвка i Шевченкiвка. В такому ж порядку вони розташованi вiд Дніпропетровської областi так їх і звільняли.

“Ми півроку прожили в окупації, а потім дочекалися звільнення. Всі три дні, поки біля нас йшли бої, ми в пiдвалi сидiли, бо страшно було – ЗСУ наступали, а вороги не хотiли поступатися. Коло нашої хати стояв танк, то коли він стріляв — було гучно i дуже лячно! 1 вересня 2022 року наші зайшли в село і ми були такі щасливі, що дочекалися! Хлопці йдуть, ми плачемо, обiймаємо, а вони з мiшками заморенi, замученi, три днi билися за таке маленьке село, де до війни жило 52 людини… Захисники попросили нас виїхати, сказали буде дуже гаряче. Ми схопили документи й речi, все що позалишалося їм повiддавали, казали щоб у нас жили, а самі поїхали. З 1 вересня по 2 жовтня вони не могли просунутися далi. Ми повернулися 5-6 жовтня i зустріли командира, який нам говорив виїхати і вiн розповiдав, як їм було складно цей місяць, що й відступати доводилося… Та й самі побачили, який тут жах відбувався… Ми як виїжджали село було цiлiшим. Повернулися – немає даху, розбомбили пiвбудинку, машина згоріла. Перед війною тільки ремонти поробили…”, згадує жителька Петрівки Наталія.

Зараз родина повернулася і живе у літній кухні, жінка радіє що всі живі, а ще у селі відновили електропостачання і є скважина.

Петрівка зруйнована на 80%. Зовсім вціліла одна хата, там, кажуть місцеві, жили колаборанти, які все здавали ворогу. Їх окупанти забрали з собою, коли відступали…

Поки в Петрівці точилися запеклі бої, сусідня Хрещенівка, яка розташована зовсім близько, жила очікуванням.

“Ми тоді в підвалах сидiли, що вдень, що вночi. Сусiдню Петрiвку наші вiйськовi брали три рази, а коли вдалося взяти, то вони мiсяць там були, не могли до нас дiстатися. Ми чули наших рiдненьких захисникiв поруч, знали що вони звiльнять нас, але нiяк – так тяжко цей мiсяць тягнувся, не передати словами, але хлопчикам сильно вiд ворога дiставалося, обстрiлювали їх бiдних дуже…”, – розповiдає жителька села Хрещенiвка Людмила.

Що пережили тоді ці люди нам, сидячи в тиловому місті, неможливо уявити.

“В кiнцi серпня ЗСУ зайшли в Петрiвку i звiльнили її вiд оркiв росіян, які відступили в Хрещенівку. Місяць в нас була “сіра зона”, а 1 жовтня наші військові почали наступ. 2 жовтня зайшли в Хрещенiвку й зачистили її, 3 жовтня зайшли в Шевченкiвку. Шевченiвка добу не виходила на зв’язок i лише зранку люди почали дзвонити i говорити, що орки повтiкали. Першими накивали п’ятами ДНРiвцi. Наші емоції були просто неймовірні! В мене в Шевченiвцi жив брат дружини, у нього бабуся iнвалiд i мама, яких не було на кого залишити, то вiн з ними був до кiнця.

Так він мені говорив, що коли нашi затихали, у нього починалася депресiя, а як тiльки ЗСУ стрiляли – це словами не передати – у дворi все вибухає, а душа радiє. Нехай стрiляють, аби не замовкали!

Я йому все лiто й початок осенi говорив, що нашi прийдуть i звiльнять, всiляко його пiдтримував, а вже на осiнь і у мене почалися сумнiви, бо тут орки нагнiтали, проводили референдуми. Ми боялися, щоб не почали видавати зброю проти наших… Коли наші зайшли у село – це було щось фантастичне! Навіть Петрівка майже знищена, але люди дуже хочуть повернутися, роблять документи, вони дуже патрiотично налаштованi”, – розповідає староста Хрещенівського старостинського округу сіл Петрівка, Хрещенівка, Шевченківка Віктор Копиток.

Рік минув, але люди згадують ці дні, нібито це було вчора і пам’ятають з вдячністю своїх визволителів. Зараз у жителів цих сіл на Херсонщині свято без свята, адже поки не до цього.

Щоб разом пригадати ті події та вклонитися кропивницьким воїнам-визволителям, приїхала Марія Чорна, очільниця однойменної  ГО Громадські ініціативи.

Від початку великої війни вона регулярно опікувалася кропивницьким батальйоном, а після деокупації сіл, стала допомагати й місцевій громаді.

“Ми приїздили до цих людей від початку деокупації регулярно, адже я пообіцяла нашим кропивницьким військовим не залишати херсонців. Тому в дні річниці визволення цих територій ми, окрiм допомоги, яку систематично сюди возимо, ще й разом посадили дерева та кущі, якi символiзуют мир, благоустрiй та початок нового життя. Також ми відвідали стелу у місцевому парку, де з часом з’являться імена всіх, хто віддав свої життя за свободу цих людей…”, – каже Марія Чорна.

Вітання з річницею звільнення цим незламним людям від нашої Кіровоградщини. Але головне, щоб вони, як і кожен з нас не забували, якою ціною нам дається кожен сантиметр відвойованої в окупантів української землі… Слава нашим військовим і хай всі святі бережуть захисників кропивницького батальйону, який звільняв Херсонщину, а зараз веде страшні бої на східному напрямку…

Річниця деокупації: як захисники з Кіровоградщини звільняли жителів Херсонщини
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований