29 березня 2024, п’ятниця

Вибори на Кіровоградщині: Наша спроба номер вісім

26 жовтня Україна увосьме обиратиме депутатів Верховної Ради. Вдруге – на позачергових виборах. З огляду на ситуацію в країні їхні результати справді можуть мати доленосні наслідки. Причому як у прогресивному сенсі, так і регресивному. Адже якщо на зміну обранцям 7-го скликання, яке сміливо можна зазвати Верховною ЗРадою, прийде аналогічний за якістю чи просто підмарафечений склад із тими самими цінностями в головах і душах нардепів, – на Україні можна буде поставити хрест як на національному проекті на тривалий час.

Однак мета цієї публікації – не робити глобальні прогнози чи залякувати, а подати читачам зведену інформацію про здобувачів мандатів на мажоритарних теренах Кіровоградщини і тих, хто від неї балотуватиметься за списками партій. 
Нагадаємо, принципи і механізм обрання нового парламенту порівняно із попередніми виборами не змінилися. Новий закон про вибори до ВР нинішні нардепи прийняти не спромоглися. Хоча чого очікувати від тих, хто голосував про диктаторські закони Януковича?   

«Цифровики»  

Як не дивно, не зважаючи на відсутність законодавчої норми про відкриті списки, цього разу, на відміну від попередніх пропорційних спроб, чимало партій їх відкрили. Але не всі, і не повністю. Проте нинішні оприлюднені перші двадцятки і навіть сотні – вже прогрес, порівняно із тодішніми п’ятірками та десятками.  

Отож, хто у пропорційних списках найбільш відомих партій презентує Кіровоградщину? 
Кіровоградцям Компартія у списку із 205 претендентів надала 4 місця. Як і годиться для очільника комуністів області, Вікторія  Дем’янчук посідає почесне 22-е місце. А її місцеві соратники таким чином: на 53-ій позиції – знам’янчанин і пенсіонер Олег Смик, на 102-ій – ще один пенсіонер зі Світловодська Володимир Пашагор’єв. Колишньому чиновнику Кіровоградської міськради і нинішньому директору ПП «Кіровоград Авто Тур» (донедавна володіло кількома маршрутами в Кіровограді) Володимиру Горбатенку дісталася скромна 159-та позиція.      
У списку Блоку лівих сил область представлятимуть викладач Андрій Дробін, підприємець Сергій Короб, студент КДПУ Віталій Слюсаренко та координатор «Кредитного Майдану» Лариса Соколовська. Щоправда, як кажуть місцеві представники блоку, позиції цих претендентів у списку майбутніх кандидатів від БЛСУ ще не визначені. 
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» до свого виборчого списку вона включила голову обласної організації Ігоря Степуру під №48, голову Долинської РДА Олександра Ромащенка (№78) та учасника АТО із Компаніївки Андрія Семенова (104). За номером 130 до нього подали голову Кіровоградської міської організації Сергія Запорожана, але він минулого вівторка публічно оголосив про вихід із партії. Тому список, напевно, піддадуть коригуванню. Юрій Майборода зі Знам’янки отримав 156-ту позицію, новомиргородка Наталія Святокум – 198-ту.
Блок Петра Порошенка включив до свого списку аж одного представника від області — керівника обласного «УДАРу» (ця партія йде на вибори разом з партією Президента) Анатолія Ревенка. Його місце – 127-ме. Решта місцевих претендентів на мандат від БПП обиратимуться в одномандатних округах. Цікаво, чому в списку президента не дісталося місць затятим опонентам Ларіна Онулам і їхнім найближчим соратникам?…   
«Батьківщина» до виборчого списку внесла цілих 7 представників Кіровоградщини. Найвище місце, 45-те, дісталося голові облради Олександру Чорноіваненку. За ним — екс-голова обласної організації ВО Валерій Кальченко (51), Роман Колісніченко (77), Олена Армаш (93), Ольга Гранатова (128), Любов Житня (152) та Світлана Манжул (220). 
Тут дивує місце депутата облради не одного скликання від «Батьківщини» Ольги Гранатової. Адже її результат на попередніх виборах до ВР у 100-му ОВО був дуже пристойним: ІІ місце із 26 281 голосом (І виборов Станіслав Березкін із 29 772 голосами).
А у списку «Народного фронту» фігурують троє кіровоградців. Найвище місце в ньому дісталося керівнику обласного штабу НФ Олександру Горбунову — 41-е. Павло Сорока та Олександр Цертій — на більш віддалених від перших десятків позиціях. Щоправда, місця двох останніх поки ще не озвучили.
У списку ж партії «Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)» (складається зі 147 позицій) не знайшлося жодного місця для представників нашого регіону.  
Список партії «Відродження» поповнили четверо жителів Кіровоградщини. Це Володимир Іванов (№45), Таміла Авєкіна (58), Світлана Фоменко (65) та Олександр Фоменко (80). Перші двоє працюють на підприємствах «Укрзалізниці». Двоє Фоменків – головбух не вказаного підприємства та інженер ОКВП «Дніпро-Кіровоград» відповідно. 
Також відомо, що партія «Сила Людей» під номером 26 внесла до списку кіровоградця Віталія Коваля.
Дізнатися імена висуванців, які представлять Кіровоградщину у партійних списках «Радикальної партії Ляшка», «Сильної України» та ще кількох більш-менш відомих поки що не вдалося. Принаймні з-поміж доступних напівоприлюднених їхніх списків таку інформацію почерпнути зараз не можливо.   
А Партія розвитку України в неділю зіпсувала ще одну інтригу виборів – відмовилася від участі в них. Інтрига в тому, нагадаємо, що чимало горезвісних її керівників – Сергій Ларін, Олександр Шаталов тощо — добре відомі жителям Кіровоградщини. Хоча, як зазначається в повідомленні ПРУ, її члени можуть брати участь у позачергових виборах «прийнятним для них способом за умови призупинення членства в партії на період виборчої кампанії». Відтак до болю знайомі кіровоградцям прізвища можуть ще десь вигулькнути. Наприклад, у “Опозиційному блоці”, де Сергієві Ларіну удалося зайняти символічну шосту позицію, обігнавши Нестора Шуфрича.

«Мажори»

Списки – списками, але найбільш бурхливо події традиційно розгортаються навколо виборів в одномандатних (в просторіччі – мажоритарних) округах. Подаємо інформацію про претендентів незалежно від того, зареєстровані вони офіційно чи ні.
ОВО №99 (м. Кіровоград). Наміри балотуватися тут озвучили: головлікар обласного онкодиспансера Костянтин Яриніч (Блок Петра Порошенка), депутат Кіровоградської міськради Павло Топчій («Батьківщина»), активісти Майдану Микола Гречуха (партія «Сила Людей») та Тетяна Бородіна (Радикальна партія Ляшка), голова благодійного фонду «Наша родина» Олена Шевченко («Народний фронт»). 

Цілком очевидно, що цей перелік доповнить координатор Євромайдану Сергій Михальонок, який заявляв про самовисування. Також очікується, що складе їм компанію і нині діючий від цього округу Андрій Табалов.
Від «Блоку лівих сил» на мандат тут претендуватиме колишній депутат місцевої облради, аспірант Кіровоградського педуніверситету Олександр Гавриленко.   
Додамо, що станом на вечір 21 вересня жоден із претендентів на статус кандидата в нардепи офіційної реєстрації не отримав. 
З огляду на деякі прізвища і політичні сили, що стоять за ними, 99-й має всі шанси знову стати найгарячішим в області, як це було у 2012-му і раніше. 
ОВО №100 (центр — м. Бобринець, частина Кіровограда, Бобринецький, Компаніївський, Кіровоградський, Новоукраїнський, Вільшанський та Добровеличківський райони). На цей момент претендентами в кандидатство стали Леонід Соловчук («Батьківщина»), Михайло Блавацький (ВО «Свобода»), Євген Дементов (самовисування) та екс-заступник голови ОДА Богдан Андрющенко (партія «Сила Людей»). 
Цікаво, що ні «Народний фронт», ні Блок Порошенка своїх людей сюди не заявили. Керівник обласного штабу БПП Костянтин Яриніч пояснив це тим, що поданий ними кандидат не пройшов «кастинг» центрального керівництва партії. А його колега із «Народного фронту» Олександр Горбунов минулого тижня заявив, що кандидатури ще підшуковують. Ще одним потенційним, хай досі і не зареєстрованим кандидатом, є Станіслав Березкін.

ОВО №101 (центр – с. Голованівськ, Голованівський, Ульяновський, Гайворонський, Маловисківський, Новоархангельський та Новомиргородський райони). Список потенційних кандидатів такий: колишній нардеп від Народної партії Юрій Литвин (самовисування), депутати облради (обраний від тієї самої НП) Олег Голімбієвський (висунутий від Блоку Петра Порошенка), Ігор Добрянський («Батьківщина»), міський голова Малої Виски Юрій Гульдас (самовисування) та підприємець Євген Соловчук («Народний фронт») і зареєстрований з другої спроби (обраний на попередніх виборах на цьому ж окрузі від Партії регіонів) Віталій Грушевський. Краще б не пробував.

Ви, мабуть, помітили, що вдруге в публікації зустрічається прізвище “Соловчук”. Виявляється, що Соловчуки не тезки, а брати. Ось тільки кровна близькість не позначається на подібний політичних сподобаннях: Євген — за НФ, Леонід — за «Батьківщину». А ще вони – родичі нинішнього депутата облради Івана Соловчука («Батьківщина»)…
ОВО №102 (центр – м. Знам’янка, Знам’янський, Олександрівський, Світловодський, Онуфріївський та Новгородківський райони). Тут сьогоднішній перелік претендентів досить довгий: Віктор Бойко (самовисування), колишній секретар Київради Олесь Довгий (самовисування), вже колишній голова Кіровоградської ОДА Олександр Петік (ВО «Свобода»), Олексій Луганов («Батьківщина»), Вадим Бондар (Блок Петра Порошенка), селищний голова Онуфріївки Сергій Самородченко (Блок лівих сил), світловодський громадський діяч Сергій Лібега («Народний фронт») та Олександр Беляй (самовисування) та активіст місцевого  Євромайдану Андрій Лаврусь (самовисування).  
Поява скандального соратника київського міського голови Леоніда Черновецького Олеся Довгого на знам’янських виборчих теренах навряд чи пов’язана з генетичним покликом малої батьківщини (його батько Станіслав Довгий родом з Устинівського району). Чому саме тут він вирішив балотуватися — не відомо. Та й, зрештою, неважливо. Важливе інше. Маючи київський виборчий досвід і ресурс, він на старті має зовсім непогані шанси. З усього списку серйозних конкурентів йому поки що назвати важко. Принаймні за ресурсами. Можливо, Петік. Можливо, представник нині найрейтинговішої політичної сили президента киянин Вадим Бондар. Але якщо пан Олесь уже з місяць окучує виборців, то пан Бондар навіть не розпочинав. Та й ресурсів у нього, як пишуть київські журналісти, небагато.
Варто відзначити і відсутність у цьому списку обраного від округу колишнього регіонала Олександра Єдіна. 
ОВО №103 (центр – м. Олександрія, Олександрійський, Петрівський, Долинський та Устинівський райони). Тут за мандат спробують позмагатися Іван Жилка (самовисування), депутат облради від Народної партії Анатолій Кузьменко (Блок Петра Порошенка), Віталій Журавльов («Батьківщина»), громадський діяч з Олександрії Володимир Дожджаник (партія «Сила Людей»), командир кіровоградського 3-го полку спецпризначення Віталій Пікулін («Народний фронт»), Анатолій Дорофеєв (самовисування) та керуючий санацією ПрАТ «Енерговугілля» Ігор Лавренов (самовисування).
Тут кидається в очі відсутність кількох солідних гравців минулих виборів по округу. Із діючим нардепом від 103-го Сергієм Кузьменком питання зрозуміле – він переміщується в крісло голови ОДА. 
Попри позірну вірогідність легкої перемоги власника потужної агрокомпанії «УкрАгроКом» Анатолія Кузьменка (фінансовий ресурс і авторитет), очікувати на таку зарано. По-перше, змінилися умови обрання. По-друге, варто нагадати, що батьківщинівець Віталій Журавльов минулих виборів із 21 тис. голосів посів після Сергія Кузьменка ІІ місце.     
Досить очікуваною в якості кандидатів була поява міського голови Олександрії Степана Цапюка або його заступниці Людмили Давиденко, упертий запал якої бути кандидатом від ПР по цьому округу на минулих виборах до ВР ледь не коштував їй та Цапюку членства в партії тодішньої влади. Так само і олександрійського нардепа від КПУ Володимира Курді. Однак пан Степан вирішив, що краще «рятуватиме» місто, а чому Людмила Вадимівна і Володимир Іларіонович (навіть у виборчих списках не фігурує) вирішили не йти – питання ще не з’ясоване.
Реєстрація кандидатів триватиме до 25 вересня включно. Процес непростого вибору достойного — до моменту розчерку в бюлетенях 26 жовтня. Думаймо, оцінюймо, аналізуймо… 
P.S. Нещодавно один з обласних Інтернет-ресурсів в опитуванні про те, які чесноти повинні мати новообрані депутати ВР, запропонував чималий (більше 10) їх перелік. Із-поміж них не було чесноти «чесний»…      
 
Мирон Кримський, спеціально для Златополя   

Вибори на Кіровоградщині: Наша спроба номер вісім
Оцінити цей запис

Доставка квітів у Кропивницькому

Коментарі

Додати коментар

Ваш e-mail не буде опублікований